Jump to content
Sign in to follow this  
george_d

Pierderi Ulei La Motor

Recommended Posts

Urmele de ulei se vedeau atit pe baie , dar si pe scut , nu mi-am dat seama de unde vine ca nu am fost cu masina la o rampa sau elevator , m-am gindit ca ar fi tot pe la semeringul axului cu came ( asa cum patisem anul trecut) .

Filtrul vechi a fost unul Filtron ( polonez ) . Acum am pus Delphi ( englezesc parca ) , sper sa fie ok .

Nu am gasit MANN , ca m-am grabit sa rezolv cit mai repede pierderea de ulei.

Evident m-am dus la alt service , nu la cel care schimbasem uleiul acum 2 luni .

MadMax ma conformez cu preturile .

Share this post


Link to post

Mai putin conteaza marca lui atita timp cat nu e romanesc.Important este ca garnitura sa fie plata pe suprafata de etansare si nu rotunda si mai ales sa fie strans la cuplul care trebuie.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu colegul de mai sus;consider ca de vina sunt simeringurile.

Share this post


Link to post

Salutare ,

Am o MARE criza :grumpy: dupa ce am facut schimbul de ulei se pare ca pe la surubul de ulei (scuzati exprimarea ) pierd ulei , cel de sub masina pe unde se scoate uleiul . Problema este ca am incercat sa il strang si ... nimic merge in gol. nu pierde mult am schimbat uleiul acum o luna si nivelul este la jumatate dintre maxim si minim . Intrebarea este ... mi-am f... norocul ? sau e ceva care se poate rezolva relativ simplu ?

Share this post


Link to post

Pina nu desfaci busonul de golire nu poti sa iti dai seama care din filet e dus.Bine ar fi sa fie cel de la buson si sa scapi ieftin.Evita sa mergi cu ea asa pentru ca poti termina motorul in cateva minute daca nu observi pierderea uleiului in caz ca sare busonul.

Share this post


Link to post

yannick@-Si eu am patit la fel ca tine si am descoperit ca era dus filetul de la baia de ulei. Cauza: la ultimul schimb de ulei la radacini plevnei dupa ce au scos uleiul din baie au bagat busonul stramb si au stricat filetul la baia de ulei (cred ca este din aluminiu).

Share this post


Link to post

Deci e groasa, acum 2 intrebari :

1 . Daca trebuie scos busonul si vazut care din filete este dus uleiul trebuie schimbat nu ? Sau poate fi recuperat ?

2. Daca ma duc si le fac scandal in service am vreo sansa sa se remedieze problema pe cheltuiala lor? Sau nici sa nu ma gandesc la asa ceva.

 

@ bebelushu la tine cum s-a rezolvat ? A trebuit sa schimbi baia sau cum, cat te-a costat toata distractia si unde ai rezolvat ?

Multumesc pentru sfaturi ovi_jer, dar daca nu merg cu ea vreo 2 sapt. si o tin in fata blocului este vreo problema ? Asta pentru ca sambata plec in concediu si nu plec cu masina, dar nu prea am timp zilelea astea de stat prin service - uri.

Multumesc inca odata

Edited by yannick

Share this post


Link to post

1. Mai mult ca sigur ca este dus filetul de la baie. Daca uleiul este negru trebuie schimbat daca nu este negru il poti recupera turnand intr-un vas (bidon) mai putin depunerile de pe fund. 2. Daca cei din service au pus busonul stramb atunci te poti duce peste ei cu scandal. Da eu am schimbat baia vezi Preturi Piese Nubira II. Poti pleca linistit in concediu iar la intoarcere verifici nivelul (daca este sub minim completezi) si poti merge linistit la service.

Share this post


Link to post

Bebelushu, daca la 120 pe ora iti zboara busonul ala cu filetul stricat, ramai fara ulei in motor cat ai zice peste. Cand se va aprinde becul va fi prea tarziu. Oricum yanick pleaca cu trenul presupun :)

Share this post


Link to post

Am fost acum sa bag masina in parcare si dupa ce am parcat, acolo unde fusese masina era o mare balta de ulei asa ca, maine chiar daca nu am timp trebuie neaparat sa ma duc in service . Alti bani alta distractie... si uite asa mai saraceste bugetul meu de concediu. Uleiul nu are cum sa fie negru din moment ce l-am schimbat acum o 1 luna si nu am decat vreo 2000 de k cu el

@Mircea da intr-adevar plec cu trenu ... trenul cu aripi :P .

 

M-am uitat acum pe autodaewoo.ro la preturi :

baie de ulei 132,31 + garnitura 153.63

Asa ca sper din tot sufletul sa fie doar busonul nu baia

Edited by yannick

Share this post


Link to post

Mircea@ Pai tocmai din cauza ca nu pleaca in concediu cu masina poate sa stea linistit iar cand se intoarce mai complecteaza si merge la service nu cu viteza foarte mare (la mine dupa balta lasata si dupa verificarea jojei pierdeam mai mult cand se subtia uleiul), nu cred ca merge la un service la o distanta de peste 100 km. Eu am mers asa 1 saptamana in Bucuresti si am complectat 2,5 L (consum + pierdere).

