Jump to content
Sign in to follow this  
tribunul

Camere Video

Recommended Posts

Am vazut acum in oferta de Carrefour CAMERA VIDEO MINIDVD DZVM730 HITACHI+CADOU PACHET 5 MINIDVD VERBATIM la pretul 18 milioane.

Am mai vazut Sony, dar la 23 mil.

O diferenta la prima vedere este ca zoom-ul optic la Sony este parca 20X iar la Hitachi este 16X.

Are cineva asa ceva, sau a umblat cineva cu asa ceva.

Se merita faptul ca scrie direct pe disc?

Share this post


Link to post

Parere personala: as merge pe calea batatorita si as lua un Sony miniDV (nu DVD), cu 20x optic Zeiss etc... Deja sunt sub 15 milioane...

Share this post


Link to post

NU MERITA SUB NICI O FORMA CU DVD. Ia miniDV cinstit si aia e.

Share this post


Link to post

Mai e o chestie: cine si unde face service la Hitachi? E bine de aflat, in caz de Doamne-fereste...

Share this post


Link to post

Tot la minidv ma gandeam si eu, pana sa vad oferta asta.

Eram curios, daca exista diferente (plusuri sau minusuri) fata de una minidv.

 

si ca o parere...care marca ar fi cea mai buna...tot sony ramane? Eu stiam ca sonny sunt tari pe partea electronica iar cannon pe partea de lentile.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

I-am intrebat si eu pe angajatii din magazinele de electronice. Raspunsul lor a fost ca nu e afectata deloc calitatea la camerele miniDVD. Nu stiu daca asa e...

Eu unul ma gandesc la un miniDVD de la Sony pentru ca filmeaza nevasta, baga direct in DVD-player si gata. Altfel trebe sa-i editez si sa-i ard eu prostiile pe discuri.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa super pe nimeni...dar angajatii/vanzatorii din magazine...sunt varza...ei sunt pe post de paznici...nu au nici un fel de pregatire referitoare la produsele de care raspund.

Daca-i intrebi ceva, ca-i fier de calcat sau camera video...inafara de faptul ca se uita pe cartea produsului si-ti citesc de acolo...sau il cheama pe sefu'

 

In primul rand ma uit sa aibe zoom-ul optic cat mai mare, minim 20x.

La sony digital 8, pe semi-intuneric are probleme.

Faza ca scrie direct pe mini DVD nu ma prea ajuta cu nimic, oricum trebuie sa trec pe un dvd normal.

Ma gandeam la calitate, pe casete se poate pierde daca o folosesti de mai multe ori, pe cand un disc isi pastreaza carateristicile.

 

Nu ma prea pricep, si de asta eram curios sa aflu pareri de la cei care au asa ceva.

Share this post


Link to post
Faza ca scrie direct pe mini DVD nu ma prea ajuta cu nimic, oricum trebuie sa trec pe un dvd normal.

Ma gandeam la calitate, pe casete se poate pierde daca o folosesti de mai multe ori, pe cand un disc isi pastreaza carateristicile.

 

E mai comod si mai rapid sa copiezi de pe un DVD. La miniDV trebuie sa ai la pc un port FireWire sau placa adaptoare, iar viteza de ripare este cea normala, 1x

 

@Vaxxi De ce nu esti multumit de miniDVD?

Share this post


Link to post

@tribunul:

1. Nu trebuie neaparat sa treci ce-ai inregistrat pe DVD normal. De ce ?

2. Sony DCR-DVD92 are 20x optic, si il gasesti la preturi mai rezon (adica in jur de 2000 RON daca stii unde sa cauti). DVD202 si 403 sunt exagerate la scoruri.

Share this post


Link to post

Pentru ca la miniDV codarea MPEG este facuta de camera, asadar daca ai nevoie sa prelucrezi rezultatul (tai bucati, modifici, recodezi) pierzi din calitate mult si este mai complicat de lucrat cu continutul. In plus, cand se apuca sa scrie pe DVD continutul bufferului, intrerupea inregistrarea sunetului pentru 0.5 secunde - deranjant.

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post
@tribunul:

2. Sony DCR-DVD92 are 20x optic, si il gasesti la preturi mai rezon (adica in jur de 2000 RON daca stii unde sa cauti). DVD202 si 403 sunt exagerate la scoruri.

 

 

Sunt si la 16 mil., dar cine stie cum sunt ...

Eu nu am cumparat nimic pana acum de pe net...si nu prea am incredere.

Tu zici 20 mil. pret de magazin?

