Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

Cel de 1.5 nu se potriveste pe cielo. Poate 1.8.

Share this post


Link to post

Da, de 1.8 si 2.0. Am omis sa scriu de prima data.

Share this post


Link to post

Va salut, stie cineva daca se potrivesc cilindrii etrier fata de Nubira la Leganza? Ca piesa de schimb am gasit pentru Leganza doar pentru spate. Pe fata se gasesc de Nubira. Multumesc.

Share this post


Link to post

Salut!

Sunt nou pe forum si vreau sa va intreb daca aveti idee despre alternatorul de pe aveo din 2008 motor 1.2 benzina. Trebuie sa il schimb (pe tot sau "doar" puntea de diode + releu de incarcare) si vreau sa stiu daca se potriveste vreun alternator de la alte masini pentru a-l lua mai ieftin.Alternatorul de pe matiz este la fel? Mi-ar fi de ajutor si un sfat de unde pot achizitiona .

Multumesc!

Share this post


Link to post

VIn si eu cu o intreabare:

 

-discurile frana pe 14' pentru Executive de la ce masini se mai potrivesc?

Espero si Nubira? Ceva modele de Opel? Multumesc

Share this post


Link to post

Discurile sunt compatibile cu: Espero, Lanos 1.6 16V, Opel Ascona C 2.0i GT, Astra F, Calibra A, Kadett E (motoare 1.8i si 2.0i), Vectra A (motoare 1.7, 1.8 si 2.0) si B (motoare 1.6, 1.7, 1.8 si 2.0).

Nubira nu apare ca fiind compatibil, chiar daca e tot de 256.

Share this post


Link to post

Multumesc,

Poate nu se potrivesc din alte considerente cele de Nubira...cine stie..

Dar daca cineva a montat, ar fi f utila informatia. Nu de alta, dar vreau sa imi cumpar discuri sa am de rezerva si daca am mai multe modele compatibile, am de unde alege...

Cele koreene pt executive mi de par destul de scumpe pt ce se ofera, cam 150 ron bucata. De aceea caut si alte variante.

Share this post


Link to post

Eu nu m-as grabi sa-mi fac stocuri pentru ca fiind piese compatibile cu modele vandute in multe milioane de exemplare, poti fi sigur ca se vor produce destul timp de acum incolo. Apoi, te poti orienta nu doar spre discuri OEM Opel, ci eventual spre aftermarket gen ATE, Ferodo, Brembo, etc. Daca vrei sa-ti cumperi ceva, mai bine cauta chestii specifice Daewoo care nu se gasesc pe alte modele pentru ca alea vor disparea cat de curand.

Share this post


Link to post

Cu discurile ai dreptate: de aceea nici nu le-am cumparat pt ca sunt sigur ca la banii pt discuri koreene poate am sansa sa gasesc ceva mai bun calitativ.

 

Si cand spui care nu sunt compatibile cu Opel sau alte auto, la ce te referi?

Evident elemente de caroserie, elemente optice, etc.

Dar piesele legate de mecanica care sunt predispuse a pica?si care nu se potrivesc de la alte modele. Poti da cateva exemple?

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Sper ca nu suntem prea tare off topic, dar fiind vorba pana la urma de (in)compatibilitati...

Ma gandesc la chestii de genul contact electric (e notorie problema la Cielo), garnitura EGR (poate vei vrea sa cureti EGR-ul la un moment dat), garnitura capac diferential (daca vrei sa schimbi uleiul de cutie). Sigur sunt multe, dar astea imi vin in minte acum.

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Salut. Vine vara, si eu nu mai am freon in instalatie. am fost la un nene sa-mi bage freon si culoare sa vedem pe unde `scapa`. e o fisura in compresor. el mi-a zis ca nu crede ca se poate suda in vreun fel si sa-mi iau alt compresor. acum ... m-am uitat pe la preturi... 800-900 lei nou .. ma taie. am vrut sa sun la dezmembrari, dar mai intai vroiam sa stiu daca sunt la fel compresoarele de cielo (eu am un 1.5 dohc 16v din 2003 - cielo-) cu cele de espero sau alte modele. sa stiu sa sun la dezmembrari.

