Jump to content

Photo
* * * * - 18 votes

Uleiuri recomandate - MATIZ

• Please log in to reply
3359 replies to this topic

Poll: Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#3341 chevvy

chevvy

Forumist

• Membru
  • 15 posts
  • Din:.
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Matiz
  • An:2006

Posted 23 July 2016 - 17:22

Salut,

Detin un Chevrolet Matiz 2006 motor 1.0

Azi am fost si i-am schimbat uleiul. Uleiul cumparat a fost acelasi ca la schimbul precedent, anume Total Quartz 9000 5W40. L-am luat acum cateva saptamani insa doar azi am mers sa fac schimbul.

De la schimbul precedent (aprilie 2016, 6000 km de atunci) din 4 litri cumparati (4 bidoane x 1 litru) ramasesem cu un bidon in care mai erau cam 750-800 ml. L-am pus pe acela, plus uleiul nou cumparat.

Intors acasa, am realizat (de fapt, mi-am adus aminte) ca bidonul ramas de data trecuta avea o alta specificatie, anume API SM. Uleiul nou cumparat insa are specificatia API SN

Drept urmare, acum in motor am 0,8 litri SM amestecat cu 2,4 litri SN

Bidoanele arata la fel, denumirile celor doua uleiuri sunt identice, gradul SAE e identic (5W40), specificatia ACEA este si ea identica, anume A3 / B4. Doar specificatia API difera.

Mi se pare ciudat sa produci un ulei cu o alta specificatie si sa nu schimbi nici un cuvintel in denumirea sa. Am gasit un .pdf la Total pe site unde intr-adevar apar trei posibilitati API pentru acest ulei (uleiul din mijloc din poza atasata).

1) are vreo importanta faptul ca s-a amestecat SM cu SN?

2) cum e posibil ca ACEA sa-l "vada" ca fiind la fel, dar API sa-l "vada" ca fiind diferit?

Mentionez ca am incercat sa gasesc pe internet informatii, insa majoritatea discutiilor referitoare la "sa amestec uleiul X cu uleiul Y?" sunt fie despre marci diferite de ulei, fie despre grade diferite ale clasificarii SAE ale uleiurilor in discutie. O atat de mica diferenta precum in cazul meu nu am gasit in nici o discutie. Repet, acelasi producator, acelasi ulei, aceeasi gradatie SAE, aceeasi gradatie ACEA, doar API din clase diferite.

Multumesc!

Uleiurile Total (cel de care vorbesc este la pagina 10, al doilea de pe pagina, cel sub care scrie cu rosu "Recomandat Citroen / Peugeot"):

http://www4.total.fr...elf/Car oil.pdf

Attached Files

Edited by chevvy, 23 July 2016 - 17:25.

#3342 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3306 posts
  • Din:Budapesta
  • Auto:Daewoo
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 23 July 2016 - 19:34

Fii pe pace ca n-o sa aibe nici pe naiba . Pe viitor fii ceva mai atent (pentru linistea ta) a nu le amesteca si cam atit. Cel mult ruleaza-l mai putin, la o jumate din timpul intre schimburi.

Cel putin din punctul meu de vedere.

#3343 chevvy

chevvy

Forumist

• Membru
  • 15 posts

Posted 23 July 2016 - 21:50

Multumesc pentru raspuns, Viktor.

Am cautat sa inteleg exact diferenta dinre SM si SN; am inteles ca baza folosita la producerea lui este aceeasi (probabil ca baza ar fi elementul care ar conta in cazul unui amestec), doar gradul de aditivare difera (insa n-am inteles in ce fel exact). O sa mai caut.

Bidoanele arata absolut identic, denumirea este aceeasi - de-asta nici nu mi-a sunat nici un clopotel de alarma.

Asa o sa si fac, o sa-l schimb mai des, oricum intentionez - ca regula generala - sa schimb uleiul (si filtrele aferente) undeva pe la 5-6.000 km de fiecare data.

Edited by chevvy, 23 July 2016 - 21:51.

#3344 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3306 posts

Posted 25 July 2016 - 06:36

SN > Actual : pentru toate motoarele auto actuale ,ulei rezistent la temperaturi ridicate, cansum redus de ulei si carburanti, poluare redusa .Categorie introdusa in 2008 .

SM > Actual : Pentru toate motoarele auto actuale ,categorie introdusa din 2004 .

Sursa.

Il facura nitel mai cu mot (si-un banut in plus, probabil), nimic mai mult, ca o explicatie clara , din parti. Pun pariu ca provin din acelasi butoi . :-j

Altfel, de-ar fi sa raminem in tiparele lor, ar insemna a raminem fix la uleiul cu care a iesit utilajul pe poarta fabricii , altfel se inadusa calutii .

