Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Proiectoare ... si nu cele "originale"

Recommended Posts

Proiectoare ... oricit de abuziv sint ele folosite de multi participanti la trafic, sint totusi niste accesorii foarte folositoare, atunci cind sint utilizate conform legii circulatiei si mai ales a bunului simt.

Problema cea mai nasoala la proiectoarele "originale" de Matiz e pretul: 1.600.000ROL/buc.! pret de magazin, manopera de montaj+buton+...+... te duce urgent in 100E.

Alternativa mai ieftina: proiectoare italienesti diametru ~10cm, se gasesc la Carrefour Militari, standul de accesorii auto, costa 1.200.000ROL/pereche.

Am vazut aceste proiectoare montate "la locul lor" pe un Matiz, dar eram pe fuga si n-am putut sa intreb detalii ...

Share this post


Link to post

Voi aveti prevazuta in bara loc pt proiectoare. ;( la Tico s-ar putea pune?

Share this post


Link to post

da,recomand genul de proiectoare sferice,cu lupa.nu cumparati desheuri de-alea de 300 de mii cu diverse forme fuziforme ca nu-s bune nici ca lumanarea la capu mortului.

Share this post


Link to post

@ shenk: da, se pot pune, numai ca citeste decretul, cred ca acolo e reglementata pozitia lor ... eu am retinut ca trebuiesc montate cit mai jos, sau ceva in felul asta ... parca nu se specifica daca incastrate sau nu in spoiler ...

Share this post


Link to post

Regulamentul nu prevede decit sa fie corect reglate sa nu deranjeze participantii la trafic. Atirnate de bara arata naspa rau, iar o solutie de prindere estetica si functionala... nu am idee.

Share this post


Link to post

Au in Metro proiectoare, 1 mil setu sint simpaticutze au o talpa de care se pot prinde. Daca s egesesc si becri si merg montate fara releuri imi i-au.

Share this post


Link to post

Am vazut prin Iasi un Matiz cu proiectoare de Solenza, montate in niste cochilii (adaptoare) de plastic in locul celor originale. Stie cineva daca se gasesc adaptoare de Matiz pentru proiectoare de SLZ pentru ca astea oricum sunt la juma' de pret fata de cele Daewoo si mi se par mult mai eficiente (fata de astea ale noastre cat degetu')?

Share this post


Link to post

Nu stiu ce parere aveti voi de eficienta proiectoarelor de Matiz, dar eu am impresia ca lumineaza destul de bine, asta e si motivul pentru care am intrebat mai demult de cat sunt becurile. Testul facut de mine a fost f. simplu: noaptea aprins pozitiile si proiectoarele, alternativ cu faza scurta singura. Diferentele care apar sunt doar din cauza pozitionarii mult mai joase a proiectoarelor, dar intensitatea luminoasa mi s-a parut oarecum comparabila (atat cat se poate compara). Oricum au fost peste asteptarile mele, pt. ca nu incercasem niciodata noaptea fara faza scurta.

Share this post


Link to post
Nu stiu ce parere aveti voi de eficienta proiectoarelor de Matiz, dar eu am impresia ca lumineaza destul de bine, asta e si motivul pentru care am intrebat mai demult de cat sunt becurile. Testul facut de mine a fost f. simplu: noaptea aprins pozitiile si proiectoarele, alternativ cu faza scurta singura. Diferentele care apar sunt doar din cauza pozitionarii mult mai joase a proiectoarelor, dar intensitatea luminoasa mi s-a parut oarecum comparabila (atat cat se poate compara). Oricum au fost peste asteptarile mele, pt. ca nu incercasem niciodata noaptea fara faza scurta.

A mers cineva cu SLZ cu proiectoare ca sa faca o comparatie?

Share this post


Link to post

Mie mi se pare o mare idiotenie sa folosesti proiectoarele atunci cand nu e ceata. NU degeaba dau amenzi cei din tarile mai civilizate...

 

Este foarte deranjant fiindca sunt putine masini care le au reglate bine. Si daca mergeti pe strada si le aveti aprinse si cineva va baga faza lunga sa stiti ca ala pot fi eu, fiidca ma dispera acest obicei de tarani parveniti care le aprind ca "sa se dea bengosi".

 

Si de obicei cei care fac acest lucru au un cd prins la oglinda si pe luneta un autocolant BOSS sau semnul Nike. Ah... uitasem sa zic si ca asculta manele cu toate geamurile jos. (tarani de tarani)

 

Din pacate la noi a deveit o moda proasta... abia atept sa plec din tara asta de rahat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@csergogaby. Jignesti pe sarmanul taran. Asta asculta "tropotica maruntica" in drum de la coasa-acasa. Cei de care vorbesti nu sunt nici macar mamifere, nici reptile. Poate viermi.