Share this post


Link to post

Da, aducea o firma la 21 mil., dar sigur s-au mai ieftinit. Iti dau un nr. de tel. daca vrei. La 16 mil. probabil sunt SH-uri.

 

p.s. Eu am mai luat de pe net, de la licitatii etc. fara nici o problema pana acum.

Share this post


Link to post
Pentru ca la miniDV codarea MPEG este facuta de camera,

 

Un miniDVD nu poate fi setat sa scrie raw, uncompressed? Apropo, 1 minut de film ripat de pe un miniDV cam cat ocupa?

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am avut camera Sony cu miniDVD si este o porcarie ,mecanismul de scriere DVD nu a rezistat mai mult de 6 luni ,nu poti inregistra foarte mult ,nu poti edita asa rapid .

Acum am un Sony miniDV ,mult mai buna :D

Share this post


Link to post

A fost sambata la mediagalaxy un fel de reducere (ziua fara TVA). Si-a luat un amic o camera Samsung VP-D352, Mini-DV. Cred ca e bunuta la 11.7 mil lei.

Share this post


Link to post
Un miniDVD nu poate fi setat sa scrie raw, uncompressed? Apropo, 1 minut de film ripat de pe un miniDV cam cat ocupa?

 

La prima intrebare nu cunosc raspunsul (insa presupun ca nu). Iti pot raspunde totusi la a doua: 215MB.

Share this post


Link to post
Un miniDVD nu poate fi setat sa scrie raw, uncompressed? Apropo, 1 minut de film ripat de pe un miniDV cam cat ocupa?

 

Nu, nu poate fi. Oricum majoritatea camerelor cu DVD sunt pe mini DVD, si incape cam juma' de ora de filmare pe un disc. La digital video (DV), bitrate-ul este 25 mbit/s.

Share this post


Link to post

Corect Vaxxi, dar asta e bitrate-ul doar video. Cel audio mai e si el intre 1mbit/s si 1.5mbit/s. Eu la camera mea am fix 215MB/min video+audio.

Share this post


Link to post

Dar faza cu 3CCD-uri cum este? Cat de mult conteza?

Share this post


Link to post

faza cu 3 ccd... basic vorbind

fiecare ccd se ocupa de cate o culoare dintre cele 3 folosite .. adica rosu, verde si albastru.. in loc de un singur ccd care sa se ocupe de toate 3

camerele profesionale in marea majoritate au 3 ccd-uri..

eu unul as merge pe calea batatorita, adica miniDV...

nu trebuie sa ai mare grija de casete, sant foarte rezistente si au banda protejata, nu trebuie sa te porti ca un ou. sant pt utilizare zi cu zi..

caseta nu e foarte scumpa, poate fi folosita destul de mult la reinregistrari,

Share this post


Link to post

Cred ca pana la urma ... o sa ma orienetez catre una minidv.

Acum, iar problema mare, ce firma? ce model?

Share this post


Link to post

Sony, lentile Zeiss, zoom optic minim 20x... Succes.

Share this post


Link to post

Eu am Sony HC 17, 20X zoom optic, lentile Carl Zeiss. Super buna si foarte manevrabila. Ca idee, download-ul de pe camera pe hard dureaza 1 ora (cat caseta). In principiu, metoda cea mai folosita este download-ul in format avi necomprimat (1 ora are cam 14 Gb), apoi cu un soft se comprima si se scrie pe CD, binenteles dupa editare. Eu folosesc Ulead Video Studio 8 SE. Interfata utilizator este foarte prietenoasa si simpla de utilizat. Atentie, trebuie sa descarci prin firewire. Merge si prin USB, dar face doar clipuri scurte de cateva minute. De asemenea prefer sa pastrez casetele inregistrate. La pretul de ~ 100.000 pe bucata, merita sa le tii ca back-up.

Share this post


Link to post

Chiar daca nu are legatura cu aparatele foto imi permit sa scriu aici despre camera video care tocmai am achizitionat-o. E un Sony DCR-TRV 270E luata la oferta si sunt cam nemultumit de redarea filmelor copiate de pe caseta pe calculator(prin usb). Pe televizor se vede decent insa pe calculator imaginea e stearsa, neclara si cu un montaj oribil care la prima vedere nu se poate scoate(mai sap inca sa vad ce pot face), doar inlocui cu alte asemenea. Am vazut ca are posibilitatea legarii unui cablu I.link care cica ar avea calitate mai buna, dar.. intrebarea mea e cat costa unul si daca merita.. sau mai bine ar fi cu o placa de captura? Multumesc

Share this post


Link to post

I.link e aceeasi chestie cu Firewire. Cumperi placa firewire pt calculator care vine cu cablul si gata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...