#3345 korydon

korydon

Forumist

• Membru
  • 992 posts
  • Din:-
  • An:2001

Posted 25 July 2016 - 08:13

Eu am bagat GM 5w30 dexos 2 cu API SN si singurul lucru care mi-a placut a fost ca nu mai spumeaza prin oras pe distante scurte si pe vreme rece, in rest e mai prost ca precedentul, ce nu mi-a placut deloc este faptul ca bate un pic motorul la prima cheie dimineata dupa un drum mai lung . Acum merg pe Kross Exeo 5w30 API SM ACEA A3 si se comporta bine deocamdata.

#3346 chevvy

chevvy

Forumist

• Membru
  • 15 posts

Posted 27 July 2016 - 17:29

@korydon

Cu API SN nu ti se pare putin mai zgomotos motorul fata de API SM? Eu impresia asta o am.

Edited by chevvy, 27 July 2016 - 17:29.

#3347 korydon

korydon

Forumist

• Membru
  • 992 posts

Posted 28 July 2016 - 12:08

Nu e de la API, e mai slabut uleiul, asa cred eu, am mers cu ELF,MOL 5w40 API SN si nu am avut probleme.

#3348 trebor271074

trebor271074

Forumist

• Membru
  • 254 posts
  • Din:Sulina
  • Auto:daewoo
  • Model:matiz
  • An:2005
  • Nr. Inmatr.:TL-02-RTB

Posted 01 November 2016 - 13:46

De cand am luat masina, de noua, i-am pus doar ulei Valvoline Synpower 5w30, simplu, fara alte specificatii.

De curand am observat ca nu se mai gaseste acest ulei, sau se gaseste prin locuri dubioase ca ti-e frica sa il si iei! NU prea vreau sa schimb cu o marca mai ieftina, tin mult sa ii pun ulei de calitate, tot din gama Valvoline.

Masina are cam 55 mii km.

Am observat ca a aparut un "inlocuitor": VALVOLINE SYNPOWER XTREME MST C3 5w30

Ce parere aveti? Merge?

#3349 vrazvanc

vrazvanc

Forumist

• Membru
  • 931 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:DAEWOO
  • Model:Matiz/E
  • An:2007
  • Nr. Inmatr.:B 34 TNE

Posted 01 November 2016 - 14:26

Parerea mea, ramai la cel simplu. Da un telefon la Valtec, ei sunt importatorii in tara noastra. Iti vor spune ei un comerciant care se aprovizioneaza de la ei. Eu asa am facut si am fost surprins sa vad ca pana si cele mai ieftine (sa nu le spun altfel) magazine au contracte cu Valtec. Ultima data am dat 38 de lei / litru, cand era aproape 60 de lei la Unix. Bine ca nu il mai aduc acolo sa ma prostesc singur.

:thumbl:

• trebor271074 likes this

#3350 trebor271074

trebor271074

Forumist

• Membru
  • 254 posts

Posted 01 November 2016 - 15:10

E o problema cu asta! Imprejurarile ma silesc sa il cumpar on-line. Nu e vorba de pret, dar e musai sa fie livrat in Delta Dunarii.

Sunt site-uri care il livreaza, sau asa spun, dar anul trecut l-am comandat pe cel zis de tine si am avut supriza sa primesc altceva, operatorulu spunand ca nu il aveau pe stoc dar ca ce mi-au trimis e foarte bun ba chiar depaseste standardul! Cred ca si acum are frigiderul plin cu carne!

Eu o sa incerc sa il cumpar, dar daca nu reusesc, alternativa din postul anterior e viabila?

#3351 vrazvanc

vrazvanc

Forumist

• Membru
  • 931 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:DAEWOO
  • Model:Matiz/E
  • Nr. Inmatr.:B 34 TNE

Posted 01 November 2016 - 16:19

Daca tu comanzi ceva si ei iti trimit altceva, inseamna ca sunt nesi', cu tot cu argumentul ca ti-au dat altceva mai bun = retur.

Poti incerca sa ii contactezi:

Mie mi s-au parut toti oamenii de treaba cu care am discutat, par ca vor sa te ajute, pana la urma le cumperi produsele, nu direct de la ei, dar tot cam aia e. Le spui in ce zona te afli, ce ulei te intereseaza, sa iti recomande un client de-al lor care il comercializeaza si cu posibilitatea vanzarii prin curier.

Ti-am trimis un PM cu magazinul de unde am cumparat eu ultima data, poate ai noroc :D

• trebor271074 and paneuroil like this

#3352 trebor271074

trebor271074

Forumist

• Membru
  • 254 posts

Posted 29 November 2016 - 17:23

Anul asta, patit de anul trecut, am tot rascolit internetul si am intalnit doua situatii:

1. aduc Valvoline Synpower 5w30, simplu, doar pe comanda, dar nu il pot livra in Sulina, jud. Tulcea, fara sa platesc la curier aproape cat face uleiul in sine (3 litri). Sa merg sa il ridic din Tulcea, inseamna sa pierd efectiv o zi pe drum cu vaporul!

2. dupa ce am rascolit internetul gasesc pe eMag http://www.emag.ro/u...1/pd/D4ZDQ2BBM/

Gata, spun, am dat lovitura.... comand, platesc cu cardul... si vine coletul!

