Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

Deflectoare De Aer

Recommended Posts

Am vazut pe site-ul autodaewoo defelctoare de aer pt tico.

sunt doua produse: 1. plexiglas, montaj benzi adezive - Coreea

2. sticla acrilica, montaj in culisa geamuli - Polonia

 

Intrebarea este care ar fi mai bune mai ales dpdv al montajului.

Cele cu banda adeziva nu sunt usor de imprumutat ? :)

Vreau sa fac comanda de la autodaewoo dar inca nu sunt hotarat de care sa iau...

Share this post


Link to post

desi cele care se monteaza pe culisa geamului sunt mai dragute am auzit ca pot sa iasa usor de acolo.

 

cele cu autoadeziv sunt un pic mai uratele dar se dezlipesc greu si nu le mai poti pune pe alta masina atunci.

Share this post


Link to post

Eu am modelul cu benzi adezive si iti spun ca alea nu vin jos cu una cu doua, iar daca tragi tare le faci varza. Le am cam de 6 luni si sunt chiar foarte practice si utile. Acelea care vin in culisa geamului parca sunt mai elegante... e chestie de gust

 

post-1315-1136220124_thumb.jpg

Share this post


Link to post

din cate stiu cele pol. sunt mai estetice si mai bune ca materia, iar cele din corea logic sunt mult mai proaste. si naspa.

 

ia dealea pol. si OK

Share this post


Link to post

Se dezlipesc f .greu ...adezivul este 3M ..foarte rezistent ;)

Share this post


Link to post

m-am lamurit. multumesc. o sa iau poloneze. acum fac comanda :o fftopic:

Share this post


Link to post

Dupa ce le montezi pune poze :D

Share this post


Link to post

am facut comanda. sper sa vina cat mai curand :) o sa pun si poze...si am uitat sa va spun ca cele poloneze care se monteaza in culisa geamului nu sunt decat pt fata. pe mine oricum ma intereseaza cele de spate.

am sa pun poze cu ele montate. abia astept :banana:

Share this post


Link to post
m-am lamurit. multumesc. o sa iau poloneze. acum fac comanda :o fftopic:

Sper sa nu-ti para rau. Dpdv montaj. Eu as fi luat lipicioase!

 

iar cele din corea logic sunt mult mai proaste.

 

A cui logica?

Share this post


Link to post

Eu zic ca cele din sticla acrilica sunt mult mai bune. si nu am chef de lipituri :) o sa vad cand le primesc...

Share this post


Link to post

coreene... plastic, poloneze... sticla acrila.

coreea< polonia

Edited by viorem87

Share this post


Link to post

Mai, acu poate sa ma insel eu, caz in care imi cer scuze ca m-am bagat aiurea... da' acrilu' ala e tot un fel de plastic... iar sticla aia acrilica e un fel de sticla artificiala, dar tot plastic ramane, corect?

Ca urmare, e posibil sa fie ceva mai rezistenta... dar cine naiba trage de ea?

Share this post


Link to post

Se zgarie mai greu, adica daca o sa treci cu masina printr-o furtuna de nisip nu o sa se matuiasca aparatorile alea ;)

Share this post


Link to post

Pai asa zii, faraoane! :) )

Share this post


Link to post

Cam cate sanse dintr-o suta ar fi sa prinzi o furtuna de nisip in Romanica` ??? :D

Share this post


Link to post

O furtuna de nisip nu prea dar camioane incarcate cu nisip in fata din care curge la greu la 90 pe ora ...

Share this post


Link to post

Din plastic am avut la dacie si dupa 1 an aratau ca dreaq, deveneau crapacioase si pline de zgarieturi. bine, in alta ordine de idei a nu se compara cele coreene cu cele romanesti facute la bibi srl...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu pe diverse Dacii dar crede-ma ca astea coreene au o calitate care nu sufera comparatie. Poata ca cele poloneze sunt mai bune dar nici astea nu trebuie neglijate!

Share this post


Link to post

ale mele au aproape un an si pot sa zic ca arata chiar bine .

Share this post


Link to post
O furtuna de nisip nu prea dar camioane incarcate cu nisip in fata din care curge la greu la 90 pe ora ...

 

Moment in care mai degraba iti faci probleme despre cum o sa arate capota, nu deflectoarele.

Share this post


Link to post

Ca sa stie si prostul din mine: Cat de eficiente sunt aceste deflectoare? Iti aduc un PLUS de confort.. dar pana la urma nu devin incomode? Am prins eu din zbor 1 idee ca cica astea ar duce la cresterea consumului de carburant... e adevarat ?

Edited by Ghengy

Share this post


Link to post

:D ba din contra duc la scaderea consumului de carburant ! ai prins o idee gresite.

 

• climatizeaza habitaclul in mod natural

• usureaza dezaburirea parbrizului

• impiedica intrarea prafului

• elimina fumul de tigara

• impiedica scurgerea apei pe geamul deschis

• reduc senzatia de claustrofobie

• protejeaza fata, capul, gitul si umerii de vintul direct

• reduc temperatura din habitaclu cu minim 15 grade Celsius cind parcati masina la soare

(prin lasarea geamurilor usor deschise.

• culoarea fumurie va protejeaza de soarele lateral

• reduc consumul de carburant la viteze mari

• imbunatatesc aspectul masinii dumneavoastra "

Share this post


Link to post

Asta cu aspectul e discutabila...

 

Cel mai mare cistig, din pct meu de vedere, ca fumator, e ca poti sa fumezi pe ploaie cu geamul deschis. Altfel, ori faci afumatoare in masina, ori te uda pe stinga grupa mare. Ca de lasat de fumat nici nu se pune problema... :)

Share this post


Link to post

iar cel mai mare dezavantaj este ca la modelul prins in culisa gemului , geamurile nu se mai inchid foarte bine (pe orizontala), iar la cele lipite, ... ca sint lipite :)

Share this post


Link to post

Lista de avantaje e lunga dar sunt mai putine...cu consumu sa fim seriosi. Eu nu sunt fumator insa e foarte placut sa dai geamu din dreapta jos un pic pe ploaie(eu il dau de la sofer ca e electric ;) ) ca sa se dezabureasca un pic masina pana face cald. Al doilea avantaj este vara unde intradevar daca lasi geamurile deschise scade mult temperatura interioara si nu in ultimul rand cand deschizi geamul la viteze mari nu mai e asa curent. Am prins si o pozitie pe sosea cand batea soarele de undeva din stanga si era in pozitia in care ochii mei erau umbriti de aceste aparatori, insa mai rar sa ai acest noroc...de astfel de pozitie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...