Jump to content
Sign in to follow this  
alexmohora

Sondaj - Consum Benzină Cielo Dohc

Consum benzină Cielo DOHC  

426 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

-cu 42 litri benzina 95 petrom am facut exact 380 km numai in Bucuresti trafic infernal ,blocaje,mai mult de atata nu cred ca puteam scoate

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Sa zic si eu consumul la cielo al meu. Motor DOHC 16V, masina are la bord 100k. Alimentat benzina EFIX Rompetrol 50 RON 14L, circulat exclusiv in oras ( CTA) e adevarat mai mult in viteza 2 si 3. Km efectuati 90. Mi se pare ff putin... voi ce ziceti .. e posibil sa am ceva probleme pe la motor undeva ? :P

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Motor DOHC 16V Executiv full, 50 RON= 13.80L Rompetrol Efix, 90 KM exclusiv in oras ( Constanta ). Conditiile nu foarte grele mai mult cu a 2-a si a 3-a... mi se pare cam mult sincer... ceva remedieri? Filtru de aer e nou doar bujiile si fisele sa le schimb ... altceva? :| :| :|

Share this post


Link to post

La al meu Espero lucrurile stau asa: 15-16% urban (mers civilizat) iar consumul extraurban...nci nu ma mai intereseaza... Vorba unora, daca las motorul la relanti cand bag benzina... n-am sa-i fac in veci plinul. Era bine daca echipau masinile astea cu benoclu'... dupa ce-i faci plinul sa te uiti dupa urmatorul Peco.

Share this post


Link to post

Cel mai mic rezultat extra=6,8. Calarasi -Vestem. Altfel, 7,5.

Urban, se poate spune 11.

Share this post


Link to post
La al meu Espero lucrurile stau asa: 15-16% urban (mers civilizat) iar consumul extraurban...nci nu ma mai intereseaza... Vorba unora, daca las motorul la relanti cand bag benzina... n-am sa-i fac in veci plinul. Era bine daca echipau masinile astea cu benoclu'... dupa ce-i faci plinul sa te uiti dupa urmatorul Peco.

 

Am vrut sa spun binoclu. :osanale:

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Ultimul consum facut astazi, Constanta-Bucuresti si retur in total cu tot cu plimbarile prin buc 535km. Consum calculat plin pe plin 48L(benzina OMV Premium 95). Toata autostrada de la un cap la altu 120km/h rar peste. Mi se pare cam mult... :-S

Share this post


Link to post

ultimul consum facut a fost 6,8 extraurban cu o viteza de 90-100

iar urban 8-9-10 depinde de trafic

masina e un cielo din 2005 benzina

Share this post


Link to post

andy100, motorul tau e DOHC ? Consuma chiar putin in oras ... avand in vedere ca mai avem putin si ii batem pe bucuresteni la trafic :) )

Share this post


Link to post

Din 2005 toate au avut E-TEC SOHC indiferent de echipare(standard sau exe).

Share this post


Link to post

Nu am stiut ... sorry :P

Share this post


Link to post

Dar exista posibilitatea sa fie facut in 2004 si inmatriculat in 2005 cred :D

Share this post


Link to post

Salutare! Benzina de 100ron (27-28l), cielo executive din 2002 si vreo 220km in Bucuresti , rezulta 12,7 % . Cel mai mic consum atins vreodata a fost aproximativ 11% (dar intru-un stil de condus pe care il aplic doar cand se aprinde becul rosu..si nu stiu unde e cea mai apropiata benzinarie ..deci exclus pt viata de zi cu zi) iar maxim in jur de 16%.

Extraurban : A2 + A.C. + 140-160 km/h ...8,5%. Fara A.C. si la viteze ceva mai mici (in jurul a 120km/h) ajunge la 6,5 - 7%.

Share this post


Link to post

Sorry de intarziere...dar masina a fost fabricata in august 2005 si cumparata de mine la sfarsitul lunii august 2005...si vreau sa va zuc ca nu si-a modificat cinsumul de loc...toata iedee e cum bagi talpa in ea...daca ai accelerari line papa mai putin..dar daca dai scart si ale alea o sa creasca si consumul.

Share this post


Link to post

Ultimul consum, 280km extraurban, viteza 90-120 ... constant cam 100-110. A consumat 22L.

Share this post


Link to post

Nu-i cam mult?

 

100% urban, alergata in fiecare zi, ore atipice, fara prea multa aglomeratie: 10.5%, Mol 95. Si distante de maxim 4 km :)

Edited by andy

Share this post


Link to post

-astazi e ultima zi cand am mers pe benzina ,maine sunt programat la AGROM pentru montaj instalatie gpl am optat pentru BRC AT 90 cu stag 100 pret 17 mil cu rezervor 55 litri ,alte preturi informative MARINI era 14 mil cu stag 100 iar secventiala TOMMASSETO cu STAG 300 era 23 mil------adio benzina --si consumuri de 12 %

Share this post


Link to post

Ionutz17 ... cred ca te urmez si eu cat mai recent... nu am ff multi bani si nu stiu ce instalatie sa aleg... secventiala euro4 aia ... mi se pare mult prea scumpa...

Share this post


Link to post
Ionutz17 ... cred ca te urmez si eu cat mai recent... nu am ff multi bani si nu stiu ce instalatie sa aleg... secventiala euro4 aia ... mi se pare mult prea scumpa...

--mergi pe BRC AT 90 cu stag 100 am deja 500 km pe gaz a consumat 10 % mixt am mers si cu 160 km ora pe gaz,pe masina noastra nu merita secventiala are galeria de admisie de metal iar montarea unei instalatii secventiale exista riscul ca in timpul gauririi galeriei sa-ti cada span in capul pistonului(daca nu iti demonteaza galeria si o gaureste pe banc cum se face in mod normal),administratorul forumului ovijer recomanda BRC AT 90 CU STAG 100 are dreptate,nu merita secventiala

--consumurile oficiale pe gpl date de uzina in MANUALUL DE UTILiZARE la cielo DOHC 16 VALVE e de 12,1 oras--8,6mixt--6,8 extra urban

Share this post


Link to post

S-a incalzit vremea ... mi-a scazut consumul !

Ultima medie 7,3 % mixt (~25% urban) ceea ce-i foarte bine , daca ma gandesc la consumul din iarna !

Share this post


Link to post

Inseamna ca 14% in oras pe gaz e un consum bun? de benzina nu pot sa zic nimic deocamdata ca nu am mers decat pana s-a incalzit motorul putin ca sa trec pe gaz

Share this post


Link to post

~Cielo gle `98 111000km~ 500 km (470 extraurban si 30 urban) consum 6 in cap, benzina lukoil 95 + 250ml de aditiv pt curatat injectoare si etc. marca 2+2 (despre care am auzit ca ar mai reduce consumu`) Verdict : multumit

L.E : media vitezei 110

Edited by biscuit

Share this post


Link to post
Sa incerci sa mergi si cu 90 constant (adica in jur de 2000 ture in a 5-a) si apoi o sa fii chiar uimit. Eu am batut cu degetul in bord sa vad daca nu s-a blocat acul care indica nivelul combustibilului!

 

dap... mie, la 90-100, conform calculelor pe care le-am facut, imi scoate in medie cam 6.3, iar in oras, cam 10.

Edited by r3my

Share this post


Link to post

Cielo G1.5MF an '96

afara 6,5-7 % cu A/C

oras 12 % cu A/C

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...