Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Chevrolet Aveo/Kalos - Revizii

Recommended Posts

Te pomenesti ca ti-au pus si ulei semisintetic 10W40 pentru banii astia ca " la noi asa se obisnuieste". La revizia urmatoare iti vor inlocui si bujiile precum si lichidul de frana si cine stie ce "probleme" vor mai gasi in asa fel sa mai salte nota de plata si sa fie rotund 1.000 de roni sa nu mai fie probleme sa mai dea si rest. Te compatimesc...

 

Nu stiu cum ai ajuns tu la suma de 1.000 lei insa ... exact atat mi-au cerut !!!!

Pentru cei ce nu stiu despre ce este vorba, ma plangeam anul trecut ca cei de la Auto Huber din Deva m-au usurat de 700 lei pt. revizia de 15 000 iar Gabiti mi-a cobit ca la 30 000 imi vor cere 1000 lei !!!

Evident, mi-am introdus ceva in service-ul lor si in garantia masinii, am mers la un alt service, oamenii mi-au comandat componente originale GM si m-a costat totul cu manopera inclusa 500 lei ... alta treaba , nu ?

 

... oare de ce vor cei de la service-urile "autorizate" sa goneasca clientii ???

Share this post


Link to post

Daca intereseaza pe cineva.

Revizia de 3 ani la Radacini Motors de pe Tomisoara in data de 24.03.2010 in valoare de 605 lei in care au intrat:

Spray curatat frana 500 ml 23.8 lei

Filtru aer 45.46 lei

Filtru benzina - 45.46 lei

Filtru polen -122.9 lei

Filtru ulei - 17.26

Ulei GM 5W30 - 180.83

Manopera -200.6 lei

Discount manopera 10.03 lei

Discount materiale 21.79 lei

Total comanda 604.48

Preturile sunt cu tot cu TVA

Aveam discurile ovalizate dar nu le-au schimbat pe garantie deoarece mai fusesera schimbate de 2 ori iar contacost erau 900 lei, bhujiile nu au fost schimbate pentru ca nu am probleme cu aprinderea.

Cum urmeaza sa-mi fac revizia de 3 ani am considerat ca merita sa-mi achizitionez pt. scaderea facturii uleiul si filtru de polen pe care le-am gasit (nu cumparat) la "prima strigare" intr-un magazin Frontal cu 30 x 1litru x 4=120 lei si filtru 45 lei...aveau si bidoane de 5 litri cu ulei de origine GM 5W30 acelasi folosit si la dealer insa nu m-a dus capul sa intreb pretul, probabil era mai ieftin de 30 lei/litru. In concluzie la dealer 123+180=303 lei la magazin 45+120=165 lei pt. aceste 2 repere.

P.S. Am intrebat si de niste placute Ferodo premier, pretul ar fi de 170 lei.

 

Da, virezi roata la maxim astfel incat sa vezi etrierul din fata si poti observa cata carne mai au placutele pe ele. De regula la km aia ar trebui sa mai fie ceva ceva pe ele, dar depinde de cum si unde ai mers.

 

Merci pt. raspuns, am deschis astazi si am vazut recomandarea ta...sunt convins ca nu e cazul sa le schimb insa trebuie sa ma edific.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Efectuat revizia de 175 000 km (174980 km) la care am inlocuit:

ulei GM 5W30 - 4 l = 120 RON

filtru ulei - 16 RON

filtru habitaclu Valeo - 55 RON

bujii NGK BPR6 x 4 buc - 40 RON

filtru aer motor - 48 RON

manopera - 126 RON

Tot astazi am efectuat si ITP-ul cu 68 RON. Aprigi cei de la RAR mi-au retinut masina probabil pentru ca avea un numar respectabil de km si au reverificat: nivelul de emisii, lumini, trusa, stingator si triunghiul reflectorizant. Nu am avut emotii 18000000.gif

Share this post


Link to post

... Aprigi cei de la RAR mi-au retinut masina probabil pentru ca avea un numar respectabil de km si au reverificat: nivelul de emisii, lumini, trusa, stingator si triunghiul reflectorizant. Nu am avut emotii 18000000.gif

 

 

Se vede treaba ca esti cam norocos matale cu RAR-ul asta... sau ai "pile" si pe acolo?! =))