Surpriza... imi vine Valvoline Synpower 5w30 FE adica asta din fisa de mai jos:

http://www.valvoline...dFiles/7447.pdf

Intrebare: merge pus pe matiz fara nici o problema? Aplicatia de la Valvolineeurope zice ca da! Voi ce parere aveti?

#3353 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 70 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Cielo Executive

Posted 19 June 2017 - 16:27

ce spune in manualul de reparatii Matiz legat de schimbul de ulei

Attached Files

#3354 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3306 posts

Posted 19 June 2017 - 21:51

Manualele is valabile fix cit tine garantia (ori nici atit) c-apoi le schimbam modelul, cel putin la capitolul lichide. Nu cred sa fie cineva ce sa fi ramas in standarele date de producator ca ar fi prea frumos, ar fi o experienta cu adevarat frumoasa sa ramina by the book iar dupa un ~ 15 ani si vreo 200.000 km sa prezinte rezultatele. Ar fi cu adevarat o provocare cu atitea etichete pompoase (toate performante, cica, toate asigura protectie de invidiat motorului, toate fac economii de carburant de te uimeste si bla bla bla ...) expuse pe piata. 

• geo and trebor271074 like this

#3355 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 70 posts

Posted 05 July 2017 - 11:35

un test empiric de uleiuri
https://docs.google....Ppgg/edit#gid=0

#3356 bodo78cf

bodo78cf

Forumist

• Membru
  • 47 posts
  • Din:rm valcea
  • An:2008
  • Nr. Inmatr.:personalizat :)

Posted 07 July 2017 - 11:50

Am un Matiz din 2008 care a ajuns la 257 000 de km. Pana acum, am folosit Syn Power 5w-30, insa de la schimbul precedent, am vazut un consum de aprox 1 l in 7000 de km....asta daca nu cumva mecanicul a "manarit" cumva din el (nu vreau sa imi fac pacate gratis cu gura :) ). Consumul pe de alta parte e unul oarecum decent zic eu. In fine, daca vreau sa schimb si sa trec la alt ulei...am gasit pe piata acesta : Valvoline MaxLife 5w-30 . Ce parere aveti, sa trec la el sau sa raman la cel de pana acum? Sau sa trec pe MaxLife 10w-40?

#3357 korydon

korydon

Forumist

• Membru
  • 992 posts

Posted 09 July 2017 - 22:27

Daca iti permiti , mergi pe acelasi ulei, daca nu, ramai pe 5w30 dar ia ceva mai ieftin gen GM. Am luat masina la 121 k km , acum am 174 k km si acelasi consum de ulei 5w30, nu inteleg cum la voi creste consumul de ulei daca mergeti pe acelasi ulei, poate sunt pierderi pe la garnitura de la baie sau simeringurile de la distributie, altfel trebuie sa il vezi pe teava cand se consuma sau pe motor cand se prelinge. Am incercat asta toamna din nou un 5w40 si am renuntat la el dupa 1000 km pentru ca aveam acelasi consum de ulei si nu imi placea cum functiona motorul, deci solutia nu este cresterea vascozitatii.

#3358 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 70 posts

Posted 18 July 2017 - 09:30

Un Total Base Number mare este ff important pentru marirea intervalului de schimb
http://www.eclipse95...olio_motore.htm

0w40 si 5w40 tocate in motor PE NURBURGRING si cu aprobare (freigaben/approved) OFICIALA in Porsche gasoline engine
https://geizhals.at/...e A40~3125_4000

0W-40 engine oils for Porsche
Mobil 1™ 0W-40 is an advanced performance synthetic engine oil approved by Porsche for cars requiring the Porsche A40 oil specification. Porsche engines requiring the A40 oil specification are factory-filled with Mobil 1 by Porsche. Mobil 1™ 0W-40 has the following builder approvals: Porsche A-40.
http://lubes.mobil.c...ms-porsche.aspx

#3359 opelvn

opelvn

Forumist

• Membru
  • 44 posts
  • Din:RO
  • Auto:MASINA
  • Model:4TIMPI

Posted 08 September 2017 - 00:01

MAI BUNE  sunt celle din lista asta la zi  cu vascozitatea 5w40  ce au ambele norme pe bidon

MB 229.5   si   PORSCHE A40  

Adica merg in Porsche benzina si Mercedes benzina  maxim 10000km/12luni merg si in motor de Matiz   daca nu e daramat si consuma ulei ff mult.

https://bevo.mercede...n/229.5_de.html

Edited by opelvn, 08 September 2017 - 00:02.

• paneuroil likes this

#3360 opelvn

opelvn

Forumist

• Membru
  • 44 posts
  • Din:RO
  • Auto:MASINA
  • Model:4TIMPI

Posted 30 October 2017 - 01:37

Pt cei ce vor  musai 5w30 un ulei extrem de robust cu UOA de exceptie   este 

http://www4.total.fr...-30-2017-ro.pdf

Edited by opelvn, 30 October 2017 - 01:38.

3 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Bing (1)