Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

Baieti,ajutati-ma si pe mine cu o chestie.

Se potrivesc jantele de pe un chevrolet kalos pe cielo-ul meu din 2004?Sunt pe 14".

Difera cumva la gaura centrala?Din cate am gasit la kalos este 4 x 100 x 56.50

Multumesc si imi cer scuze daca s-a mai intrebat si nu am vazut inainte.

Share this post


Link to post

99% se potrivesc (cred ca au si acelasi ET)!

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: Se potriveste delcoul de la Espero 1.8 8v la Cielo 1.5 8v ohc???

Share this post


Link to post

Am un Chevrolet Spark 0.8l din 2007, cu motor A08S3. Este compatibil IAC de la Matiz? (are motor F8CV)

Share this post


Link to post

Pentru Leganza, termostatul de la ce tip de motor de Opel se potriveste? Ar fi excelent daca exista de cumparat fara carcasa.

Share this post


Link to post

Ca si idee, vezi aici.

 

Revin cu detalii, am niste coduri pe undeva :) .

 

LE1: Frontera, cod 1338478

LE2: Astra G, 1998 cmc, X20XEV, cod 1338079

 

Nota: ambele deschid la 92*C.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nota: ambele deschid la 92*C.

In legatura cu asta, e vreo problema? Merg ventilatoarele degeaba pana deschide termostatul?

 

Siii...alte intrebari :D :

 

- Vine cu tot cu carcasa? daca da, am vazut ca are un stut, o "teava" mica (nu ar trebui infundata?).

Sau scot termostatul si-l pun in carcasa de Leganza?

 

Multam.

Share this post


Link to post

In legatura cu asta, e vreo problema? Merg ventilatoarele degeaba pana deschide termostatul?

Nu si nu. Ventilatoarele pleaca ceva mai tirziu. Oricum, data fiind apropierea de galeria de evacuare, parerea mea este ca va deschide mai devreme de 92*C. Parerea este personala si vine dupa 2 ani de mers cu un astfel de termostat (iarna - vara), fara probleme.

 

- Vine cu tot cu carcasa? daca da, am vazut ca are un stut, o "teava" mica (nu ar trebui infundata?).

Da. Nu exista teava suplimentara, este identic cu ala de Leganza.

Share this post


Link to post

are cineva vreo idee ce discuri merg pe Nubira pana acum din ce am cautat pe net sunt cele de espero 1.5 16v in rest...

Share this post


Link to post

Baieti,ajutati-ma si pe mine cu o chestie.

Se potrivesc jantele de pe un chevrolet kalos pe cielo-ul meu din 2004?Sunt pe 14".

Difera cumva la gaura centrala?Din cate am gasit la kalos este 4 x 100 x 56.50

Multumesc si imi cer scuze daca s-a mai intrebat si nu am vazut inainte.

 

 

99% se potrivesc (cred ca au si acelasi ET)!

 

 

Revin cu confirmarea,se potrivesc fara probleme.

Diferenta e nesemnificativa,et 45 in loc de 49.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Problema rezolvata - se potriveste IAC de Nubira, am gasit la un magazin cu 80 lei (aftermarket).

Share this post


Link to post

Salut. Stie cineva daca se potrivesc planetare de Opel la Espero? Si daca se potrivesc de la ce model? Eu am Espero 1.8 CD din 97. Multumesc.

Share this post


Link to post

are cineva vreo idee ce discuri merg pe Nubira pana acum din ce am cautat pe net sunt cele de espero 1.5 16v in rest...

revin cu reformulare are cineva idee daca discurile de espero 1.5 16v sunt identice cu cele de nubira pentru ca din ce gasesc eu pe net practic sunt identice Edited by Rafi

Share this post


Link to post

De la marca Daewoo la Chevrolet Kalos/Aveo eu stiu ca merg urmatoarele piese:

 

-bielete antirului Nubira-Kalos/Aveo;

-furca ambreiaj Cielo-Kalos/Aveo;

-bolt etrier Nubira-Kalos/Aveo;

-placa presiune pentru motorul 1.4 16v Nubira 1-Kalos/Aveo;

-rulmentul presiune pentru motorul 1.4 16v Cielo Executive-Kalos/Aveo;

-piulite prezoane Matiz-Kalos/Aveo;

-kit distributie pentru motorul 1.4 16v Cielo Executive-Kalos/Aveo, (Atentie pompa de apa far tablita de protectie);

-rulmenti fata Cielo Korean/Opel Astra '90-Kalos/Aveo;

-senzori ABS Nubira-Kalos/Aveo;

-disc ambreiaj Cielo Executive-Kalos/Aveo;

-filtru ulei-Cielo-Kalos/Aveo;

-oglinzi exterioare Espero 2-Kalos/Aveo;

-cap planetara Nubira-Kalos/Aveo;

-termostat Cielo-Kalos/Aveo.

Edited by Ryco0984

Share this post


Link to post

revin cu reformulare are cineva idee daca discurile de espero 1.5 16v sunt identice cu cele de nubira pentru ca din ce gasesc eu pe net practic sunt identice

Da sunt la fel, chiar si la Kalos/Aveo 1.4 16v. Placile de presiune si rulmentii de presiune difera. La Kalos/Aveo 1.4 16v sunt placi de presiunde de Nubira 1 si rulment de presiune de Cielo Executive.

Share this post


Link to post

Are fir,deci este sonda lambda.

De aici rezulta ca pot pune,fara probleme de consum marit,injectoare de motor 2.0.Ma intereseaza deoarece am GPL pe masina,dar in masura mai mare datorita calitatii benzinei din Romania.

Share this post


Link to post

O intrebare? Ce scaune si bancheta se potrivesc pe cielo? In afara de kadett cele de Astra g sau h se potrivesc?

 

Am scaunul soferului rupt si as vrea sa le schimb pe amandoua poate chiar si bancheta. Daca s-ar potrivi altceva ar fi super.

Share this post


Link to post

Nexia (tot Cielo, dar alta calitate), Espero; Kadet E, Astra F, Calibra (doar pe fata), Vectra A, Vectra B (sigur pe fata). Daca le vrei mai "sportive" cauta de GSI-uri sau de Calibra, sunt Recaro. Mai comode sunt cele de Nexia, Espero (ca la Cielo) sau modelele simple de Opel.

Eu am pus pe spate bancheta de Espero cu cotiera, dar la modelul meu, mai nou, polita spate e mai inalta si nu am putut prinde in carlige spatarul, dar sta bine. Urmeaza in cateva zile sa pun scaune fata de Calibra, au sustinere mult, mult mai buna decat cele de Cielo.

Share this post


Link to post

Buna,stie cineva cu ce se potrivesc planetarele de Nubira1 cutie automata

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

buna ,am luat un nubira si curge caseta de directie ,stie cineva daca se potriveste si de pe altceva ?sau unde as gasi un second bun?

Share this post


Link to post

Nu se potriveste nici macar caseta de pe Nubira 1 pe Nubira 2.

Share this post


Link to post

mai am o problema ,am schimbat alternatorul de pe nubira cu unul de pe espero ,a trebuit schimbata fulia in rest arata cam la fel dar zice mecanicul ca se aprinde becul de la baterie , sunt diferite alternatoarele sau e posibil sa fie alta problema ?

Share this post


Link to post

Ma lumineaza cineva referitor la compatibiliatatea arcurilor de Opel Astra pe Nubira 2? As vrea sa schimb arcurile pe spate si sa pun unele mai dure si cineva mi-a zis sa incerc sa pun arcuri de Opel ca sunt mai tari si sunt compatibile... Respect!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...