Jump to content
Sign in to follow this  
nexxus

Jante De Tabla De Kalos

Recommended Posts

Hmmm, deci am bafta cat broasca par. Voi cauta jante de opel- sau poate gasesc macar doua jante de la vreun aveo botit.

Share this post


Link to post

Practic exista undeva de unde as putea sa iau un set de jante de tabla pentru Kalosul meu? pe 14" !

Share this post


Link to post

Vreau si eu roti echipate de iarna. Am jante de 15" aliaj si m-ar interesa gume de iarna de gasit in zona Gl-Br(sunt al dracului de rare). Ar merge si jante de 14" cu 60 inaltime, dar nu stiu ce variante de la alte marci merg. Ma lamureste cineva, va rog?

Share this post


Link to post

Eu tot nu inteleg, daca roata se fixeaza si se strange in prezoane, care ar mai fi problema cu diametrul gaurii centrale?(roata are vreun joc sau...?)

Insist pe problema asta pentru ca am gasit jenti tabla Logan cu 130 lei noi, pe cand cele de aveo sunt 350 lei. Cele de Astra G sunt destul de greu de gasit.

Rog pe cei care se pricep sa spuna care ar fi problemele care ar putea sa apara din cauza acestei nepotriviri.

Share this post


Link to post

Eu tot nu inteleg, daca roata se fixeaza si se strange in prezoane, care ar mai fi problema cu diametrul gaurii centrale?(roata are vreun joc sau...?)

Insist pe problema asta pentru ca am gasit jenti tabla Logan cu 130 lei noi, pe cand cele de aveo sunt 350 lei. Cele de Astra G sunt destul de greu de gasit.

Rog pe cei care se pricep sa spuna care ar fi problemele care ar putea sa apara din cauza acestei nepotriviri.

Simplu:imbinarea cu suruburi(orice fel de imbinare cu suruburi)nu este o imbinare de precizie(din motive de tehnologie).Oricum,nu de precizia necesara in acest caz.De-aia este dat diametrul gaurii centrale la zecime de mm. Jantele care se potrivesc la Aveo sunt cele de Corsa ,Meriva si Astra,cele cu 4 gauri(ca exista si cu 5 gauri).Cele cu 4 gauri sunt usor de gasit in Germania(mi-am luat eu unele pe 14 pentru iarna).Cele pe 15 cu 4 gauri,sunt mai greu de gasit,chiar si acolo.O alta problema de avut in vedere este cea a ET-ului.Pentru Opel nu exista jante cu ET 45.Functie de anvelopa care se monteaza,se poate alege o janta cu ET-ul potrivit,astfel ca roata sa nu intre sau sa iasa de sub caroserie in mod nepotrivit.Exista calculator care-ti spune cu cat iese sau intra o janta,fata de cea originala,functie se noul ET.Oricand ma poti intreba,daca nu te-ai lamurit pe deplin.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Eu tot nu inteleg, daca roata se fixeaza si se strange in prezoane, care ar mai fi problema cu diametrul gaurii centrale?(roata are vreun joc sau...?)

Cumpara, monteaza si apoi o sa vezi, daca cuvantul centrare nu-ti spune ceva.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Salut.O intrebare...pe un aveo cu abs merg jante de 13, ca acestea vin pe cele fara?Eu am in carte doar de 14",15" si 16" si vreau sa pun cauciucuri de iarna pe unele de 13" de la un Astra F.Jantele sunt 4x100\13\5j gaura centrala de 56,5,sa nu fie probleme cu etrierul.

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Da.

 

 

Share this post


Link to post

Salut!

Ieri 28.06.2011 s-a aprobat Ordonanta de urgenta privind obligativitatea cauciucurilor de iarna intre 1noiembrie-1martie.

Vreau sa ma pregatesc din vreme si vreau niste sfaturi. Vreau sa pun anvelope de iarna de 15' (am un Aveo Platinum din 2008).

Acum marea intrebare: ce jante de tabla se potrivesc, de la ce modele, eventual sfaturi si locuri de achizitie.

Multumesc si sanatate la toata lumea!

Share this post


Link to post

Se potrivesc jantele din otel de pe astra g (classic).

Share this post


Link to post

salutok.gif

Scuze daca e offtopic dar...am un aveo (nou) si pentru iarna am o pereche jante de Super Nova (nefolosite) pe 13" (4 prezoane) si as vrea sa le incalt pentru iarna. Se potrivesc(aia de la Chevy au zis ca nu ca "Chevy are distanta intre prezoane diferita")? Daca a pus cineva astept raspuns!rolleyes.gif

Share this post


Link to post

Distanta dintre prezoane e la fel, adica 4x100. Ce difera este alezajul central, la dacia parca e 60.1 mm si la GM 56.5mm.

Share this post


Link to post

Oarecum merg, cu adaptor... Parerea mea insa ca nu merita complicatia. Eventual daca le aveai deja cu cauciucuri, desi n-as pune pe 13 pe Aveo.

Share this post


Link to post

Cele de logan, doar cu inel de centrare! S-a discutat deja.

Share this post


Link to post

Am vazut in Metro la promotie jenti de 13" si de 14" pt. Daewoo,GM,Opel la pret de ~100lei/bucata.

Cred ca cele de 14" sunt bune la Aveo...

 

Ma gandeam sa aiu sa am la iarna dar sunt cam stramtorat cu banii :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...