Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Faruri Nubira 2

Recommended Posts

Eu as avea alta idee legata de farurile de la nubira, respectiv sa le fac negre (fumurii) cum par cele din poza. Adica numai partea care nu conteaza pentru fascicolul luminos. Cand o sa prind ceva timp o sa ma apuc de experimentat, daca iese ceva interesant o sa postez aici: ) .

Share this post


Link to post

Cred ca @ovi_jer are dreptate.

Ar trebui sa stim sigur daca trebuie facute modificari la instalatie sau nu,si abia dupa aceea sa hotaram daca merita sau nu.

Ar putea costa cat nu face.

Share this post


Link to post

Pai normal sa implice o modificare (ca doar este un alt tip de far cu alt principiu de iluminare - trebuie modificat pe principiul Leganzei) - dar in nici un caz nu cred ca este una atat de costisitoare incat sa te dea inapoi in a mai cumpara asa ceva.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu am dat inapoi,doar vreau sa stiu la ce ma inham.

Nu imi dau seama ce > :) de modificare trebuie facuta din moment ce alimentarea farului se face prin 2 mufe standard(una pt becuri si una pt leveling).

Normal ar fi ca cele doua tipuri de far sa se alimenteze prin acelasi tip de mufe,iar aprinderea celor trei becuri sa fie "recunoscuta" de far,daca pot spune asa.

Nu cred ca implica modificari ale blocului de lumini din bord,pt ca "impartirea" luminii se face la nivelul farului(pozitie, faza scurta,faza lunga) nu la nivelul comenzilor,care sunt aceleasi indiferent de tipul becurilor sau farurilor folosite.

Share this post


Link to post

@Florinut,ce se mai aude cu farurile alea?

Am rezervat banu',asa ca astept sa facem comanda...

Share this post


Link to post

Dacă comandăm 6 buc, ne costă mai scump per buc., dacă comandăm 10 buc., e altă treabă. Se mai adaugă cca 30% taxe vamale, 0.5% comision vamal şi peste toate, mândra TVA. Dacă este altfel, să mă corecteze cineva.

Share this post


Link to post

OK,si atunci la cat ajunge perechea de faruri DDP? (la 10 buc)

Share this post


Link to post

Aproximativ 320 USD, asta în cazul în care nu intervine neprevăzutul (vreun far spart sau lipsă, etc)

Share this post


Link to post

La ce pret ar iesi prerechea 1 (adica 2buc) daca comandam 3 perechi (6 bucati) , cu tot cu transport, vama+accize si TVA ?

 

PS> vreo pila pe la vama n-avem :P ?

Share this post


Link to post

Scump,domne,scump!

La banul asta ma duc la @ovi_jer si-mi pun xenoane!!

Share this post


Link to post

Pai tocmai asta era una din idei, ca daca vrei xenoane - iti trebuie far cu lupa ... pe far fara lupa sunt nasoale ... si risti sa-i deranjezi si pe ceilalti conducatori auto cu ele. Plus ca pe far normal nu poti pune decat de maxim 6000 k - care pe ceata sunt mai nasoale ca si halogenele normale.

Share this post


Link to post

Confirm! Am avut xenoane si erau super nasoale pentru cei de pe contrasens!

Share this post


Link to post

Vis a vis de instalarea noilor faruri - am vorbit cu cineva din service, si spunea ca nu trebuiesc facute modificari ale instalatiei electrice pe masina pt noile faruri. Instalatia a fost proiectata pt a suporta ambele tipuri de faruri.

Cica inclusiv mufele sunt la fel, mai putin mufele finale (care se schimba).

 

Deci partea asta cu instalarea n-are cum sa coste mult.

 

In alta ordine de ideii cine a mai ramas inscris in cursa ? Intreb asta ca sa stiu daca continui proiectul asta singur sau nu ...

Share this post


Link to post
Maine o sa ma duc eu sa intreb ca e la 3 strazi de mine GrandGarage...o sa postez aici

 

Ai vreun răspuns de la ei?

Share this post


Link to post

Raman in cursa ,dar trebuie sa stiu pretul final!

Share this post


Link to post

Am trimis cerere oferta la AutoAsia.ro - se intereseaza si vedem ce pret ne ofera.

Deasemenea am cerut oferta si pt telecomanda comenzi audio pe volan (originala Nubira2) - s-au comercializat in alte tari.

Share this post


Link to post

Telecomenzile merg pe sistemul audio original? Oare nu va trebui schimbat volanul cu totul?

Share this post


Link to post

Banuiesc ca nu ... defapt nu vad de ce - ii doar un modul care se ataseaza volanului.

Share this post


Link to post

Nu mai da sfaturi pe ceva ce nu esti sigur atit la faruri cat si in privinta telecomenzii.Nu de alta dar pui oamenii sa cumpere ce nu trebuie si sa se bage la ceva ce nu stiu cu adevarat ce implica financiar cat si tehnic.

Share this post


Link to post

Eu dau sfaturi aiurea ? :) Parca tu erai cel care spunea ca trebuie modifcata instalatia electrica la faruri - ceea ce s-a dovedit fals ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Poti sa spui ca ceva este fals cand dovedesti .Ai dovada?

Share this post


Link to post

Exista dar nu ma intereseaza sa dovedesc ...

 

Si pt ceilalti :) ia sa nu faceti ca mine - renuntati la faruri si alte gadget-uri ca nu stiti ce implica (costuri alea alea) ... :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Capul sus si privirea inainte.Nu e vina ta ca nu stii ,e vina aluia din service care te minte orice pentru a iti lua banii.

1.Ti-am explicat pe PM si am scris si aici cum trebuie sa functioneze un far tip proiector.Am explicat in limba romana si pe intelesul tau si foarte important :GRATIS.

2.Radiocasetofoanele sau cd-urile ce echipeaza modele din romania nu suporta telecomanda si mai mult cele fara air-bag nu au nici clockspring-ul la volan nici pentru asta pentru telecomanda nici atit.

Share this post


Link to post

La punctul 1) - am incredere in omul meu de la service care a mai facut asa ceva - deci afirmatia ta pica.

La punctul 2) - nu m-am interesat inca - am sa aflu - iar in al doilea rand n-am precizat ce tip de casetofon (poate fi si aftermarket cu adapter)

 

PS> informatii GRATIS ? :)

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Fa-ti un bine tie cat si lui :Consultati impreuna schemele electrice ale celor 2 modele de faruri si regimurile de functionare.

Informatia valoreaza cel mai mult in tehnica.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...