Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

chiar nu este nimeni care sa stie? nimeni? stiu ca motorul c18le face parte din familia gm sin care face parte si opel si cred ca motorul c18nz este identic asa e ? Atept un raspuns din partea voastra si ventual sa imi spuneti unde apar diferentele dintre cele doua motoare

 

multumesc celor care se vor "osteni" sa raspunda

Share this post


Link to post

Compatibilitate este intre pompa de benzina de Nubira2  si Nubira1?Mi-a raspuns Nino si ii multumesc,vreau sa mai am macar o confirmare de la cineva,ca sa nu dau banii degeaba pe ea.Mersi frumos.  

Share this post


Link to post

96183061 este condul pompei benzina pt. Nubira I. Daca cea de Nubira II are acelasi cod e clar ca se potriveste.

Share this post


Link to post

Codurile s-au schimbat mult de la publicarea catalogului pentru Nubira 1... Eu am schimbat pompa de benzina cu una noua, cu factura, la service autorizat Daewoo, si este cea care echipeaza Nubira 2. Dezavantaj: acul indicator nu mai se duce pana la capat de cursa...

Share this post


Link to post

Are lagatura pompa cu acul?

LE. Adica pompa si sonda au corp comun?

Edited by viktor

Share this post


Link to post

Mersi de raspunsuri,cred ca o sa iau pompa care am gasit-o pe net,de nubira2 la 80 lei.Cred ca este un pret bun.Am fost astazi la magazinul de piese daewoo de unde iau eu piesele de obicei si am vb cu baiatu de acolo si mi-a zis ca merge cea de nubira2 la nubira1.Pacat ca nu am bani deocamdata de una noua,280 lei ,un pret f bun tinand cont de faptul ca am primit azi un raspuns de la un parc de dezmembrari din tara care imi cerea 250 lei pe ea,second hand.Mersi si salutare.

 

.

 

 

Share this post


Link to post

Are lagatura pompa cu acul?

LE. Adica pompa si sonda au corp comun?

Da.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Incerc de multa vreme sa aflu concret daca la Cielo `96 ( SOHC - G15MF ) se gaseste pompa de benzina compatibila de pe vreun model de Opel, acelasi lucru valabil si pentru injectoare. Am aflat ca s-ar potrivi pompa de pe vectra 93 - 94 dar care dintre ele. Nu cred ca o pompa de 1.8 e tot una cu cea pentru 1.6 sau 1.4. Daca stie cineva un model concret, deoarece conteaza si motorizarea nu numai modelul si anul. Multumesc.

Edited by iulian2009

Share this post


Link to post

Pe a mea am pompa de Opel, cumparata noua, doar ca nu-mi aduc aminte modelul si anul. Ma documentez si-ti spun.

Share this post


Link to post

Multumesc si astept un raspuns (eventual un cod daca ai cum )

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Asta este codul : JBW238S3. Aceasta pompa o am pe masina, merge fara probleme.

 

Cind am cautat sa-mi cumpar pompa, la magazin spuneau ca ar fi de Opel, acum din cautarile mele, rezulta ca ar fi petru urmatoarele: Citroen, Peugeot, Fiat, Renault, Rower si Alfa Romeo. Asta nu prea are importanta, important e ca dezvolta o presiune de 3,5 bari, iar dimensiunile si modul de racordare sint aceleasi, intr-un cuvint, se potriveste perfect. Diferenta de pret a fost uriasa intre pompa Daewoo si aceasta, Daewoo 40.000 forinti, iar aceasta 15.000.

Share this post


Link to post

Multumesc frumos pentru lamurire. Am gasit-o cu 240 de ron in Iasi. Dureaza o zi pana o aduce. Oricum e mai ieftina decat cea originala daewoo (350 ron) . De montaj am scapat ca o schimb eu. O zi superba.

Share this post


Link to post

avetzi idee arborele vibrochen nubira 1 16 valve...compatibil cu???se potriveste de cielo?am gasit sh la 350 lei nou e 650 lei :(

Share this post


Link to post

Stie cineva daca se potrivesc ceasurile de bord de nubira2 la nubira1?

Edited by bobote

Share this post


Link to post

Nu se potriveste tabloul cu ceasuri de la Nubira II la Nubira 1. Ceasurile, luate individual, nu cred (cel putin turometrul...)...

Share this post


Link to post

Mersi Nino,mi-ar fi placut sa se potriveasca,e mult mai misto tabloul de bord de nubira2,ar mai ramane cele din comert de plasma insa nu dau banii pe asa ceva.

Share this post


Link to post

sa revenim la subiectul principal...

 

 

mi-am cumparat eu azi motorasul de la bazinul de la stergatoare si e identic cu cel de matiz...si mai ieftin cu vreo 3 ron(afacere)....faza e ca nu am mai asteptat sa mi-l comande

 

 

cam dinastea ar trebui scrise pe aici nu?

 

 

 

:thumbl: :lavolan: :banana:

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o intrebare. La Matiz (2002) se potrivesc amortizoare de Cielo (spate)? Ce alte tipuri de amortizoare se potrivesc? Multumesc mult!

Share this post


Link to post

mi-am cumparat eu azi motorasul de la bazinul de la stergatoare si e identic cu cel de matiz...si mai ieftin cu vreo 3 ron(afacere)....faza e ca nu am mai asteptat sa mi-l comande

Am facut si eu ceva similar in urma cu vreo 6 ani pentru ca nu aveau pompa de Leganza pe stoc. Pot sa iti spun ca nu sint identice, debitul asigurat de pompa de Matiz este mai mic ;) Cotele exterioare or fi identice insa difera constructiv la interior. E discutabil daca ai facut (sau nu) o afacere

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o intrebare. La Matiz (2002) se potrivesc amortizoare de Cielo (spate)? Ce alte tipuri de amortizoare se potrivesc? Multumesc mult!

 

Nu. Nu se gasesc de Matiz sau de ce vrei de altele?

Share this post


Link to post

Arcuri+amortizoare sunt compatibile de la Astra F la Espero(Cielo)? dar jambele fata? am observat ca flansele de la amortizoare si rulmentii nu sunt, dar in rest?

Share this post


Link to post

...de ce vrei de altele?

Share this post


Link to post

Pentru ca am luat o suspensie sport completa de Astra F, arcurile si amortizoarele par identice, dar sa stiu daca arunc sau nu jambele.

Share this post


Link to post

Ar fi culmea sa le arunci inainte de face comparatie cu cele existente.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...