Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Consum (TCO) benzina...TICO

Votaţi consumul URBAN la Tico  

810 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

...cred ca nu-ti indica bine acu'... Nu te superi... parerea mea!
Nu ma bazez pe AC ci pe PLIN OKI - PLIN OKI

 

@brusli: am filtrul de benzina cumparat dar nu am avut cind sa-l schimb.

Share this post


Link to post

...ma refeream la faptul ca e foarte posibil ca acul tau sa coboare mai greu cand e mai spre maxim, sau mai repede cand e sub o anumita valoare (cam ca la dacii :D ; am avut si stiu!).

Oricum, mi-a explicat putin bruzli cum e cu filtrele tale de carburant si aer... Nu pot decat sa-i dau dreptate! Schimba-le cat mai repede ca iti chinui masina singur! Cumpara-l si pe cel de aer, nu mai astepta revizia, si pune-l ca e pacat. Un filtru imbacsit (aer sau benzina) iti da imediat peste cap consumul...

Poate te ajutam sa le schimbi joi la intalnire, daca nu reusesti pana atunci... cel de aer mai mult ca sigur; la benzina e nitel mai complicat, ca e sub masina la roata spate (zice brusli), da' cred ca nu e asa o filozofie... unu dintre noi va mirosi un pic a benzina! :D

Mai baieti, ce ziceti? Il ajutam pe omu asta?

Share this post


Link to post

Pai sa-l ajutam ... cine s-o pricepe ...hihihihihihi!

Share this post


Link to post
...ma refeream la faptul ca e foarte posibil ca acul tau sa coboare mai greu cand e mai spre maxim, sau mai repede cand e sub o anumita valoare (cam ca la dacii :D ; am avut si stiu!).

N-are treaba acul. Nici nu-l iau in calcul. Fac PLIN/PLIN si de ex daca merg intre 2 plinuri 300km am aprope 8%.

Share this post


Link to post
...ma refeream la faptul ca e foarte posibil ca acul tau sa coboare mai greu cand e mai spre maxim, sau mai repede cand e sub o anumita valoare (cam ca la dacii :D ; am avut si stiu!).

N-are treaba acul. Nici nu-l iau in calcul. Fac PLIN/PLIN si de ex daca merg intre 2 plinuri <150km am un consum de 6.5% iar daca merg >300km am aprope 8%.

 

 

 

shenk-ule e GREU de tot sa cred ce spui tu aici.

pune si tu semnul asta :lol: cind scrii asta.

fara :cry:

Share this post


Link to post

Stiu e aberant rau dar asa se intimpla. O sa vad daca face asta si dupa ce schimb filtrele, Docamdata am schimbat benzina, nu mai pun Petrom, am bagat MOL si parca merge mai bine.

Share this post


Link to post

Am facut din nou consumul folosind benzina MOL.

333 km 18.4 L=> consum 5.53%

in astia am facut si un drum Bucuresti-Giurgiu-Bucuresti - 3 persoane in masina.

 

Acum am schimbat si filtrele sa vad cit iese de data asta.

 

Ce zici bruzili, asa mai merge? Iti aduc joi filtrul de benzina sa-l vezi.

Share this post


Link to post

abia astept.poate ii fac si poza

Share this post


Link to post

shenk ce mol ai bagat?

Share this post


Link to post

5,6 l la suta numai in bucuresti

Share this post


Link to post
shenk ce mol ai bagat?

Premium 95 de linga SellGros-ul din Berceni.

 

Inca o data sarumina Luc pt sfat :) sint sub 6% la oki dar iti spun cit imi iese acum cind fac iar plinul.

Share this post


Link to post

Consumul lu' musiu Ticolino este strict proportional cu greutatea piciorului meu drept. In oras daca merg seara (adica relaxat) imi ia undeva la 5.5, cum ii dau cox .. cum imi urca la 6.3 -6.5.Iarna asta mi'a luat si 7.4, indiferent de destinatie . Afara la fel .. daca merg potol imi ia 4.3-4.5max. iar daca e sa merg cu peste o suta .. si multe multe depasiri ( cum am prins o data pe Valea Oltului ) imi urca undeva la peste 5.0 poate chiar mai mult.

De cand am schimbat pompa de benzina nu i'am facut consumul , dar sincer in ce proportie influenteaza asta consumul real nu am idee.

Oricum reteta consumului bun, din cate am trait eu ( nu ca as fi trait prea mult) si la celelalte masini .. este urmatoarea : uleiul bun schimbat regulat, filtru si benzina pe masura.

Va salut cu Tico si respect

Share this post


Link to post

buc-pit 100km autostrada dus mers blana + 100km intors soseaua veche mers lejer + 150 km prin buc. consum 5,7 %

Share this post


Link to post

Ce inseamna la tine mers blana ? .. eu de ex. am mers chiar ieri la Pucioasa/Targoviste .. si am bagat benzen de 300mii (dus-intors).. si am mers intins .. adica .. am avut undeva media de peste 80km/h ... adica am facut 1H30 .. unde se putea 110 .. mai mult nu ... asta mi se pare mie limita intre siguranta si nebunie (la tico )

Share this post


Link to post

blana---->145-150 km/h atita a vrut

Share this post


Link to post

.. dilu dilu crocodilu.. cu riscul de a jigni .. mi se pare inconstienta :)

cati km are ticolinou' tau ?

Share this post


Link to post

sa vii joi cu el sx-u' la intilnire :twisted:

Share this post


Link to post

I'll be theeeeereeee ... ta na na anaaaa :) cred .. sau vin cu strumfuadi cu Matizu lui

Share this post


Link to post

Da' veniti amandoi bre... ce, sunteti pusi pe economie? :)

Oricum, feriti-va de brus! :) Prietenii stiu de ce!

Share this post


Link to post
Oricum, feriti-va de brus! :) Prietenii stiu de ce!

80 cu a II-a :) LOL

Share this post


Link to post

85 cu a II-a

Share this post


Link to post

brusli, mi-ai iesit de la inima (oi fi fost acolo? :lol: )

 

Asa cum nu-mi plac aia care-si bat mirtoagele pana la sange asa nu-mi plac nici cei care schingiuiesc un motoras de tico (poate fi pus la masina de spalat?) pana la rotatii inimaginabile...

 

De ce va bateti joc de masini? Sau nu ati muncit banii care i-ati platit pt ele?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...