Jump to content
Sign in to follow this  
alexmohora

Sondaj - Consum Benzină Cielo Dohc

Consum benzină Cielo DOHC  

426 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

La primul cielo,care era dohc consumul extraurban era de 5,5 - 6 L (mers 100-120km/h) iar urban 12-14 circulatie nu f.aglomerata)iarna chiar mai mult.Combustibil-benzina.

Share this post


Link to post

Am un cielo din 2000, 1,5, 16 v dohc. La inceput imi consuma undeva in jur de 7 extraurban si 8,5 urban. Acum s-a dus cam la 11 extraurban si 12 urban. Din aceasta cauza as vrea sa-mi iau o interfata de diagnoza dar nu stiu ce anume se potriveste. Mecanicii au inceput sa-si dea cu parerea si dupa ei, dupa ce am schimbat bujii, IAC si sonda lambda, ar trebui sa schimb schimb pina la urma si toti senzorii. Mentionez ca motorul merge bine, doar ca dupa 10-15 km se aprinde check-ul si se tureaza la 1500 turatii. Pe forumuri parerile sunt impartite : fiind dohc din 2000 unii spun ca imi trebuie OBD 2, unii ca imi trebuie ceva cu ALDL, altii spun ca imi trebuie adaptor de la 12 la 16 pini + interfata OBD 2. Cert este ca mufa de pe ECU are 12 pini. Pe ecu am urmatoarele inscriptii : SERV.NO. LR8337D193490129 ; DAC ZZRA ; LR ; 96258337. Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna de ce anume am nevoie si ce tip de ECU am dupa inscriptiile date ? Multumesc anticipat.

 

 

post-39783-0-53867700-1364906852_thumb.jpg

Edited by rinel631637

Share this post


Link to post

Am facut si eu din nou consumul (masina are acum 97,000km): undeva in jur 6-7 extraurban. La un mers linistit (fara a depasii 120) cred ca ia si 6.

In oras sare de 12. Vorbesc de Bucuresti.

Mie unul mi se par consumuri normale si fata de primul consum care l-am facut cand am luat masina nu am observat diferente.

 

Share this post


Link to post

Consum 7,1 L cu 4 persoane si ceva bagaje, benzina Lukoil de 98 (metoda plin pe plin)

in urmatoarele conditii:

- urban -> 30 km

- extraurban parcurs cu 100-120 km/h si vreo cativa km cu 150km/h -> 300 km

- traseu virajat in zona de deal parcurs cu viteze intre 40 si 80 km/h -> 100 km

 

In schimb, consumul urban ma cam sperie. Se duce prin 12-14.

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Intr-adevar, cielo consuma mult in oras (clar peste 12 in bucuresti de pilda in timpul orelor de varf)..dar care masina pe benzina nu consuma mult in oras??mai ales in conditiile traficului de azi. Ok, cielo in oras poate ia mai mult ca alte masini, dar in extraurban nu sunt diferente fata de alte auto...pt ca acolo consumul e chiar mic.. Consider ca daca masina o folosesti mult extraurban si putin in oras, cielo nu o masina deloc de speriat d.p.d.v al consumului.Eu unul sunt multumit.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Consum exclusiv extraurban 6,2 L la suta cu 3 persoane, viteze 90-120 km/h cu unele reprize scurte de 140, A/C cam 30%.

Cosnum exclusiv urban in sezonul cald, cam toate categoriile de trafic 10,7 L la suta.

Benzina Lokoil de 98.

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post

Salutare !

 

Sunt nou pe acest forum si vad niste consumuri de ma apuca groaza: 14l la 100!!!

 

Am facut de curand un consum la Cielo in 1500 km cu benzina bagata si scrisa pe carnetel cat si la ce data . consumul mixt, pentru ca am fost si in concediu si in oras, mi-a iesit undeva la 7,4 l. Daca aveam consumul de care spuneti voi (14l/100km) ai dadeam foc la masina si imi luam bicicleta.

 

Nu stiu de unde scoateti voi consumurile astea ,probabil aveti motoarele praf sau schimbati vitezele pe la 5-6000 de ture...

Share this post


Link to post

12%-14% in Bucuresti e un consum normal pt cielo

 

Deci depinde la ce te raportezi. Extra-urban, da: consumul e ffff mic, surpinzator de mic

.In un oras de provincie da: si aici consumul e rezonabil.

 

Si eu am facut acum recent concediu cu al meu cielo si in jur de 7%-7% si ceva mixt consumul. Extrem de OK consumul.

 

Dar in bucuresti e alta treaba, sare clar de 12. (in conditii de trafic "rush hour" si NU weekend)

 

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

160 km exclusiv urban pe caldura, drumuri relativ scurte de 4-7 km si partial cu AC - consum de 11,25%. Cred ca nu e de speriat...

Benzina Lukoil Ecto 95.

Share this post


Link to post

Record de consum extraurban w-end-ul asta pentru DOHC-ul meu. Bacau - Odobesti (VN) si retur mers aproape constant cu 90-100, dar si vreo 2 km in treapta 1 si 2: 5,5%. Pana acum nu stiu sa fi scazut vreodata sub 6,3%.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...