Sa mergi la crepuscul cu pozitiile aprinse si cu proiectoare de 500KV aprinse, nu se poate califica. Daca ripostezi, iti aprind baietii si faza lunga, tot halogene bengoase. Hei Garcea, tu ce pazesti?

Pentru cine vrea lumini de drum suplimentare, le poate sincroniza cu faza lunga si atunci totul Ok. La incrucisare, faza de intalnire.

Share this post


Link to post

La unul din drumurile facute acasa, in miez de noapte un Matiz galben se tira in spatele unui camion pe care din diverse cauze nu prea putea sa-l depaseasca. In spatele Matizului, un BMW fortzat de imprejurari sa stea si el in urma camionului. Tipul, nervos. Baga halogene le greu, flashuri si tot ce trebe. Si avea niste halogene, frateeeee... se lumina ca ziua cind baga ala un flash!

Ei, si saracu cu Matizu a facut si el tot ce putea sa faca in situatia data: a aprins kktu ala de bec de ceazta! :) Culmea e ca a avut efect, baiatu a stins halogenele si le-a mai aprins abia dupa ce m-a depasit!

Share this post


Link to post

inseamna ca era un bmw vechi sau unul nou cu motor de 796cc...daca n-a putut sa va faca p-amindoi odata.

n-a avut bani decit de becuri si proiectoare :lol: :lol:

Share this post


Link to post
baiatu a stins halogenele si le-a mai aprins abia dupa ce m-a depasit!

Faza cu becu de ceata o folosesc si eu cand ma streseaza vreunul si chiar are efect. Cand nu ajunge ii pun avariile in semn de pm (stiti voi). ala se enerveaza, ma depaseste si vrea eventual sa ma opreasca (deh, smecher) dar nu prea ii merge. Dar, daca tot m-a depasit, si are kuru mare de bmw nu are rost sa pierd ocazia sa nu-mi reglez faza mare, nu? :lol: (sa se invete minte) Dar el oricum nu sta prea mult in fata mea si se indeparteaza repede.

Share this post


Link to post

Salutare !

Daca vreti proiectoare super pt matiz se gasesc la noi in Ploiesti cu 1.140.000 in care intra si butonul de bord si releul si firele.

Sunt produse de daewoo polonia si le-am cumparat de la dealerul de la noi din Ploiesti .

Le-am montat sambata si vin super si chiar merg super.

Daca vreti spuneti !

Sunt negre , dar pe cutie arata ca ar mai fi si argintii si albe .

Bafta

Share this post


Link to post

Mda, mi-am pus si eu o pereche de proiectoare d-astea poloneze...sunt dragutze, ramele putin cam bulbucate, dar mai mari decat cele originale. Le-am montat cum mi-ai zis la Poliserv - Ploiesti. Merci!

Ce nu prea imi place este butonul de actionare, care e un banal comutator fara led. Ma gandesc sa-l schimb :)

In rest ma satisfac, si operatiunea nu a fost costisitoare...

 

P.S. O sa modific si avatarul :wink:

Share this post


Link to post

Am tot vorbi si cu prieteni de ai mei si foarte multi m-au sfatuit sa imi pun proiectoare de solenza pe matiz. Pretul este de 1.250.000 perechea + motaj. Din pacate, trebuie sa le montez in service, pt. ca am masina inca in garantie. A mai vazut cineva montate astfel de proiectoare pe matiz ? Stie cineva daca se potrivesc sigur ?

Share this post


Link to post

Un ornament dintr-asta in care sa se potriveasca proiectoarele de SLZ nu exista? Ca oricum proiectoare mai mari de-atata nu ar incapea. Iar eu vreau sa fie cat mai mari farurile. Ideal pentru mine ar fi cele normale de Dacie da i-ar strica fata.

Share this post


Link to post

mi-am pus si eu proiectoare la masina, ca cele din poza de la pagina precedenta.

sunt foarte incantata de ele, cu o singura observatie: in cutia proiectoarelor era si o punguta cu 4 suruburi si nu gasesc unde sa le pun. proiectoarele le-am prins in clemele pe care le au. la ce folosesc suruburile in cauza?

Share this post


Link to post

...in continuarea mesajului precendent - cele 4 suruburi inteleg ca sunt 'just in case', pentru ca proiectoarele stau bine in clemele pe care le au deja.

am insa alta intrebare -- la matizurile cu proiectoare din fabrica, proiectoarele se aprind cu acelasi buton ca becul rosu de ceata din spate sau tot cu buton separat sunt?

Share this post


Link to post

Buton separat ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...