Jump to content
Sign in to follow this  
flory

Nubira / Leganza

Recommended Posts

Dragi forumisti,navighez pe acest forum de 1 an de zile.Am avut multe lucruri de invatat in tot acest timp.Actualmente sunt proprietarul unui espero care va apere la "sectiunea"vinzari automobile.Problema este ca as vrea sa ramin alaturi de voi devenind astfel proprietarul unei Leganza.Iubesc aceasta masina de cind a aparut dar asemenea multor dintre noi nu ne-am permiso.Deci,dupa cum va-ti dat seama caut o leganza intretinuta, model CDX.Daca e vreun forumist care cunoaste pe cineva care ar dori sa-si vinda masina il rog sa ma contacteze.Ma deplasez oriunde in tara numai sa merite.Voi ce spuneti?Merita efortul?Multumesc.

Share this post


Link to post

Pai daca asta este visul tau,eu zic ca merita!Tu ce crezi???

Share this post


Link to post

Da,dar ma feresc cit pot de tepe pt. ca sincer sa fiu la capitolul asta stam bine.De aceea am apelat la voi.Vreau o masina cit de cit intretinuta nu una in care sa bag o caruta de bani.Stiti voi la c ma refer.

Share this post


Link to post

vreau sa cumpar o masina si inca nu m-am decis intre nubira si leganza, care credeti ca e mai buna? in ce pret se invarte o astfel de masina(am gasit o nubira din 99' la 2000 euro si o leganza din 99' la 2500 euro ce parere aveti?

niste poze cu masinile: post-23106-125656879154_thumb.jpg

post-23106-125656878128_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ia Leganza. E alta masina, au cam acelasi consum si cam aceleasi preturi la piese, dar e mult mai confortabila Leganza.

Share this post


Link to post

De acord cu Smail apropo de confort. Consum hmmm, 1.6 fata de 2l ?

Service, intretinere cu ceva mai multi bani, Asigurari mai scumpe... pt Leganza.

Daca nu sint o problema atunci Leganza.

Share this post


Link to post

ce consum are leganza? e adevarat ca are consum de 16l? asa mi-au spus niste prieteni...nubira ce consum are...nu imi pot permite o masina cu un consum > 11l

Share this post


Link to post

Gandeste-te ca totusi Leganza intra in clasa limuzina... Nubira e o masina destul de fiabila daca ai grija de ea si ok la preturi de intretinere! Daca vrei gasesti si Nubira cu motorul de leganza de 2.0 dar doar prin vest. Cauta daca poti la Nubira si la Leganza sa iei un CDX... ai ceva mai multe chestii.

La Nubira scoti un mix de 10-11-12.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

@ madalin

Bine ai venit pe forum.

Intai te rog sa te familiarizezi cu regulamentul.

2.6 Se interzice şi se sancţionează conform punctului 6.1 introducerea mesajelor care conţin:

 

- ...

 

- imagini asociate (avataruri) animate, sau care nu au nici o legatură cu profilul acestui forum (personaje din desene animate, filme, viaţa publică, caricaturi etc)

 

 

Vezi si tu ceva date despre masinile alea: cati km au, la a catea mana este, carte de service...

Nu te arunca la rimele masini vazute.

In functie de motor platesti RCA, impozit..etc.

Share this post


Link to post

leganza este o masina fiabila cu o intretinere ieftina singurul inconvinient sunt taxele mari practicate in romania pentru motorul de 2000cm

Share this post


Link to post

Votul meu e pt Leganza.Cu toate ca taxele,consumul si intretinerea sant ceva mai mari.E masina, frate.77000000.gif

Share this post


Link to post

Am Leganza de peste 10 ani, asa ca sint subiectiv :) . Ca informatii reale, in oras (Bucuresti) consumul ajunge la 14l/100km, mai ales daca ai picior greu. In afara, alergata, scoate cam 8l/100. Un consum mediu realist ar fi de 11l/100km. Diferenta de putere fata de Nubira 1.6 este considerabila. Cu exceptia RCA si impozitelor, costurile de intretinere sint cam egale. Din motivele de mai sus, eu as merge pe Leganza. Totusi, nu as lua o Leganza din tirg, fara nici un fel de istoric. De altfel, nu as lua NICI O masina din tirg :) .

Share this post


Link to post

O Nubira2 7-8l extra si 11l urban apropo de consum.

Daca vrei confort si bugetul lunar permite mergi pe Leganza.

Atentie la ce iei cum ziceau si baietii. Multe sint ieftine dar si fugarite.

Share this post


Link to post

Masinile de mai sus au ambele in jur de 130k

Edited by EM!L
Nu mai cita postul anterior! Foloseşte butonul AddReply şi majuscula

Share this post


Link to post

Acum cateva luni am avut si eu aceeasi dilema. Am ales Leganza, si desi masina in sine este destul de neingrijita (deocamdata), nu regret alegerea.

Share this post


Link to post

cat ai dat pe ea?

