Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Tabla indoita; indreptare din exterior

Recommended Posts

Mai oameni buni: pentru diverse "infundaturi" provocate de pietre sau alte lucruri ,exista "puller"-ul (cum ii spun tinichigii).Este un aparat care cu ajutorul unui electrod ce se sudeaza pe caroserie se trage de bucata respectiva.Scula aceasta este ca un pistol sau ca un levier/bat(cum vreti sa ii spuneti si depinde de producator), care este prevazut cu o contragreutate.Cand tragi de contragreutate ,el trage de tabla.Simplu si eficient.Electrodul se desprinde de caroserie nelasand nici o urma.

Share this post


Link to post
cu ajutorul unui electrod ce se sudeaza pe caroserie ... Electrodul se desprinde de caroserie nelasand nici o urma.

 

Nelasind nici o urma dupa ce a fost sudat? Se poate explica chestia asta, asa, ca pt ingineri? :scarpin:

Edited by gomez99

Share this post


Link to post

Ba lasa urma, nu are cum altfel. Sunt chiar foarte multe, pentru ca tablase indreapta din putin in putin. Se polizeaza apoi, se chituieste ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Am cumparat masina anul trecut in mai deci o am de 1 an si 4 luni , la doua saptamini dupa ce am luat-o am gasit stilpul spate stinga lovit.

Din diverse motive:lene, sila , frica ca ar iesii mai urit vopsita din service decit arata acum nu am fost cu ea desi e luata in Leasing si am CASCO, insa acum as vrea sa rezolv problema.

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ar fi OK. Casco il am la ASIROM asa ca as fi interesat de un service care are decontare directa cu asiromul.

post-2123-1158263080_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ceva identic si la fel :P am reparat eu foarte bine la service B&P din Bucurestii Noi. A iesit foarte bine.

Share this post


Link to post

Am gasit si eu stalpul din spate drepta indoit. Am un matiz SE... Oare pot ajunge prin interior sa imping tabla? Cum se poate scoate aparatoarea de plastic din interior? Daca imping tabla, sare vopseaua?

 

Pun si niste poze ca sa va puteti face o idee:

post-4242-1171005917_thumb.jpgpost-4242-1171005926_thumb.jpgpost-4242-1171005935_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Ce pot eu sa-ti spun SIGUR este ca vopseaua NU va sari, daca ajungi dedesubt impinge linistit, nu va sari deloc.

Share this post


Link to post

M-am chinuit sa ajung sa imping de dedesubt. Si nu am reusit sub nici o forma. Am scos finitia de plastic, dar intre primul rand de tabla din interiorul masinii si tabla din exterior, mai este parca un rand de tabla.

 

Deci cu impinsul din interior m-am cam lamurit. Ramane "trasul" tablei din exterior. Un service bun in Iasi? Cu decontare cu Asiban-ul? Ca doar nu platesc chiar degeaba casco.

Edited by saka

Share this post


Link to post

off-topic: Nu am resuit sa editez postul anterior, asa ca scuzati de postare consecutiva.

on-topic: Am rezolvat cu tabla indoita pe stalp. Arata aproape ca noua. Cum se poate observa din poza, adancitura in tabla nu formase nici un fel de cant. Am aplicat lovituri de pumn in jurul infundaturii(la incepu mai incet, apoi mai tare... dar am avut grija sa nu trec cu pumnul prin tabla), si tabla si-a revenit. Fac o schema pe o poza ca sa specific mai exact unde am lovit cu laterala pumnului:

post-4242-1171089254_thumb.jpg

 

Deci acest topic mi-a fost foarte folositor, de aici afland ca vopseaua nu sare de pe tabla in cazul in care as putea-o indrepta, precum si faptul ca nu am fost primul care a indreptat tabla de pe stalpul din spate prin aplicarea de lovituri in jurul infundaturii. Doar ca eu am lovit cu pumnul, neavand la dispozitie un ciocan de cauciuc.

Share this post


Link to post

Vedeti ca exista niste service-uri care au un fel de ventuze ce trag tabla in afara!

Later edit: am vazut acum ca s-a mai discutat de faza cu ventuzele, sorry. Rog un admin sa stearga postul.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

In legatura cu indoiturile din stilpul spate la Matiz... mie mi-e cam greu sa cred ca exista citiva nebuni care umbla prin oras si dau cu pumnul in Matiji, stiind ca aia e zona unde nu prea se poate repara indoitura.

 

Mai degraba suspectez o hiba de fabricatie care din cauza fortelor la care este supusa caroseria face sa apara indoitura aia, intr-un loc care este un fel de calcai al lui Ahile.