Share this post


Link to post

Si inca ce polizoare, acum 2 ani mi-au blocat masina pentru anvelope. Neah schimbasem in cartea de identitate si in talon.bananab.gif

Asta e, ochiul RAR - ului e vigilent, de aceea circula o multime de rable pe strazi.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Neah, e doar sa demostreze ca sunt si masini bune si ca nu au nicio intentie perversa :)

Share this post


Link to post

Mult mai interesant a fost ca la franare rulourile aveau un zgomot enorm datorita uzurii din mecanismele de actionare. La fel de variate erau si imprevizibile au fost masuratorile. Acum admis, apoi respins. Mesterul, un nene la vreo 50+ ani imi zice: " nu te speria este de la noi" mda.gif . La frana de parcare rotile s-au blocat cand frana a fost actionata la maxim si masina a iesit de pe rulouri. Ma uitam si la cantar, 1210 kg pe puntea fata 1100 kg puntea spate , ai fi zis ca vorbim de un H3 24000000.gif. Culmea este ca este sub reprezentanta Renault si se vrea cu pretentii. Cu asemenea valori sau mai bine zis erori nu mai sunt comentarii multe de adaugat. 13000000.gif

Share this post


Link to post

Revizia de 60.000 km cu tot cu distributie m-a costat in felul urmator cu piese comandate de pe net de la un importator, toate originale GM si folosite inca din fabrica pe masina:

 

Preturi:

 

Filtru Aer 35 lei

 

Filtru Polen 70 lei

 

Filtru Benzina 30 lei

 

Pompa apa 140 lei

 

Curea Distributie 180 lei

 

Rola distributie 80 lei

 

Rola intinzatoare distributie 175 lei

 

Bujii 48 lei

 

Ulei GM 5W30 135 lei

 

Filtru ulei 14 lei

 

Placute frana fata 85 lei

 

Saboti frana spate 140 lei

 

Antigel + apa 40 lei

 

+Geam Oglinda dreapta 60 lei (il avea spart)

 

+Aparatori Noroi 100 lei, toate 4

 

TOTAL dupa o mica negociere: 1150 lei + 50 lei transportul prin curier rapid.

 

 

M-a mai costat 150 lei la nenea mecanicu :)

 

 

Share this post


Link to post

Cam scumpa cureaua de distributie, chiar si rola intinzatoare. Cureaua pentru accesorii nu s-a schimbat ?

Share this post


Link to post

Nu mi se par scumpe, avand in vedere ca sunt originale. Am gasit si ceva mai ieftin, dar pentru cativa lei in plus mai bine am cumparat originale. Si oricum am primit reducere de aprox 200 lei. Nu s-a schimbat cureaua pentru accesorii. Nu am vazut pe niciunde ca ar trebui schimbata . . .

Edited by LAwR

Share this post


Link to post

Cureaua de transmisie (accesorii) se schimba la 60kkm sau 36 luni.

Share this post


Link to post

Multumesc pt informatii, o voi comanda si pe aceasta. Am vazut ca nu e in stare perfecta, dar nici proasta. Am zis ca mai merge. 

Share this post


Link to post

Nu mi se par scumpe, avand in vedere ca sunt originale.

 

Ne spui si noua ce inseamna "originale"?

Share this post


Link to post

Si tu acum, sunt piese cu origine controlata de catre producatorul masinii.

Share this post


Link to post

Ne spui si noua ce inseamna "originale"?

 

Pe majoritatea cutiilor e scris clar "GM" si au timbru 3D + codurile si alte sigurante.

 

 

 

Share this post


Link to post

Eu am schimbat urmatoarele la 104k km :

Ulei GM 5W30 5L 115 lei. O sa intre 3.75L .

Filtru ulei MANN 11lei.

Filtru benzina MANN 33 lei.

Filtru aer MANN 31 lei.

Bujii NGK 15lei x4

Discuri Ferodo 95 lei

Placute Ferodo Premier 143 lei

 

Placutele mai aveau putin sub jumate din material, iar discurile 1mm.

Share this post


Link to post

Eu am schimbat urmatoarele la 104k km :

...