Edited by VAXXi
Nu mai cita mesajul anterior, foloseste butonul ADD REPLY sau Fast Reply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

La cati bani vrei sa dai pe ea eu zic sa-ti bati capul mai mult cu istoricul si starea masinii decat cu modelul in sine. Diferenta intre cele 2 masini o vei vedea la consum/impozit/RCA, costurile de intretinere sunt similare.

Share this post


Link to post

cat ai dat pe ea?

 

3.000euro - am luat-o pentru faptul ca vanzatorul - un vecin - a inclus in banii astia o verificare cu remedierile aferente. Masina a parcurs de atunci 8.000km, si am schimbat doar un rulment, ea avand acum un rulaj de 125.000km.

Una peste alta, mie imi place. Este o masina clasica, care la 3-4.000 euro ofera cam tot ce are si o masina moderna de 5 ori mai scumpa. Plus, evident, uzura... :wallbanger: Consider ca este o masina care merita "restaurata" si dupa aceea intretinuta.

Mergi cu amandoua, si alege ce-ti place.

 

Bafta!

Edited by noris

Share this post


Link to post

Mergi pe Leganza insa la banii astia nu iei nimic bun,o leganza(CDX)in stare foarte buna consider ca se da la 3800-4000 cash, iar o Nubira I(CDX) cam pe la 3000.Oricum preturile sunt mult mai mici decat fac masinile.Te bucuri cand o cumperi ca ai luat-o la un pret mai mic insa pe parcurs o sa regreti,crede-ma,mai bine iei una in stare ok la care sa te ocupi in mare parte doar de consumabile.

 

Evident mai pot aparea si mari oferte si ocazii si masini foarte bune la preturi de nimic dar sunt rare situatiile,mai ales pentru cineva care nu cunoaste foarte bine domeniul pur si simplu nu merita pentru 500-800 euro sa te complici.

Share this post


Link to post

Ma bate gandul sa ma indrept spre o Leganza. Este adevarat, ca in ciuda la 133cp/1400kg este "puturoasa" ? Am inteles ca dupa 100km/h devine sprintena, dar pana la 100 km la ora trage greoi. Este adevarat?

 

 

Sunt genul de sofer care nu imi place viteza, dar imi place in schimb sa alerg masina in reprize.Cand pui piciorul in acceleratie raspunde repede sau nu? In completare va rog sa imi spuneti printre randuri cateva avantaje/dezavantaje si de asemenea la ce trebuie sa casc ochii la achizitionare.

Share this post


Link to post

Fals, Leganza nu este puturoasa decit daca masina este darimata de fostul proprietar. Atinge 100km/h in 10 sec, asta iti spune cit de greoi se misca pina la 100km/h. Sta foarte bine si la reprize, daca este condusa corect.

 

De verificat in mod deosebit la achizitie:

1. Caseta de directie

2. Amortizoare si arcuri

3. Bucse punte fata

 

Astea sint chestiile mai delicate si care , in caz de reparatie, te duc la sume cu 3 zerouri in coada (in lei).

Share this post


Link to post

Mersi mult. In weekend merg sa vad 2-3 masini si saptamana viitoare revin cu o prezentare.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Din ultimele constatari ale medicului se pare ca familia mea va creste cu inca doi membri.Drept urmare ma gandesc sa vand Cielo si sa iau un breack pentru ca voi avea nevoie de mai mult spatiu pentru bagaje.M-am gandit la nubira breack dar vreau un breack care sa aba inacalzire si la locurile din spate pentru ca acolo vor sta 3 copii.As vrea sa stiu daca Nubira are incalzire in spate si daca am sanse sa iau una bunicica daca mai pun 1200-1500 euro pe langa cielo.

Share this post


Link to post

Nu, nu este puturoasa, 1cp/10kg este un raport foarte bun. Pe la 3000 incepe intr-adevar sa traga rau de tot. Raspunde bine la acceleratie, iar ca dezavantaje, nu-mi vine niciunul in minte.

Share this post


Link to post

Buna seara! am zis sa ma documentez inainte sa `ma arunc`. Vreau sa-mi iau o masina, si cautand, am vazut o leganza inmatriculata in iasi , din 1999 , benzina 1998cm benzina la 1500euro, negociabil. masina arata ok inauntru. din ochii mei de neavizat si pe afara e ok. as dori sa stiu si eu, cam dupa ce sa ma uit cand as vrea sa-mi iau un daewoo. tatal meu are un cielo executive 16v, si e multumit de el, si ma gandeam ca o leganza nu imi va manca `asa de` multi bani la intretinere. voi ce spuneti? va multumesc anticipat!

 

 

 

10820480.th.jpg10820476.th.jpg10820475.th.jpg10820474.th.jpg10820478.th.jpg

10820479.th.jpg10820477.th.jpg10820473.th.jpg10820482.th.jpg10820481.th.jpg

 

in principiu as avea nevoie de o masina simpla. nu am `nevoia pentru viteza` dar vreau sa merg pe autostrada (cand va avea romania). am condus vreo 4 ani prin bucuresti si prin tara hummer, logan, dodge nitro (firma de paza) si mi-am dat seama ca ceva simplu de intretinut e potrivit pentru mine. e ok ca si prima masina o leganza?

Edited by Andrei_F

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...