Share this post


Link to post

2,5 litri de ulei la un pret mediu de 30 ron pe litru rezulta o gaurica in buget de 75 ron, bani ce pot fi folositi la reparatie. Plus ca masina fiind stata minim 7 zile, e foarte posibil sa o gaseasca fara ulei.

Share this post


Link to post

La mine au fost 2,5 L pierdere + consum, Nubira mea are peste 500000 km a lui yannick nu cred ca are atat este din 2003. Eu am asteptat o saptamana pentru ca baia trebuia schimbata numai la Autonet si in momentul cand am descoperit balta sub ea (la o zi dupa schimbul de ulei la radacini plevnei) nu o aveau pe stoc.

Share this post


Link to post

La mine la Cielo "picura" uleiul pe la buson.O solutie temporara care a functionat in cazul meu a fost sa sterg bine pe acolo si apoi sa "bandijonez" tot surubul in mastic rosu de tipul celei care se foloseste ptr completarea garniturilor la motor.Poate va ajuta si pe voi.

Dupa acea de fiecare data cind schimbam uleiul inainte de a infileta inapoi surubul il inveleam intr-un strat de mastic rosu.Treaba a functionat dar la mine surubul nu avea joc in filet atunci cind il stringeai,problema a fost ca daca nu-i puneam mastic incepea sa "picure".

Share this post


Link to post

Busonul si saiba se schimba la 2-3 schimburi de ulei.

Share this post


Link to post

Am fost azi la service ( la un service al unei instituti de stat care are in dotare nubira ) si surpriza ... baietii stiau problema o mai avusese o masina din dotare chiar acum 3 saptamani.

Solutia a fost :

Un nou filet dat la baia de ulei plus un buson facut pe strung solutie super ieftina si simpla . Am inteles ca daca vrei sa schimbi baia de ulei trebuie sa dai jos juma ` de motor numai pun la socoteala cheltuelile plus timpul pierdut .

Voi ce credeti este o solutie viabila sau mai bine sa schimb baia de ulei ?

@bebelushu da ai dreptate nu are atia Km are de 10 ori mai putin ( in jur de 50.000 )

Share this post


Link to post

Pai si eu am patit la fel am ajuns la service pt. schimbul de ulei, au strans busonul (mi-au spus ca asa se procedeaza sa nu fie intepenit) si surpriza a inceput sa se invarta in gol, au desurubat busonul, au dat alt filet, au pus noul buson facut pe strung (un simplu surub) si gata este totul nou. Au pus uleiul si a inceput sa supureze. CAUZA au bagat tarodul stramb s-au incalecat vechiul filet cu noul filet si a iesit un filet 2 in 1. Deci ai grija sa verifici nivelul periodic.

Share this post


Link to post

Pana acum nu a mai curs . Doamne ajuta sa nu se intample de acum incolo, cred ca tu ai avut pur si simplu ghinion

Share this post


Link to post

Pai da ca ma pus > :) sa ma duc atunci sa fac schimbul (la radacini plevnei) si nu peste cateva zile (oriunde).

Share this post


Link to post

yannick@Mergi la ANPC cu cartea service si factura reviziei si reclama serviciile service-ului respectiv.Cere sa ti se schimbe baia de ulei,garnitura si busonul de golire al acesteia.

Share this post


Link to post

Facura o mai am dar carte service nu am la masina ( am luat-o sh ) o sa ma duc dupa ce vin din concediu maine si vineri chiar numai am timp si de altceva, bine macar ca sa rezolvat cel putin pentru moment.

 

:o fftopic: Daca ajuta la ceva macar sa se fereasca lumea de el , Service-ul este pe Calea Vitan langa sadionul Olimpia si este o pancarta mare care spune ca service -ul este autorizat R.A.R.

Edited by yannick

Share this post


Link to post

Exista cumva vreo solutie pt a elimina pierderile de ulei pe la busonul acela pe unde se scurge uleiul vechi...am schimbat vreo 2 garnituri pana acum si tot apar pete de ulei sub masina. La inceput cateva picaturi.. dupa cateva zile o pata, nu foarte mare, dar suparatoare... Pierde pe acolo mai mult decat mananca masina.. :(

Share this post


Link to post

Schimba si busonul.Daca inelul nu a fost inlocuit la timp s-a dus si busonul.

Share this post


Link to post

Am fost de 3 ori cu masina in service pt a rezolva problema. Au schimbat si busonul...chiar au zis ca au unele cu un diametru mai mare sau ceva de genul asta...Totul a fost frumos vreo saptamana apoi a inceput iar sa curga...Concluzia lor...asta e buba lor(masinilor) Eu intelg ca e posibil sa ai ceva pierderi pe acolo...dar totusi curge cam mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...