Jump to content
Sign in to follow this  
nino

Compatibilitati Piese Intre Cielo, Espero, Nubira Si Leganza

Recommended Posts

Carterul axului cu came de la Cielo Euro 3 e compatibil cu cel de la noneuro?Am vazut ca au coduri diferite.

Share this post


Link to post

Am o problema care a devenit tot mai deranjanta . Am un daewoo Lanos din 1999 cu motor 1.4 . Problema mea este : la schimbare vitezei 1,2,3 trebuie sa debraiez foarte lin si sa accelerez mai mult din cauza unui pinion din cutie care are joc . Am fost la un mecanic a incercat sa imi elimine jocul dar rezultatul nu a fost pe masura asteptarilor mele . Mentionez ca la debraiere se aude un zgomot destul de urat ca si cum as lovi un ciocan de o bucata de fier . M-am hotarat sa schimb cutia . Am incercat sa caut cutie te viteze dar rezultatul a fost unu dezamagitor si foarte costisitor , deci nu am achizitionat alta cutie de viteze inca . La un centru de dezmembrari in apropiere de targoviste (apro 20 km distanta fata de mine) mi sa spus ca se potriveste cutie de viteze de cielo 1.5 . Nu m-am indurat sa dau bani pe o cutie de cielo pana nu am postat problema mea .

Deci sa fac un rezumat : am o problema la cutia de viteze - Se potriveste o cutie de cielo ?

 

V-as fi tare recunoscator daca mati ajuta cu un raspuns de incredere .

Share this post


Link to post

Da.Motorul e asemanator de cielo.asa ca bafta ;)

Share this post


Link to post

Cutia de ciele e un F16, nu stiu daca te ajuta asta. Din ce stiu eu si cutia de nubira 1.6 e tot un F16 doar cu raport final diferit. Cred ca ai sanse sa gasesti o cutie bune la dezmembrari daca nu o poti repara, mai ales ca F16-le asta duce 500 de mii de km fara probleme.

Share this post


Link to post

Salutare,sunt nou pe acest forum.am un Daewoo lanos,an 98,2 sport,am incercat sa o madific si eu cum pot,estetic,exterior,interiorul prea putin,as dori si eu mai multe detelii despre ce ar trebui sa-i pun la motor,sau alte lucruri utile pt masina !!

 

Va multumesc !!! :thumbl:

 

 

Incearca polishul de faruri de la xerapol .. e vreo 40 lei ... dar se merita . Am vazut ca ai farurile ingalbenite si matuite , am avut aceeas problema nici macar nu se mai vedea becu in far . Leam polisat bine de 2 ori si acu sunt aproape noi .

 

Am discutat astazi cu ovi_jer despre compatibilitate alternatoare.

El imi spune ca sunt diferite si nu pot fi adaptate cele de pe motorizarea 2.0 pe cele 1.6.

Deci in concluzie, nici cel de Leganza nu este compatibil.

 

Am si eu o rugaminte la tine daca ma poti ajuta . Vreau sa aflu daca cutia de viteze de pe daewoo-ul meu lanos 1.4 din 1999 se potriveste cu una de pe cielo . am probleme cu ea si nu prea se gasesc de lanos .

 

Iti multumesc mult !

Share this post


Link to post

Am si eu o rugaminte la tine daca ma poti ajuta . Vreau sa aflu daca cutia de viteze de pe daewoo-ul meu lanos 1.4 din 1999 se potriveste cu una de pe cielo . am probleme cu ea si nu prea se gasesc de lanos .

Iti multumesc mult !

Pe cutii sunt stantate niste serii cu litere si cifre in profil. Incearca si tu sa citesti seria aia. Oricum o cutie de Cielo e cam 250 de lei si sunt mari sanse sa se potriveasca. Daca nu s-o potrivi la fix la exterior, mari sanse sa poti lua piese din ea s-o repari pe a ta.

Share this post


Link to post

 salut. ma intereseaza etrierele fata de la un cielo gle `99 ... cu ce s-ar potrivi, ideea este ca se blocheaza ... multumesc 

Share this post


Link to post

Am un Chevrolet Spark din 2007 si datorita ungerii deficitare s-a stricat chiuloasa. Stie cinvea daca se potriveste de la Matiz ? Si daca da, care tip? ( euro 2 sau 3 )

 

 

Share this post


Link to post

Sanse minime. Ce tip de motor are Spark-ul tau ? Si mai exact ce s-a defectat la chiulasa ta ? La mine, cand aveam Matiz, mi s-a gripat chiulasa si tot a facut-o mecanicul sa mearga.

