Jump to content
Sign in to follow this  
neonne

Lampi Ceata

Recommended Posts

Poate face scurtcircuit si un singur fir sau e proiector cu alimentare trifazica?

 

:o fftopic: Nu, dar putea face un "scurt" pe varianta intre doua fufe ... :P

 

M-ai prins - m-ai ars ca pe siguranta aia de 30... b-( Daca n-am si zambi, ce dracu ar mai fi ?...

Share this post


Link to post

In mod normal asa trebuia pentru ca aici se discuta despre lampi ceata si nu despre proiectoare ceata.

Share this post


Link to post

Ma scot daca spun ( cu mare intarziere) ca nu mergeau nici alea ? :D

 

E evident , de vreme ce siguranta e aceeasi .

 

Altfel, recunosc ca am postat aici pt. ca mi s-a parut mai simplu de primit raspunsul, majoritatea problemelor expuse aici avand legatura cu siguranta aia, iar la proiectoare defectiunile erau de mai multe tipuri (si subiectele mai multe - nu stiam exact unde sa postez). Merit impuscat ? Sau dat cu :wallbanger: ?

Share this post


Link to post

La mine nu se mai aprinde nici o lampa de pe usa portbagajului :-?

Edited by raskala

Share this post


Link to post
EVRIKA! Pe spatele panoului cu sigurante , unde sunt releele sunt si doua sigurante , in loc de una cum am vazut pe toate schemele de pe aici. Una dintre ele este pentru ceata fata/spate .

 

 

 

salut sunt nou pe acest forum, am un cielo 96 si as vrea sa vad si eu scheme electrice pt suplinitoare de ceata ca nu functioneaza

Edited by Viorel_Oana

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu proiecoarele... De cateva saptamani nu mai imi merg, sigurante bune, releul bun, becuri bune! Dar ar mai fi ceva: cand mi am montat alarma "meseriasu" nu mi a pus pe avarii ci pe faruri, adica la inchis/deschis imi blitzuiau farurile nu semnalizarile! Cam tot de cateva sapt nu mai imi blitzuie farurile la armare/dezarmare!! Sa fie oare o legatura si de asta sa nu mi mearga nici lampile de ceata????? Ce ziceti???

Share this post


Link to post

salutare...iar...dupa 1 an fara probleme

Nu am pozitie la un cielo 96...mi se arde releul ...am schimbat vreo 4 pana acum in interval de 1 luna...

am verificat sigurantele...becurile spate...toate...si proiectoarele...sa vada daca nu au contact imperfect sau ceva

nu am dat de capat...stiti ceva?

Share this post


Link to post

Salutari!

Am si eu o intrebare... la Nubira mea am montat proiectoare de ceata fata (nu au venit pe masina...), prima oara le-am montat eu dar nu aveau legaturile electrice facute si am dus-o la Radacini sa imi faca contacte...

Problema este urmatoarea:

Farurile de ceata nu lumineaza deloc in lungine, cand acestea sunt aprinse nu se observa o diferenta in campul vizual de la volan, in schimb lumineaza puternic in jos... La Matiz proiectoarele au venit din fabrica iar la acesta proiectoarele de ceata lumineaza foooarte mult in lungime, cateodata uit ca nu am decat pozitia + proiectoare si ai impresia ca ai doar pozitia + faza scurta din cauza ca lumineaza foarte bine.

Sa fie vreo problema la montaj??

Multumesc!

Cristi

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post
Salutari!

Am si eu o intrebare... la Nubira mea am montat proiectoare de ceata fata (nu au venit pe masina...), prima oara le-am montat eu dar nu aveau legaturile electrice facute si am dus-o la Radacini sa imi faca contacte...

Problema este urmatoarea:

Farurile de ceata nu lumineaza deloc in lungine, cand acestea sunt aprinse nu se observa o diferenta in campul vizual de la volan, in schimb lumineaza puternic in jos... La Matiz proiectoarele au venit din fabrica iar la acesta proiectoarele de ceata lumineaza foooarte mult in lungime, cateodata uit ca nu am decat pozitia + proiectoare si ai impresia ca ai doar pozitia + faza scurta din cauza ca lumineaza foarte bine.

Sa fie vreo problema la montaj??

Multumesc!

Cristi

 

Nu are nimeni o Nubira I cu proiectoare de ceata pe fata?

Share this post


Link to post
... lumineaza puternic in jos... La Matiz proiectoarele au venit din fabrica iar la acesta proiectoarele de ceata lumineaza foooarte mult in lungime, cateodata uit ca nu am decat pozitia + proiectoare si ai impresia ca ai doar pozitia + faza scurta din cauza ca lumineaza foarte bine.

Sa fie vreo problema la montaj??

Farurile de ceata trebuia sa bata jos, aproape, altfel nu te descurci pe ceata, doar ca tu vrei sa suplimentezi faza mica cu ele, lucru interzis pentru ca ii deranjeaza pe ceilalti. Cele de Matiz, daca bat altfel, mai sus, sunt prost montate.

Share this post


Link to post

Siguranta pt proiectoare e pe spatele tabloului de sigurante, din cate mi-aduc aminte (te uiti cu capul stand pe pedale), ca mi se arsese si mie. Nu mai stiu daca sunt 1 sau 2 sigurante acolo.. dar vezi si tu care o fi, cred ca e una singura de 30A acolo.

 

LE: Si ai grija, ca de exemplu mie mi s-a ars siguranta imediat ce am schimbat-o, si asta pt ca luase apa proiectorul din stanga (se arsese si becul parca) si abia dupa ce am curatat pe acolo, am pus alta noua siguranta si a fost ok. Nu mai dau drumul la proiectoare cand sunt super ploi si super balti..

Se poate demonta cumva tabloul de sigurante ca sa poti schimba acea siguranta pentru proiectoare? Nici la mine nu merg proiectoarele din fata si lampile de ceata din spate. Iar la dimensiunile mele nu cred ca voi rezolva ceva ,,cu capul pe pedale".

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...