Jump to content
Sign in to follow this  
Esperatul

Reconditionare Jante

Recommended Posts

Vin cu o intrebare pentru cei care s-au lovit de chestia asta.

Cand am fost in service pentru revizie, omul respectiv a zis ca nu a mai vazut jante asa nasoale. Le-a indreptat cum a putut cu ciocane, dar parca tot strambe sunt. Astazi, am gasit masina pe janta, si sunt aproape sigur ca nu am pana, se desumfla de la jante.

 

Intrebarea: Cum pot reface jantele de tabla care le am? Se roluiesc sau cum? Cat de eficienta e operatia? Cam cat costa si unde se poate face?

 

Merci

Share this post


Link to post

nU TE complica, mai bine cumpara altele...nu sunt asa scumpe SH.

Share this post


Link to post

De obicei si alea SH sunt praf :(

Share this post


Link to post

Mai de mult am cumparat o janta noua si aveam o janta veche SH.

Cind am schimbat cauciucurile ptr echilibrare s-au pus cu mult mai mult plumb pe janta noua

decit pe cea veche lucru care m-a mirat si m-a pus pe ginduri.Janta veche era de FORD.

Uneori se pare ca o janta SH este mai buna decit una noua.

Share this post


Link to post

Ma intereseaza in principal daca e vreo procedura consacrata pentru refacerea jentilor de care eu nu am auzit. De fapt, inafara de ciocan , nu prea stiu alta.

 

Offtopic:

Gabriel, tare sunt curios de impresiile despre Corsa ta :D .

Share this post


Link to post

Da, in mod normal se roluiesc dar intrebarea asta trebuia sa o pui la topicul de Matiji ca la alea se face des miscarea. Eu a trebuit la un moment dat sa roluiesc ambele roti de pe dreapta cand am intrat cu viteza peste o portiune de asfalt frezata (cu Matizul).

 

PS: Roluirea se face in vulcanizari un pic mai rasarite (nu foarte).

Share this post


Link to post

Merci. Cred ca trec pe la autosoft.

Cam cat costa o operatiune?

Share this post


Link to post

Am uitat si sa spun drept a fost acum mai bine de 3 ani deci nu mai era cine stie ce sugestiva informatia.

Share this post


Link to post

@Wichedcoder ..aceeasi problema o am si eu la 2 jante... una e indoita rau de tot si o tin ca rezerva celalata mai usor. Am gasit in Oradea un mester care se ocupa numai cu asa ceva ...si costa in jur de 45 RON indreptatu' la aman2. Deci merita sa le faci si nu sa cumperi altele SH.

Share this post


Link to post

Thanks alot.

 

By the way, daca aveti vrodata nevoie de vulcanizare, nu mergeti la cea de la iesirea din pasaj Muncii spre Obor, sunt niste banditi :mda:

Edited by Wichedcoder

Share this post


Link to post

Se fac foarte bine la o vulcanizare din Otopeni, cand vii dispre Ploiesti spre Bucuresti, pe partea dreapta pana in Metro. Este un meserias foarte bun, are si prese si role, le si centreaza si le face foarte bine. Totul la rece, fara incalzirea jantei. Tot acolo poti pune si azot in roti. Am facut o roata la Matiz acum o luna acolo si a fost 250, avea cate 2 indoituri zdravene pe fiecare parte. Azotul era 50.000 de roata.

Share this post


Link to post
... Tot acolo poti pune si azot in roti.

:o fftopic:

INTREBARE: Dar ce castig daca imi pun Azot in roti ?

Share this post


Link to post

s-a mai discutat aici

Share this post


Link to post

Cine mai are jante de indreptat si roluit? La Leontin Salajan, parca Diham ii zice p acolo..pe unde e patinoarul 23 august, cum vii de la muncii, treci de patinoar si mai mergi 1,5 km, ultima strada inaintea semaforului, pe partea dreapta e un service acolo, are si vulcanizare si spalatorie si atelier de indreptat jenti. De tabla, de aliaj de care vrei..se lucreaza bine, il cunosc pe cel de acolo..Nu fac reclama, doar dau o sugestie pentru cei care au nevoie

Share this post


Link to post

De indreptat jante de tabla si de aliaj usor,fara nici o discutie (pt mine)la AutoSoft pe sos.Fundeni.Profesionisti ,marfa buna si variata,ma refer la anvelope si jante ,servicii OK.

By the way,azotul este 30k/roata...cel mai mic pret din Bucuresti,din cate stiu.

Share this post


Link to post

Preturi ptr roluit jante tabla 11 ron ( doar roluitu ) la care se mai adauga dejantatul anvelopei 2 ron, o valva noua care trebuie schimbata deoarece o taie rolele masini de indreptat 2,5 ron, echilibratul costa cam 5 ron in functie de cati plumbi intra. In total cam in jur de 20 ron de janta asta numai pe 13` 14`. astea sunt preturile la mine la vulcanizare!

Share this post


Link to post

Multumim, la Calarasi...noi astia de rpin Bucuresti si zona le facem loco. Oricum e bine de stiut!

Share this post


Link to post

Si-a mai indreptat de curand cineva jantele la AutoSoft? Caci preturile de pe site-ul lor nu sunt actualizate. Ma intereseaza costul indreptarii in sine pt jante dimensiunea 12,13,14.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

50 de ron pt jante de 13,14,15, pt 12 nu stiu dar am fost eu acum vreo 10 zile si atat mi-a cerut pt o janta de Nubira pe 14'. Asta include dat jos/pus pe masina si spalatul rotii si echilibrarea.

Share this post


Link to post

60 ron mi-a cerut cel de la muncii de pe dreapta, n-am fost de acord si am rezolvat-o in alt fel :) dar tot mi se pare mult in raport cu munca depusa sincer..jante 14" si acum depinde, eu am avut aliaj stramba din butuc (facea ca roata de bicicleta descentrata :D ), la tabla nu stiu probabil mai ieftin cu toate ca e aceeasi operatie :)

Share this post


Link to post

La Muncii m-a costat 470 de mii indreptat(din butuc) 2 roti, o pana, montare, demontare, schimbat valva.

Share this post


Link to post

pai insemna ca m-a pacalit :) am dat 500.000 dat roata jos, dat jos cauciucul, roluit, pus noul cauciuc (luat de la ei) echilibrat, montat, si asta dupa negocieri :D

Share this post


Link to post

Am si eu o problema cu jentile Am de al si una dintre ele este cam stramba am fost de curand intr-un service si avea acolo si vulcanizare unde se indreptau si jenti de al Cert este ca nu a putut sa mi le indrepte deorece a zis ca este crapata si ma trimis sa le sudez pe la un service pe langa big arhivele statului . Intrebarea mea este ... se poate suda o janta de al sau mai exact cum a zis nenea sa puna adaos de material? sau este mai bine sa le schimb cu totul ??

Share this post


Link to post

Sudura se face cu argon, am facut si eu la o janta Momo la BMW si mi-a luat 1.200.000 lei vechi pt. 3 cm. De roluit si indreptat 250.000 lei vechi.

 

Daca ai niste jante mai speciale, parerea mea ar fi sa le repari. Ulterior se echilibreaza si janta chiar se poate folosi cu succes.

Share this post


Link to post

Se numeste sudura in argon nu cu argon.Argonul este gazul care raceste suprafata sudata si electrodul.Sudura se face cu electrod sau sirma din acelasi aliaj cu materialul sudat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...