Discuri Ferodo 95 lei

Placute Ferodo Premier 143 lei

 

salut poti sa specifici te rog codurile pt discurile si placutele de frana Ferodo ? banuiesc ca e pt modelul cu ABS. merci

Share this post


Link to post

FDB1699 placute

DDF151 discuri

Da, am ABS; nu stiu daca exista diferente intre cele cu abs si cele fara.

Share this post


Link to post

Pe majoritatea cutiilor e scris clar "GM" si au timbru 3D + codurile si alte sigurante.

 

E OK in acest caz, am mai cautat produse GM pe piata (nu la dealer), pentru Matiz este drept si m-am speriat de cate facaturi pot vinde romanii pe piata. Rola intinzatoare era folosita, avea ceva joc, dar era pusa inapoi in punga cu cod in cutie. Pana si pe suprafata de contact se vedeau urmele de montaj. Cata nerusinare. Despre dealer sunt sigur ca nu umbla cu masluieli cum stiu sigur ca te duci cu o piesa buna si ti-o schimba cu una naspa. La final: "uite bre' ti-am spus ca trebuia sa schimbam si pe asta!!!". Caz real, nu spui detalii. 32000000.gif

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Eu am schimbat urmatoarele la 104k km :

Ulei GM 5W30 5L 115 lei. O sa intre 3.75L .

Filtru ulei MANN 11lei.

Filtru benzina MANN 33 lei.

Filtru aer MANN 31 lei.

Bujii NGK 15lei x4

Discuri Ferodo 95 lei

Placute Ferodo Premier 143 lei

 

Placutele mai aveau putin sub jumate din material, iar discurile 1mm.

 

Ne spui si noua de unde ai achizitionat uleiul si placutele? Maine fac o vizita in premiera la Radacini Braila si vreau sa le solicit sa-mi vizualizeze ce uzura am la sistemul de franare pt. a-mi achizitiona eventual placute + discuri si sa vad daca pe garantie imi pot oferi un raspuns la o usoara senzatie ca ar trage stanga...asta cu o luna inainte de revizia de 3 ani. Cei de la Radacini mi-au spus telefonic ca accepta sa vii cu propriile consumabile.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Uleiul l-am luat de la autoa , care au magazin langa mine. Se gasea si mai ieftin, dar eram destul de ocupat sa fac alte drumuri.

Restul pieselor le-am luat de la un alt magazin online, comenzipieseauto .

Share this post


Link to post

Acum 2 saptamani am facut revizia de 2 ani la reprezentanta chevrolet.

 

Inainte de revizie am cerut in mod express sa mi se puna ulei 5W30 (anul trecut la revizia de un an s-a pus ulei 5W40).

Mi s-a spus ca OK mi se va pune de care vreau eu (adica asa cum scrie in carte le-am zis eu). Mi s-a explicat ca 5W40 este mai

indicat pentru zona noastra ca bla... bla... bla..., in fine am cerut sa mi se puna de care scrie in carte.

 

Uleiul este de la Castrol si nu de la GM ca cica cu uleiul de la GM au avut probleme (vrajeala pe care nu o cred dar oricum nici uleiul de la

Castrol nu e de aruncat - probabil primesc vre-un comision de la Castrol).

 

Iata lista cu preturile asa cum apare pe factura (referitor la * <=> "piesele marcate cu * sunt piese originale GM"):

 

Ulei Castrol SLX Professional 5W30 1L 38RON x 4buc =152RON (fara TVA)

Filtru polen AV GM* 85.79RON x 1buc =85.79RON (fara TVA)

Filtru combustibil GM* 36.26RON x 1 buc =36.26RON (fara TVA)

Filtru ulei AV/LA/CR GM* 12.5RON x 1 buc =12.5RON (fara TVA)

Filtru aer AV 37RON x 1 buc =37RON (fara TVA)

Fricofin antigel G12 PLUS 1L 20RON x 0.5buc =10RON (fara TVA)

Spalat auto 25RON x 0.4ore =10RON (fara TVA)

Revizie 30000 KM 50RON x 4ore =200RON (fara TVA)

 

Total factura = 646.82RON (TVA inclus)

 

Costul total al reviziei mi se pare destul de scump dar asta e, masina mai are garantie un an si a trebuit sa fac

revizia la reprezentanta.

 

In rest am fost multumit de prestatia service-ului si au fost punctuali.

