Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

Placutele frana fata Leganza si Nubira ll sunt compatibile?

Imi dau singur raspuns :) sunt compatibile . :|

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Da ... Mai vezi: Cielo Executive, Aveo, Lacetti, posibil si altele.

Share this post


Link to post

salut stie cineva daca conductele de frana (frina) de la Cielo se potrivesc la Espero?

Merci1

Share this post


Link to post

Se poate inlocui pompa de apa Leganza cu ce-a de Espero 1,8 l ?

Am vazut ceva de genul 25 dinti vs 21 dinti

Share this post


Link to post

Si esti in bani, te-ai certat cu distributia ?? Stai cuminte !

Share this post


Link to post

Era la 45lei noua,ma gandeam la chilpir :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pe vremuri am cautat un buton de avarie pentru Leganza. Cum in magazine nu am gasit pe stoc am incercat sa iau unul de Matiz. Desi au trecut cam 7-8 ani de atunci, imi aduc aminte ca nu se potriveau.

Share this post


Link to post

salut,sunt nou pe aici si deasemeni nou posesor al unui cieloGLE 1996.Intrebarea mea si daca stie cineva rog putin ajutor ,,,se potriveste cutia de viteze de la motor 1.5 8 valve la unul cu 16 valve???

Share this post


Link to post

teoretic, e aceeasi, asa apare in manual. uitat-te la suruburile de prindere de la demaror, acolo e posibil sa apara "buba".

Share this post


Link to post

De nu ma insel, discul de ambreaj e mai mare la 16V, logic ca si cutia sa fie mai mare.

Share this post


Link to post

Se potriveste cutia.

Share this post


Link to post

ms mult de raspunsuri si o sa vad ce se poate face ca la mine imi cam scoate fum si am zis ca ,,decat sa segmentez motorul si sa rectific chilulasa ,mai bine schimb motorul cu totu ca tot pe-acolo ies.

Share this post


Link to post

Sa iei motorul cu tot cu disc de ambreiaj si placa, alea sunt diferite, desi fizic merg si astea de 8V se recomanda alea de 16V (disc putin mai mare in diametru).

Share this post


Link to post

cu motorul o rezolv si da o sa fac asa cum ati recomandat s-au eventual cu tot cu ,,cutie,si anexe.

Eu am roti pe 14 iar pe talon am 13 as vrea sa le schimb dar nu se potrivesc din cauza etrierului acesta fiind mai mare,,intrebarea mea este:Ce trebuie sa schimb pentru a le face pe ntru roti pe 13???va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Etrierii cu unii de lanos. vedeti topicul de la frane.

Atentie, planetarele si butucii difera la 13 vs 14 de fabrica. Daca in cutie merg ambele indiferent de modelul cutiei, la capetele din butuci au numar diferit de zimti si cele de 13 sunt si mai subtiri.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca trebuie schimbat si butucii odata cu discurile???de ce???nu merg discuri de 13 in locul celor pe 14???si etrierii aferenti de 236??scz dar e prea mult de bagat bani daca e asa.Ms de raspuns o seara buna.

Share this post


Link to post

Nu, butucii se schimba doar daca se schimba planetarele si invers. Era o informatie utila, in cazul in care se doreste inlocuirea cutiei de viteze ar trebui pastrate planetarele masinii originale.

Nu are legatura cu discurile.

Share this post


Link to post

AA da scuze,,si ms mult de informatii.Da o sa schimb discurile si etrierii ca nu vreau sa raman fara talon.E mult de umblat sa il vad inapoi.

Share this post


Link to post

Am nevoie sa schimb motorasul pas cu pas la un espero 1.5 Dohc. Am gasit unu care arata la fel numai ca nu are acelasi cod. Intrebarea este...trebuie neaparat sa aiba acelasi cod?

Share this post


Link to post

Nu neaparat, insa difera pozitia mufei si va sta cablul ciudat. Depinde de cod.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ok. Multumesc frumos pentru raspuns.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva.de la ce alte masini pot lua un delcou pt cielo 1997?am intrebat le unul,pe altul si imi spuneau ca as avea o problema la delcou sau la modulul din interiorul delcoului.am scanteie de la bobina la delcou,dar de la delcou la fise\bujii nu mai am nici un fel de scanteie

Share this post


Link to post

Acelasi delco il mai gasesti doar pe Espero.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...