 

p.s. sa zicem ca-mi fac rost de un compresor, pana nu-l montez la mine, e vreo metoda sa aflu daca si acesta e fisurat , sau doar dupa ce il montez si baga iar freon si culoare?

multumesc.

Share this post


Link to post

Salut

Racodul hidraulic cilindru receptor ambreaj Leganza are si alte echivalente?

Contactorul mers inapoi este compatibil cu ce-l de Cielo?

Multumesc

Share this post


Link to post

Contactorul este comun la Cielo-Espero-Nubira-Leganza. De racord nu stiu.

Share this post


Link to post

Ok, pare ca da :) Poza de la radacini

Inchizator-portbagaj-Nubira.jpg

Al meu:

 

uY4Q642l.jpg

 

 

Vi se pare rupt / praf al meu? Nu mai pot deschide portbagajul cu cheia (doar din interior merge) si de inchis se inchide foarte greu (trebuie sa il trantesc tare)

 

Share this post


Link to post

Unde gasesc Racordul hidraulic cilindru receptor ambreaj Leganza?.

Multumesc

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Se potrivesc ceasurile din bord (turometru, apa, benzina etc.) de la cielo 8v la cel de 16v?

Share this post


Link to post

Buna tuturor.

Axul intermediar al coloanei de directie al nubirei 1 e acelasi cu cel de nubira 2?

Port-fuzeta fata dreapta este la fel si la nubira1 cu abs si la cea fara abs?

Ma intereseaza piesele acestea pt o nubira 1 din 1999 cu abs.

Share this post


Link to post

Mare atentie la rulmentul fata de Cielo intrucat cataloagele indica doua modele pentru oricare dintre motorizari (8V si 16V).

 

Model 1: rulmenti pentru Cielo produs dupa 2000 (sunt aceiasi cu cei de Espero) cu specificatia "pentru ABS" avand urmatoarele cote:

- latime: 37

- diametru interior: 39

- diametru exterior: 72

 

Model 2: rulmenti pentru Cielo produs inainte de 2000 cu specificatia "fara ABS" avand urmatoarele cote:

- latime: 37

- diametru interior: 34

- diametru exterior: 64

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pana apuc sa iau eu TECDOC si sa caut...aveti vreo idee daca:

 

1) exista vreo pompa de benzina din gama GM care sa fie compatibila pe matiz (0.8)? Ma intereseaza sa aiba si un debit mai mare. In plus, care ar fi specificatiile pompei de matiz (debit, presiune)?

2) acelasi lucru pt injectoare.

Share this post


Link to post

Nu pot sa-ti raspund in legatura cu pompa de benzina sau cu injectoarele, ci doar in legatura cu TecDoc. Acolo vei gasi doar echivalentele exacte in teremeni de parametri, adica gasesti eventual masini care folosesc exact acelasi tip de pompa. Nu-ti va arata piese compatibile fizic, dar cu alti parametri asa cum doresti tu.

Share this post


Link to post

Din ceea ce am auzit prin targ, injectoarele de Mitsubishi Colt s-ar potrivi. Restul nu stiu.

Share this post


Link to post

injectoarele de Mitsubishi Colt s-ar potrivi. Restul nu stiu.

 

Sunt vreo 9 generatii de mitsubishi colt. la care din ele faci referire? de ex. gen. a 8-a are 4 motorizari benzina.

daca doresti discutam detaliat despre fiecare, insa afirmatia ta este cel putin de ordinul global. este ca si cum afirmi ca o masina are 4 roti.. 8-| :|

 

Share this post


Link to post

Intrebarea despre injectoare este mai mult pt viitor, prioritara este pompa. Din ce am inteles injectoare care par a se potrivi si care sa livreze bine pt 120-130 cp sunt cele de audi 2.7 v6 biturbo, dar nu stiu cat de bine ar functiona la un duty cycle scazut care sa corespunda cu nivelul actual de putere.

 

In legatura cu pompa, cica s-ar preta de Cielo - si mai am o varianta cu una de Colt CZT 1.5 turbo, trebuiesc facute probe sa vad care e cel mai ok. Daca cea de Colt merge o pun direct pe asta.

 

Meh, socoteala de acasa...

Edited by AmunDei

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...