Jump to content
Sign in to follow this  
EXE

Timoneria Schimbatorului De Viteze

Recommended Posts

Zgomotul provine, intr-adevar, de la timonerie insa problema se poate rezolva usor cu 2 O-ringuri de cauciuc. Dupa demontarea in bucati, cu siguranta vei observa cele doua O-ringuri la care am facut referire. De obicei, eu adaug un silicon de buna calitate, ceea ce scade foarte mult din jocurile inutile si ridica semnificativ precizia schimbarii vitezelor.

 

Evident, exista varianta schimbarii intregului sub-ansamblu, ultima data vazusem timonerie la cca 110 lei.

Share this post


Link to post

M.am uitat și este exclus sa fie din plastice, cineva mi.a spus că poate să fie timoneria dar oare la 93.000 km să pice așa dintr.o data??

Mulțumesc pt răspuns salex, dar unde sunt orringurile in partea de la schimbător s.au la motor unde face conexiunea la cutie?

Share this post


Link to post

Prima timonerie (la un Espero din 1996) am schimbat-o la fix 40.000 km. Simptomele erau exact aceleasi pe care le-ai descris in postul tau. Deci, 93.000km mie mi se pare un parcurs enorm pe care mi-l explic doar prin utilizarea masinii preponderent extra-urban ! Din punctul meu de vedere ai toate motivele sa fi multumit. Oricum, daca vei pune o timonerie noua, nu ai nicio sansa sa sari de 30.000 cu ea !

 

Oringurile la care am facut referire sunt in interiorul timoneriei. Dupa ce o dai jos, vei gasi 2 capacele (ceva de genul asta) pozitionate unul in partea de sus si altul in partea de jos a cilindrului timoneriei. Acolo gasesti O-ringurile si niste garnituri toroidale care, de regula, sunt destul de rezistente. Intre garniturile respective pun siliconul la care am facut referire.

 

Vezi poza de aici. Pozitia capacelelor o deduci de aici.

 

 

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mulțumesc ptr răspuns salex, voi incerca sa găsesc separat aceste orringuri deoarece nici eu nu as vrea sa pun alta timonerie pt că sunt foarte slabe calitativ cu toate că am găsit la magazin cu 90 lei GM

Share this post


Link to post

Mulțumesc salex problema cu timoneria a fost rezolvată nu am găsit separat acele orringuri așa că am schimbat timoneria, sa speram că și asta mă ține măcar la fel că cea originala.

Share this post


Link to post

Salut am un mercedes a class168 si de cateva zile ini apare in bord litera "F" cat de grav e si cum pot remedia situatia 

Edited by Enevalentin

Share this post


Link to post
Acum 2 minute, Enevalentin a spus:

Salut am un mercedes a class168 si de cateva zile ini apare in bord litera "F" cat de grav e si cum pot remedia situatia 

Am puso pe tester , am sters toate erorile si degeaba , mai nou acum in treapta1,3,5 zice ca e in viteza 5 si in treapta 2,4 imi arata ca e pe liber  

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...