Jump to content
Sign in to follow this  
george_d

Pierderi Ulei La Motor

Recommended Posts

Asa zic si eu...Chiar n-am idee ce sa-i mai fac. Prin alta parte nu pierde ..numai pe la busonul ala neneorocit! :wallbanger:

Share this post


Link to post

Revin cu o alta problema!

Tocmai cand ma hotarasem sa schimb uleiul (cu OMV 5W 40), am observat o lipsa de ulei pe joja de vreo 4 mm dupa numai un drum de aprox. 80 km. M-am uitat mai atent pe la motor si am vazut scurgeri de ulei undeva in dreapta motorului, mai jos de marginea capacului de plastic, unde sunt doua dopuri (jumatati) de plastic (cred) - am insemnat aproximativ in poza.

 

Trebuie desfacuta chiuloasa? - asta ar presupune si schimbul garniturii de chiuloasa?

post-2719-1162139823_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pierde pe la garnitura de la capac.

Share this post


Link to post

Multumesc!

Sper ca am scapat de o cheltuiala in plus.

Pentru curiozitatea mea: acel "dop" a fost pus de mecanic cu silicon rosu pentru etansare - este plasat imediat sub capac? - sau mai jos?

 

:osanale:

Share this post


Link to post

Este garnitura pusa cu silicon.

Share this post


Link to post

Ca sa vezi pe unde pierde ulei exact da jos capacul ala de plastic (prins cu 4 suruburi cu cap inbus). Cel mai probabil este pe unde a spus ovi datorita garniturii puse aiurea, deci cumpara o garnitura , du-te la un mecanic bun care sa o scoata pe cea veche, sa curate siliconul si sa o puna pe cea noua (sa stranga suruburile la cuplu nu la mana).

Share this post


Link to post

Al treilea buson schimbat a fost cu noroc..nu mai pierde nicio picatura de ulei! De ce n-or fi toate la fel,nu inteleg..

Share this post


Link to post
Pierde pe la garnitura de la capac.

 

Si eu am pierderi de ulei pe la capacul motorului ( ala pe unde se toarna ulei ). E penibil ca un amarat de capac sa imi faca motorul varza de ulei.

Share this post


Link to post
Pai si eu am patit la fel am ajuns la service pt. schimbul de ulei, au strans busonul (mi-au spus ca asa se procedeaza sa nu fie intepenit) si surpriza a inceput sa se invarta in gol, au desurubat busonul, au dat alt filet, au pus noul buson facut pe strung (un simplu surub) si gata este totul nou. Au pus uleiul si a inceput sa supureze. CAUZA au bagat tarodul stramb s-au incalecat vechiul filet cu noul filet si a iesit un filet 2 in 1. Deci ai grija sa verifici nivelul periodic.

 

 

:vannick: :bebelushu: Ideea este buna. Va intreb dupa ce au dat alt filet cu tarodul spanul care a ramas in baie cum l-ati scoti??? Daca ajung bucatele mici de span in motor??? Eu v-am pus intrebarea asta pentru ca nu stiu cat de deasa este sita de la pompa de ulei. Daca este la fel de deasa ca un dres de dama este totul OK daca nu este asa cred ca bucatele foarte mici de span pot ajunge in motor?

 

Si eu am pierderi de ulei pe la capacul motorului ( ala pe unde se toarna ulei ). E penibil ca un amarat de capac sa imi faca motorul varza de ulei.

 

 

Este posibil :( . Asa am patit si eu cand am cumparat garnitura aia de pluta pe care am schimbat-o. Sa nu cumparati garnituri de la firma METEOR sunt ffffff proaste. Dupa ce am schimbat-o am mers doar 15 km prin bucuresti si nu stiam de ce la semafor masina mea scotea asa fum, pentru ca nenorocita aia de garnitura s-a sectionat pe lungime, drept urmare curgea ulei pe acolo ca la balamuc mi-a facut motorul varza. La faza asta am pierdut aproximativ 0.8 L de ulei.

Share this post


Link to post

Eu am mers asa vreo 2-3 saptamani ca oricum am schimbat baia de ulei, am facut intre 55 km si 900 km pe zi si nu am avut nici o problema cu spanul.

Share this post


Link to post

OK, Ma bucur ca a iesit bine

Share this post


Link to post

Am o pierdere de ulei ,pe undeva pe sub delcou si se prelinge pe cutia de viteze am completat din decembrie cand am schimbat uleiul ,vreo 300 grame,exista pe acolo vreo garnitura un semering ,sau trebuie demontat delcoul?A mai avut cineva problema asta,si cum a remediat-o?Multumesc.

Share this post


Link to post

Va salut!Am o pierdere de ulei pe la garnitura de la baia de ulei (e umezita baia cam pe toata circumferinta).Stie cineva daca e greu de demontat baia?Cand schimb garnitura,trebuie sa pun si silicon 2+2 (rosu) pe ambele parti de contact ale garniturii?Va multumesc !

Share this post


Link to post

Sunt in partea dreapta a motorului, la garnitura de la capacul culbutorilor (spre partea fiselor) 2 dopuri negre, semirotunde din cauciuc (plastic) pe unde imi curge ulei.

Dopurile respective sunt lipite de garnitura, sau separate?

Trebuie schimbata garnitura?

Share this post


Link to post

Fac parte din garnitura.

Share this post


Link to post

Daca ma pun pe schimbatul garniturii de chiulasa e bine sa mai schimb ceva (supape/segmenti) cu ocazia asta?

Share this post


Link to post

Daca ai compresia buna, nu scoate fum negru si nu consuma ulei ce rost are? Nici o piesa montata la o reparatie nu se compara cu cea din fabrica...

Share this post


Link to post

Fum nu da de nici un fel. Compresia nu i-am facut-o inca pentru ca odata ce se face cu motorul rece inseamna ca trebuie sa las masina in service peste noapte ceea ce nu prea mi-e la indemana, dar eu intuiesc dupa cum trage masina fata de cand am luat-o ca la compresie ar putea fi totusi o problema.

Uleiul vad ca iar se altereaza incet incet si parca i-a crescut nivelul. Pe capacul de la culbutori se depune ceva ca pasta de dinti dar destul de fluida, cam cu consistenta uleiului. Nivelul apei scade foarte repede si nu am idee unde se duce, am verificat imbinari, etc, radiatorul si caloriferul sunt relativ noi, la fel si pompa de apa.

Share this post


Link to post

Masurarea compresiei se face cu motorul la temperatura de lucru.

Share this post


Link to post

De la ce creste nivelul uleiului?

Share this post


Link to post

Benzina in ulei (consecinta a drumurilor scurte cu motorul rece), apa in ulei (caz in care ai avea spuma deasupra, vizibila pe joja) sau defect de bizon in service care a pus mai mult decat trebuia...

Poti verifica primele doua ipoteze urmarind existenta spumei si respectiv daca uleiul miroase a benzina, pe a treia o poti doar ghici.

Share this post


Link to post

defect de bizon \ Ce inseamna?

Share this post


Link to post

Defect de bizon nu e cazul, benzina in ulei nu este, dar uleiul se altereaza repede cu o treaba alba, nu e o spuma ci pare o pasta de dinti mai fluida. La asta se adauga si ca i-a crescut nivelul la ulei si ca apa scade destul de alert, concluzia mea => garnitura de chiulasa. Oricum masina e in service si pana deseara sper sa termine de schimbat garnitura.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...