Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Jurnal de bord - TICO reparatii+defecte

Recommended Posts

raspuns de mirc: da :lol: si thanks :osanale:

Share this post


Link to post

Am mai facut ceva sapaturi .. in legatura cu zgomotul ala spate si cei pe care i'am intrebat au fost de aceeasi parere cu mine .. rulmentul .. sau ( dar slabe sanse sa fie asa ) sa fie joc la oala spate .. la tamburi ..

.. cel mai bine e sa o ridici pe cric si sa bagi mana in roata .. sa vezi daca se misca .. spor

Paste fericit ppl

Share this post


Link to post

si daca bag mina la roata...ce? :?

ce sa-i fac la roata????? :?

Share this post


Link to post

Pai ne intalnim joi .. si iti tii cricu' la indemana .. o urcam pe cric si ne jucam o leaca cu ea :) ta na na naaa :) ah .. si sa nu uitam de lanterna ..

Share this post


Link to post

las' ca bagam niste faruri acolo daca nu e lanterna :?:

Share this post


Link to post

Cineva zicea mai demult (pag anterioara) ca nu i se deschide o usa din spate decat din afara. exista o siguranta pt copii sa nu poata sa deschida usa din interor. aceasta siguranta se activeaza printr-o manetzica care este dispusa langa broasca usii. ma refer la broasca de pe "lateralul" usii, dupa ce o deschizi - mecanismul care o blocheaza.

Share this post


Link to post

:?: hmm da? .. nu stiam ..

la naiba .. ala a fost primul lucru la care m'am uitat ( cred ca am si precizat pe acolo pe undeva prin post ) .. problema este in spatele capitonajului.. am sa apelez la service de data asta

Share this post


Link to post

am fost la un service daewoo si mi-au cerut 3.000.000 rol pt. schimbat toate filtrele + toate curelele.

merita?

 

si inca ceva: 450.000 rol pt. o verificare a masinii de la a la z (un fel de revizie)

 

merita?

Share this post


Link to post

Tu decizi ... aia cu filtrele, curelele, rola intinzatoare & stuff e chiar ieftin (daca piesele sint incluse in pret); la DSN e cel putin dublu ...

Share this post


Link to post

da piesele incluse in pret

Share this post


Link to post
am fost la un service daewoo si mi-au cerut 3.000.000 rol pt. schimbat toate filtrele + toate curelele.

merita?

si inca ceva: 450.000 rol pt. o verificare a masinii de la a la z (un fel de revizie)

merita?

Te-ai interesat cit costa curelele?

 

Filtrele+ cureau alternator sub 500kei. Timp manopera Filtru benzina+curea alternator 30-45 min=> 200klei. deci sub 700klie.

pt Filtre+curea alternator. Alceva n-am schimbat inca :)

 

Revizia isi merita cu virf si indesat banii, dureaza cam 1.5-2 ore si e bien sa o faci mai ales ca ai implinit 60Kkm

 

Cu rulmentii stai bine?

Share this post


Link to post

pai astea au fost raspunsurile(preturile) la intrebarile mele.

de bagat masina la verificari n-am bagat-o... inca.

Share this post


Link to post
pai astea au fost raspunsurile(preturile) la intrebarile mele.

de bagat masina la verificari n-am bagat-o... inca.

Deci ai si facut-o?

Share this post


Link to post

n-am facut nimic.

doar m-am interesat de preturi si atit.

Share this post


Link to post

Ticozaurul meu are 61800 km si este din '96.

De atunci nu am schimbat decat un stop pe spate, palcutele frana si cred ca de 2 ori sabotii de pe spate, bara protectie fata ca am reusit sa o crap intr-o dacie, bara spate ca a agatat-o mama in gard, filtrele care le-am schimbat la reviziile periodice, si acum 2 saptamani repartitorul spate. Acum am probleme cu o bucsa de la casatea de directie (sper sa nu trebieasca sa schimb toata caseta) si de vre-o 2 ani pierd lichid de racire pe la radiator, dar cum am facut 2 ierni cu el asa mai mege...cam atat :)

Share this post


Link to post

de ieri seara am inceput sa aud la frinare un hirsiit in spate dreapta.

miine ma duc sa-mi sch. sabotii...si poate si rulmentii spate :?

Share this post


Link to post

Vezi ca sint 2 tipuri de saboti. Unii negrii de matiz, dar merg si la tico dar care sint SFARIMICIOSI. M-am intepat cu aia.

 

Am reusit totusi sa-i schimb. cu alltii orginali.

 

 

Pretul lor e 550klei la magazinu de pe Mihai Bravu.

 

Sa ai bafta!

SabotiNoi.jpg

Share this post


Link to post

am luat originali ca cei din poza.

merci.

si aia de matiz ce -au avut?

sint rominesti?

Share this post


Link to post
si aia de matiz ce -au avut?

sint rominesti?

Nu, koreeni GM. Sint dintr-un material , cica ecolocic, arata ca magentu si se sfarima foarte tare.

Share this post


Link to post

simbata am sch. tamburii...originali.

unul din cei 4 era ajuns la fier...auzeam zgomot.

am schimbat si un rulment pe spate...si :lol: a disparut zgomotul :lol: de care stie castravete 8) .

e altceva acum.

zeuleeeeeeeeeeee i-a crescut pretullllllll :lol: :lol:

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea!

Sunt nou pe acest forum asa ca va rog sa nu dati prea tare in mine :wink:

Dupa cum se vede si din poza sunt posesorul unui ticozaur si, ca aproape toata lumea, am probleme cu el... Unele mai mici, altele mai mari.

Una din problemele mele este urmatoarea:

Carcasa cutiei de viteza s-a spart in dreptul bucsei de prindere dinspre centrul masinii. Practic s-a retezat urechea care se prinde de caroserie prin intermediul bucsei...

Stiti pe cineva care poate sa sudeze asa ceva?

 

Multumesc anticipat pentru informatii...

Share this post


Link to post

Baieti,

Am luat placute de frane ecologice pt tico ...

Am facut cam 12000 km pana acum cu ele ... si de vreo 8000 scartaie cand pun frana. Bine scartaie e putin spus, parca sunt cu trenul cand opresc la stop. La magazinul daewoo " Lada " din Pantelimon mi-au zis ca nu au nu stiu ce azbest in compozitia lor, si ca sa nu mai iau ecologice niciodata ... :lol:

Share this post


Link to post

mda..

deci se pare ca trebuie sa merg la service iarashi, fiindca pedala de ambreiaj a inceput sa scartzaie nashpa shi sta mai jos decat de obicei..

ce dreaq? mashina am luat'o in ianuarie, in iunie am schimbat pedala+cablu iar acuma iarashi??

ar trebui sa merg cu o pedala in portbagaj??

Share this post


Link to post

Adi la mine scartie de cca 6.000 km dar in rest nimic.

Share this post


Link to post

Verificati in service ce e cu pedala aia!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...