 

Hai ca daca erau 2-3 masini cu indoitura, mai ziceam ca o fi fost vreun vecin ranchiunos... dar prea sunt multe, si toate in acelasi loc (fie pe stinga fie pe dreapta). Si pe forum, si asa ce mai vad pe la semafoare.

Share this post


Link to post
mie mi-e cam greu sa cred ca exista citiva nebuni care umbla prin oras si dau cu pumnul in Matiji, stiind ca aia e zona unde nu prea se poate repara indoitura.

 

Da-mi voie sa te contrazic. Nush daca mai e cazul si la altii, dar la mine se vad CLAR oasele pumnului in partea de sus a gaurii. Din pacate nu si in poza asta, dar daca are cineva nevoie de dovezi, voi aduce si d-alea.

 

@saka: Multumesc mult de instructiuni, voi incerca si eu la mine si va voi tine la curent. Sper sa ma descurc.

post-6711-1201485991_thumb.jpg

Edited by EFZ

Share this post


Link to post

Alta metoda care cica ar da roade : se incalzeste tabla in zona in care este indoita cu un pistol de aer cald sau ceva de genul si imediat se da cu gaz de bricheta sau freon(ceva cat mai rece) pe zona incalzita. Astfel tabla care este dilatata din cauza caldurii se contracta si iese si indoitura.

Share this post


Link to post

Da vasile, ai dreptate, dar asta doar daca este vorba de tensiuni remanente in tabla. "Daia" modalitatea asta are si ea limitele ei. Daca vrei neaparat sa o indrepti faci asa: cald pe interior si apa pe exterior (asta in cazul stalpului) restul depinde de cum arata. Dezavantajul - arzi vopseaua. Daca vrei mai multe detalii, te pot ajuta.

Edited by raskala

Share this post


Link to post

N-am auzit de metoda asta pana acum. Stalpul are dublura acolo. Cred ca e foarte dificil sa obtii vreun rezultat asa. Inteleg logica pe care se bazeaza, dar totusi nu e mai usor la un service ?... Daca au aia scule profesionale ce rost mai are sa ne chinum cu chestii d-astea ...

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pana la urma exista o solutie buna, probata, care sa nu includa service/revopsire/chituire/taiere?

Share this post


Link to post

Nu. Da' nu ti-o taie daca te duci in service. Masina.

Share this post


Link to post

In cazul stalpului tau daca vrei sa corectezi deformatiei, va trebui sa faci astfel: incalzirea o vei face in spirala, incepand de la exterior catre centru incercand sa pastrazi distanta intre spire (sa nu se atinga). Normal pasul spirei ar trebui sa aibe minim 50mm dar in cazul de fata nu se aplica. Inca ceva, atentie la temperatura de incalzire!!! Sa nu fie prea mare pentru ca risti sa deformezi sau chiar penetrezi tabla. Personal nu-ti recomand sa faci asa ceva (indreptarea la cald) pentru ca sunt mult prea multe variabile (pt. o tabla atat de subtire) pe care nu le vei putea tine in frau, riscand astfel sa dai in altele. Mai bine incerci sa cauti un tinichigiu bun care iti poate remedia problema fara prea mult chit. Metoda este mai ieftina, mai sigura si mai la indemana.

Share this post


Link to post

Anul trecut am vazut un aparat la service care indrepta tabla de pe o dacie..era de dimensiunea unui flex cu magnet in capat. Lipeau magnetul pe tabla ( unde era infundatura ) apasau pe buton si incepea sa se retraga tija pe care era magnetul fixat si asa isi revenea si tabla la forma initiala. Sistemul era ca la cricul hidraulic

Share this post


Link to post

N-am vazut prin nici un service asa ceva dar banuiesc ca se face cu un electromagnet(magnet natural asa puternic mai rar). Greu de construit nu e ,cred ca se merita pentru cei care au multe indoituri si nici un service cu asa ceva prin apropiere.

Share this post


Link to post

@darkman -Super tare faza, abia astept sa o incerc. Dar cred ca am sa fac asta mai la vara. Pana atunci trebuie sa vedem pe unde se gasesc spray-uri cu dioxid de carbon.

Share this post


Link to post

Daca gasesti spray-ul minune sa ma anunti si pe mine ca vreau si eu , ms

Share this post


Link to post

@bishnitarul - La ce service ai vazut scula aia electromagnetica?

Share this post


Link to post
@bishnitarul - La ce service ai vazut scula aia electromagnetica?

 

La meridian vest

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...