Jump to content
Sign in to follow this  
ovizel

Oglinda Laterala Dr. Tico - Schimbare Sticla Crapata

Recommended Posts

Oameni buni, ce este facut in cazul in care sticla este crapata de la oglinda exterioara dreapta?

Merge schimbata doar sticla sau m-am procopsit cu o oglinda noua?

La prima privire parca nu prea merge schimbata doar sticla...

 

P.S. Mi-a rezolvat-o careva in parcare... criminali dom'le!

Share this post


Link to post

Eu am dat 600.000ROL acum vreo luna pe o oglinda(culmea tot de dreapta) pentru tico din motive pur obiective :P

Oglinda(propiu-zisa) nu se poate schimba, deci trebuie schimbat cu totul ;)

 

Atentie la reglaj cand o montezi pe cea noua, sa strangi suruburile pe rand cate putin ca altfel nu se aseaza ermetic :D

Share this post


Link to post

Eu tocmai (adika AZI) mi-am schimbat oglinda stg pe casco ... cu totul...

 

am inteles de la Androjan ca se poate si numai sticla ... dar nu cred ca se gaseste numai sticla ... tre sa-ti faci tu una la giamgiu

Share this post


Link to post

Si eu am gasit oglinda de la Tico sparta in parcare...si culmea, tot dreapta. Era exact pe vremea asta anul trecut. Mi-am facut-o pe Casco (am combinat si cu o zgarietura pe aripa dreapta primita tot de la aceeasi masina). Oglinda a fost 400.000 (si sunt sigura ca au schimbat doar geamul)

Share this post


Link to post

Oameni buni, sa stiti ca nimeni nu are nimic cu oglinzile voastre, pur si simplu la majoritatea se sparg de bune ce sint. Nu cumva cam la toti este doar o singura crapatura, in general pe mijloc si verticala? :-?

 

 

La mine au crapat acum 5 ani. Intai cea din dreapta, apoi la 2 saptamini cea din stanga. Ca sa vezi coincidenta, era tot iarna...

Prima oara m-am enervat si eu cumplit, dar am observat ca oglinda era in aceeasi pozitie in care o reglasem eu. Si imi vine foarte greu sa cred ca un eventual faptas s-ar chinui sa puna exact la loc oglinda dupa ce a spart-o, si culmea! sa mai si reuseasca! :->

 

Bottom line: nici acum nu le-am schimbat :D

 

Poate in cazul Iuliei sa fi fost o masina, daca a gasit si tabla lovita, in rest insa...ginditi-va bine cum ati gasit oglinzile!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Masina mea a interactionat cu o persoana care de binevoitoare ce a fost mi-a rupt suportul de metal al oglinzii si implicit spart oglinda :mda:

:o fftopic:

Share this post


Link to post

Eu am schimbat doar sticla la Gimarom 23ron sticla 7ron manopera. Dar trebuie ca meseriasu sa fie priceput si sa fie intr-o zi cu mana buna :) )

Share this post


Link to post

Pai nu se gaseste sticla nici macar la dl nicubarbu. Si apoi e ff greu de pus la loc. A iesit bine la tine?

Share this post


Link to post

Pentru eventuali interesati pune si tu o poza ceva :->

Share this post


Link to post

Excelent. Nu a vrut sa se bage mesteru cu avea antecedente neplacute... dar l-am convins :D

 

Poza cu sticla montata?

 

Ps: Si la mine partea dreapta a cedat...

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Si mai e oglinda din aceea originala, pe care scrie ca obiectele sunt mai aproape decat par? Sau e plana?

Share this post


Link to post

Aia de la geamgiu nu numai ca nu are scris "Objects in mirror are closer than they appear" dar nici convexa nu e... e normala..ca aia din baie.

 

Chiar sa nu fie si separat?

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post
Si mai e oglinda din aceea originala, pe care scrie ca obiectele sunt mai aproape decat par? Sau e plana?

 

Era in ambalaj "original" si scria pe el Made in Hungary. Nu scrie nimic pe eu si nu observ nici o diferenta stanga/dreapta. Iar cea din stanga e originala.

Share this post


Link to post
Oameni buni, ce este facut in cazul in care sticla este crapata de la oglinda exterioara dreapta?

Merge schimbata doar sticla sau m-am procopsit cu o oglinda noua?

La prima privire parca nu prea merge schimbata doar sticla...

 

P.S. Mi-a rezolvat-o careva in parcare... criminali dom'le!

 

Am cumparat Tico-ul si apoi mi-am dat seama ca oglinda dreapta nu mai are sticla originala, deci se poate schiba (insa oglinda inlocuitoare este plana, ca si oglinda de acasa si nu-mi place). Sapt asta imi vine una noua de la domnul Nicu Barbu, daca o vrea cineva pe asta o dau ieftin (detalii pe privat).

Share this post


Link to post

Pai nu stiu daca reusesti sa scoti doar sticla...

Share this post


Link to post
Pai nu stiu daca reusesti sa scoti doar sticla...

 

Ma refereama ca dau toata oglinda! Eu mi-am luat alta noua. :)

Share this post


Link to post

Ce bine era daca deschideam eu acest topic mai devreme, dar cu bratul rupt la oglinda ext. dr. @-)

M-am trezit intr-o dim. (acum vreo luna) cu oglinda rupta, se tinea numai in cauciucul ala ca un burduf. Am demontat-o si am gasit rupt bratul de metal. Am cautat 2 sapt. piesa (si la dezmembrari, si in targ, si pe net), dar nimic, doar toata oglinda. Acum poate cumparam bratul de la o oglinda sparta (de mai sus) si ieseam la juma de pret.

Noroc cu un coleg de servici, mai in varsta si mai meserias (are pe balcon un adevarat atelier) care a facut o improvizatie cu o tabla, surubele, si acum totul e ok. :banana:

Share this post


Link to post

Daca gasesti ieftin si poti sa inlocuiesti doar sticla oglinzii , atunci e ok , altfel , baga o tura pe la un Carefour sau Cora si vezi ca au un kit de reparatie oglinda . Se decupeaza si se lipeste in locul sau peste cea sparta ! Am vazut ca nu esti din Bucuresti , dar daca te intereseaza gasesti tu o solutie ... vezi daca nu au cumva sucursale pe langa vre-un traseu de-al tau .

Share this post


Link to post

si eu am gasit oglinda crapata astazi...ce ciudat nu inteleg cum a crapat singura asa...crapatura este pe mijloc pe verticala lasata usor spre stanga..unde gasesc si eu sa schimb doar geamul??

 

Edited by slim_daddy40

Share this post


Link to post

sticla originala nu stiu daca se gaseste, cel mai bine cumperi o sticla mai mare de la alta masina si o duci sa o taie dupa modelul de la tico. de schimbat, o poti schimba tu: scoti oglinda, o bagi intr-o oala cu apa clocotita aproape de fierbere, o lasi cateva minute, si se inmoaie plasticul ala, si cu un varf de cutit sau surubelnita scoti sticla veche, si o pui pe aia noua inapoi....asa le schimb si eu :->

Share this post


Link to post

Ar trebui sa gasesti la dezmembrari fara probleme. La cate tico-uri sunt la bursa...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...