Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

Domnii de la service au reusit sa rupa o teava de aluminiu de la AC iar eu acum trebuie sa o inlocuiesc dar nu stiu exact ce sa comand , am comandat condensorul de cielo si vad ca este exact ca cel care il am eu pe masina acum (espero 1.5 dohc) din acest motiv nu stiu daca sa ma uit la piese ptr espero sau ptr cielo ca vad ca sunt multe cam acelasi ... am sa atasez poze cu conducta respectiva si daca cineva stie daca se potriveste de la cielo sau cum ii zice eu i-as ramane recunoscator

 

Ps: am cautat dupa codul scris pe ea si am gasit piesa doar pe un site rusesc :(

 

imagine528tc7.th.jpg imagine531tu8.th.jpg imagine532ut8.th.jpg imagine533yk3.th.jpg

imagine533oq0.jpg

 

 

man...si la mine cand am cumparat masina nu avea aer conditionat, adica nu avea freon...si am incarcat instalatia...si a mers 2 saptamani si apoi nu a mai mers...cauza era valva aia cu biluta...scapa pe acolo...si am intrebat la dezmembrari..e 35 de lei toata portiunea de teava care contine si acea valva...o sa imi repar si eu acest defect...dar la primavara...si uite asa am pierdut 150 de lei dati pe incarcarea cu freon...si o sa mai dau inca 150 de lei...

Share this post


Link to post

salut

aveti idee sonda lambda , cea cu 4 fire de pe matiz euro 3, se potriveste si pe kalos?!

parca mergea sigur pe spark?!

aveti idee merge si pe kalos?

multumesc

Share this post


Link to post

Daca stiti, scrieti si compatibilitatile cu alte marci/modele (un bun exemplu ar fi Opel)!

 

Salutare,sunt nou pe acest forum.am un Daewoo lanos,an 98,2 sport,am incercat sa o madific si eu cum pot,estetic,exterior,interiorul prea putin,as dori si eu mai multe detelii despre ce ar trebui sa-i pun la motor,sau alte lucruri utile pt masina !!

 

Va multumesc !!! :thumbl:

post-25961-126186771868_thumb.jpg

post-25961-126186774257_thumb.jpg

post-25961-126186778588_thumb.jpg

Share this post


Link to post

salutare.. are cineva idee daca pe un daewoo lanos se potrivesc farurile de leganza?

Nu se potrivesc.

 

Termostatul de Leganza (cu carcasa cu tot) se gaseste pe Opel Astra (cred ca mai vechiute) si pe Opel Frontera.

Share this post


Link to post

Salutare,sunt nou pe acest forum.am un Daewoo lanos,an 98,2 sport,am incercat sa o madific si eu cum pot,estetic,exterior,interiorul prea putin,as dori si eu mai multe detelii despre ce ar trebui sa-i pun la motor,sau alte lucruri utile pt masina !!

 

Va multumesc !!! :thumbl:

 

 

 

 

Si farurile mele au fost schimbate pe Lanos,de nubira se potrivesc perfect !!!

Share this post


Link to post

Stie cineva (sau a facut-o !!!) daca oglinzile de Nubira II se potrivesc la Nubira 1 (asezare, prindere, mufare electrica)?

Share this post


Link to post

... oglinzile de pe Nubira 1 se potrivesc pe cielo?

Share this post


Link to post

Amortizoarele nubira 1 mai sunt compatibile cu alte modele daewoo sau alte marci de auto? S-a discutat ceva pe la pagina 2 dar nu s-a raspuns. Injectoarele am vazut ca ar merge si cele de 1.8/2.0 . A incercat cineva practic? Am inteles ca nu se mai infunda dar nu stiu daca a incercat cineva practic. De pe un espero 1.5/16v as putea pune? Ce as obtine ca si consum?

 

 

Share this post


Link to post

Am vazut intr-un post precedent ca alternatorul De Nubira 2.0l are mai multe compatibilitati cu modelele Opel.

 

Stie cineva ce tip de alternator de Opel este 99% compatibil cu cel de Nubira II 1.6 Euro III (motor tip a16dms)?

Bineinteles cu un amperaj mai mare de 85 . (95 A doar pentru tarile calde s-au fabricat).

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Alternatorul de 95A de pe Nubira II este acelasi cu alternatorul de pe Leganza (96206871). Daca nu ma insel, ovi_jer are pe masina lui un alternator de 120A, roaga-l pe el sa iti spuna mai multe.

Share this post


Link to post

Mersi Salex!

Intre timp am mai gasit cateva compatibilitati de alternator Nubira II: Nubira I, Lanos, Rezzo, Leganza.

S-ar putea sa fie la fel si cu Kalos 1.2 si 1.4 (KLAS), Lacetti (KLAN) - voi verifica

 

@sorin1983

Pe Tecdoc la injectoarele Nubira KLAJ (17109450) ai urmatoarele compatibilitati : Cielo, Espero 1.5, Lanos 1.6.

Share this post


Link to post

Am discutat astazi cu ovi_jer despre compatibilitate alternatoare.

El imi spune ca sunt diferite si nu pot fi adaptate cele de pe motorizarea 2.0 pe cele 1.6.

Deci in concluzie, nici cel de Leganza nu este compatibil.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare.

Bloc motor de pe nubira 1 de 2l se potriveste cu ala de la leganza?

Share this post


Link to post

Saboti frana Chevrolet Kalos.

Exista vreo compatibilitate?

Share this post


Link to post

Cu Aveo nu sunt compatibili? Fise bujii Cielo DOHC Euro 2 compatibile cu cele de KALOS DOHC. Cod produs : 96497773 , Spare parts motor Coreea.

Share this post


Link to post

Oglinzile rabatabile de opel se potrivesc si la cielo 96 korean?

Share this post


Link to post

Axa cu came, culbutori, amortizoare, pivoţi, capete de bară Cielo = Opel

Şi dacă nu vorbesc aiurea şi pompa de apă.

 

Pot intreba care Opel...?Stiu ca a trecut ceva vreme de la acest posta dar incerc...

Share this post


Link to post

Cel mai sigur, Kadet.

Share this post


Link to post
Vezi aici Ax cu came si culbutori se potrivesc de kadett, daca intrebi mecanicul dar difera dimensiunea camelor si creste consumul.Din punctul de vedere al mecanicilor din service daca se nimeresc suruburile inseamna ca se potriveste.Cauta ca este un topic despre axul cu came si s-au discutat acolo mai multe pe aceasta tema. Edited by danutza

Share this post


Link to post

O bobina(modul aprindere sau cum ii zice ca nu stiu exact) de nubira 2 se potriveste pe nubira 1? Eu am vazut ca au fisele puse altfel... nu stiu exact daca la mufa firele sunt la fel ca nu am apucat sa vad. Am o bobina si as vrea sa o pun la mine si mi-e sa nu fac vreo boacana :)

Share this post


Link to post

Si farurile mele au fost schimbate pe Lanos,de nubira se potrivesc perfect !!!

 

pui si tu cateva poze te rog?

Share this post


Link to post

Salutare. As vrea sa stiu daca placutele de frana de daewoo matiz se potrivesc la chevrolet spark. Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...