Share this post


Link to post

Matiz si Spark de 0,8 litri din 2005-2010 au aceleasi motoare, Euro3, ca si restul de componente.

Share this post


Link to post

Tomis, prietene, tu de Spark cu motor de 1l ai auzit ?

Share this post


Link to post

salut.

vreau sa schimb si eu amortizoare+arcuri si as dori sa stiu sigur daca se potrivesc de astra F...nu vreau sa le cumpar si apoi sa nu fie compatibile.eu am un cielo din 2003,1.5 dohc,nu scrie nicaieri ca e executiv dar tot ce am cumparat pana acum am luat de executiv.multumesc

Share this post


Link to post

Sunt bune cele de Astra F, atat amortizoarele cat si arcurile. Fa-ti cont pe Unixauto.ro, sa vezi si alte piese compatibile

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

salutare.. am si eu o intrebare pentru cei care cunosc..

am un lanos 1.5 sx fara ac si as vrea sa stiu daca se poate adapta o instalatie de cielo sau de espero si ce modificari trebuie facute.

multumesc.

Share this post


Link to post

Am cumparat un radiator pentru Cielo am cerut dar mi-au dat de Nexia, radiatoru nou mai are doua gauri din alama pe partea stanga amandoua

Vanzatoru a zis ca se potriveste numa sa las gaurile alea care is in plus asa fara furtune ca nu iese apa ca is pentru altceva.Stie cineva de ce are in plus cele doua gauri si daca il pot pune pe Cielo 97 cum a spus vanzatoru.Multumesc! de raspunsuri.

Share this post


Link to post

Sufla si tu prin gauri si vezi care cu care comunica.Sau toarna apa pe la un capat si vezi pe unde curge.E posibil sa fie gaurile pentru racire ulei motor sau alte lichide la nexia.

P.S. Asteapta si o a doua opinie :D

Edited by augustinionut
  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunt gaurile de intrare si iesire a uleiului din cutia de viteze automata.Asa e si la Cielo cu automata.

Share this post


Link to post

... dar mi-au dat de Nexia, radiatoru nou mai are doua gauri din alama pe partea stanga amandoua. Vanzatoru a zis ca se potriveste numa sa las gaurile alea care is in plus asa fara furtune ca nu iese apa ca is pentru altceva.Stie cineva de ce are in plus cele doua gauri ...

Poti sa il folosesti linistit. Radiatorul respectiv este pentru modelele cu cutie de viteze automate. Circuitul de care vorbesti (gaurile de pe stinga...) sint pentru uleiul CV.

 

LE: scuze danutza, ai raspuns in timp ce eu butonam

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Stie cineva daca un butuc de volan de vectra A se potriveste pe Cielo ?

 

-poza e reala.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Potriveste fara nici o problema.ok.gif Cu partea de claxon vezi cum faci.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

Stiu ca e cu bataie lunga dar...

 

stie cineva daca se potriveste pt cielo o bara antiruliu de astra gsi? Cea de 22 mm?

 

Dar de o bara de rigidizare, dintre oalele amortizoarelor (tot de la astra gsi) stiti ceva?

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare : se potrivesc macaralele din spate de la nubira break la nubira sedan?(ca stiu ca geamurile difera la forma) va multumesc anticipat pt raspunsuri!

Share this post


Link to post

Salut baieti Cer si eu o parere, intreb sau eventual astept o confirmare piesele de opel de pe motorul 1.8 mai exact c18nz sau c18sv se potrivesc piesele pe motoarele DAEWOO 1.8? Din ce am studat manuale ambelor motoare asa din fuga nu ar exista mare diferenta intre specificatiile OPEL si cele de la DAEWOO. In curand am sa intru in posesia unui ESPERO 1.8 care are motorul defect din cate am inteles e dus vibrochenul si de asta intreb am un amic care are un motor de 1.8 opel intrebarea e daca pot folosi acel motor ca donator de organe .

 

Multumesc anticipat si sper sa ma luminati in aceasta problema, eventual daca nu se poate folosi pieselede la mototrul donator poate ma ajutati sa aduc masinuta asta din nou la viata ,astefpt sfaturi pareri.

 

 

Sorry daca am postat unde nu trebuie astept cu nerabdare raspunsuri

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...