 

Inca un plus pentru ei ar fi faptul ca aveam cateva julituri de vopsea (3 bucati: 2 pe usa si una pe spoiler) pe masina

si mi-au dat cu vopsea la culoare de la ei ca sa nu se mai vada.

 

Inca ceva: Am avut probleme cu martorul Airbag din bord (mufa de la airbag-ul lateral localizata sub scaunul soferului s-a miscat

la un moment dat si mi s-a aprins martorul in bord. Dupa ce am scos mufa si am bagat-o martorul din bord s-a stins, insa de atunci la

punerea contactului martorul Airbag nu mai clipea cum facea pana atunci ci statea aprins acele cateva secunde.) Asa ca am cerut sa se

verifice de asemenea si sa se stearga probabil eroarea din computer, fapt care s-a remediat.Farul stanga batea sus in pomi iar noaptea

primeam flash-uri - s-a reglat si bate bine acum.

Share this post


Link to post

Sa mentionez si eu ce valori mi-au transmis cei de la Radacini Motors Braila la consumabile:

- filtru ulei 16 lei

- filtru aer 51

- filtru combustibil 47

- filtru polen 113

- ulei 208 lei

Surpriza a fost la mentionarea ca daca vin cu consumabilele mele ma taxeaza cu 30 lei mai mult la manopera (2,4 ore)....chiar si asa tot iesi mai ieftin cumparand consumabilele din comert. Tot la nivel informativ, schimbat placute de frana se taxeaza cu 100 lei din care 35 e testarea franelor...testarea sunt sanse sa-mi fac insa 65 lei manopea pt. schimbatul placutelor, niciodata!

M-au sfatuit sa vin cu 10 zile inainte de expirarea garantiei sa vada daca e cazul de schimbat ceva...sper ca nu e doar o incercare de a ma face sa platesc o diagnoza generala care din cate stiu e de 160 lei dupa care sa-si faca rost de cateva piese in stoc pe seama mea!

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 2 ani (18.000 km) la Expocar Targoviste. Cost final : 470 RON (am prins promotie de -20%).

 

A venit timpul reviziei de 3 ani la 28.000 km.

M-am programat la Expocar Targoviste in urma cu vreo 2 saptamani - am mentionat : vreau ulei GM 5w30.

Costul acestei revizii a fost tot de 470 RON, ca si cea de anul trecut (atunci au pus 10w40, dar nu au schimbat filtrul de habitaclu).

Supriza poate fi observata in attach.

 

A mai auzit cineva de DEXOS 2 ? Mai are cineva in motor asa ceva ? La o scurta pe net, se confirma spusele sefului de service, cum ca este intr-adevar produs de GM. Am gasit si anunt pe forum cum ca cineva ar vinde, dar nici o parere despre acest ulei...

DAAAAR : cum 4 litri de ulei Full Syntetic 5w30 sunt mai ieftini decat 4 litri de ulei Semi Syntetic 10w40 ?

 

In alta ordine de idei - schimbatul placutelor de frana costa la Expocar Targoviste 250 lei cu manopera. La Dibas Bucuresti - 300 lei.

Masina iese din garantie luna urmatoare, asa ca i-am rugat sa se uite mai atent, si sa vada ce s-ar putea schimba pe garantie. Totul OK. Am intrebat de starea discurilor de frana, au zis ca sunt in regula. O sa compar parerea lor cu cei de la DiBas, caci in cateva saptamani schimb si placutele de frana - pt 50ron diferenta, nu merita drumul pana la Targoviste.

post-8022-127369598062_thumb.jpg

post-8022-127369598597_thumb.jpg

post-8022-12736963623_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Parerea mea ca nu merita 300 lei inlocuirea unor placute...poti achizitiona cu 90-170 lei placute Ferodo (de calitate), eu am gasit premier cu 170 cele mai scumpe iar cu 20 lei ti le pune orice service obisnuit, ulterior daca doresti sa fi cu sufletul impacat faci un test de franare la dealer pt. 35 lei. Calculul ar fi astfel 90(170)+20+35=145(225).....ai si varianta achizitie comert + 100 montare si testare dealer 190(270).

Totusi ti-a spus cineva ca placutele trebuie schimbate? Eu la 34.000km le am 50% uzura.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...