Jump to content
Sign in to follow this  
arp

Admisia De Aer La Kalos

Recommended Posts

Admirand ieri compartimentul motor la Kalos am observat ca nu intra nici o "tulumba" in cutia filtrului de aer asa cum eram obisnuit la Cielo...Asa ca intrebarea fireasca este: pe unde intra aerul? Si aspectul practic care-mi vine in minte este: cat de mare poate sa fie balta in care pot sa intru cu masina, pana acum aveam reper admisia de aer care era destul de sus, deasupra radiatorului...acu...

 

Pct. 2 : pe cutia de filtru e un sticker de atentionare despre ceva ulei de aer conditionat si refrigerant sub presiune...sub filtru se afla rezerva de ulei a compresorului de aer conditionat sau ceva din sistemul de aerul conditionat?

Share this post


Link to post

buna intrebare. :thumbl:

m-am uitat si eu putin azi si se pare ca pe sub filtru este intrarea in el. mai trebuie studiat ca nu imi dau seama pe unde intra in intrarea de sub filtru :-?

Share this post


Link to post

Trage aer pe undeva intra bara fata si aparatoarea de la roata.Tot asa este si la leganza.Inainte cu cielo treceam prin vaduri de 50 cm apa fara probleme dar la leganza cred ca o sa desfac tubulatura dupa filtrul de aer preventiv inainte sa intru in apa mare cu ea :-?

Share this post


Link to post

mama... de asta imi era frica! :wallbanger:

Share this post


Link to post
Trage aer pe undeva intra bara fata si aparatoarea de la roata.Tot asa este si la leganza.Inainte cu cielo treceam prin vaduri de 50 cm apa fara probleme dar la leganza cred ca o sa desfac tubulatura dupa filtrul de aer preventiv inainte sa intru in apa mare cu ea  :-?

Pai daca e asa, e naspa! :o

Eu am intrat deja de cateva ori cu ea in apa destul de mare asta vara cand cu inundatiile alea :wallbanger:

Credeti ca ar trebui sa-i pun pe cei din service sa verifice filtru (tot ma duc la revizie in cateva sapt)

Share this post


Link to post

Treaba e ca nu se vede deloc cum vine admisia, poate doar pe rampa, sa ma uit pe sub..am citit in carte aseara si zice ca sa nu trec prin apa cu nivel mai mare decat pragul usilor sau cam asa ceva...asta inseamna ca admisia este jos.. :( sper sa aiba vreun cot ceva, vreo smecherie sa evite intrarea apei...oh, well.. :rolleyes:

 

:o fftopic: Sub filtru de aer e uleiul pentru compresorul de aer conditionat sau ceva din sistemul de racire?

Edited by arp

Share this post


Link to post

nu e chiar sub filtru, e putin mai in dreapta. e ceva din sistemul de aer conditionat, nu am avut inspiratia sa ma uit daca este chiar compresorul.

Share this post


Link to post

Păi montaţi-i snorkel :D

 

snorkels.jpg

Snorkel-Fitment.jpg

Share this post


Link to post

... si inca o "tulumba" pentru shofer , sa nu se inece ! =))

Share this post


Link to post

Am studiat mai indeaproape traseul de admisie la leganza.Din filtru de aer coboara tubulatura sub aripa unde intra intr-un rezonator apoi din acesta urca un tub pana sus tot pe sub aripa.Deci nu va trage apa chiar din orice balta si banuiesc ca si la kalos el a fel.

Share this post


Link to post

Am gasit si eu rezonatorul (la un kalos busit - poate fac maine poze daca reusesc caci gaura din bara este destul de mica) dar nu stiu daca si pe unde urca din motivele dintre paranteze.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...