Jump to content

Photo
- - - - -

Radierea Unei Masini Careia I-am Pierdut Urma

• Please log in to reply
57 replies to this topic

#41 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Epica/ Spark
  • An:2007/ 2011
  • Nr. Inmatr.:LMT si AVA

Posted 17 January 2013 - 14:54

Bine ca ai pastrat cartea de identitate, practic dupa ce o radiezi si de la politie ai terminat cu masina. Nu e problema ca nu mai ai talonul, ti se va cere sa dai o declaratie pe propria raspundere ca l-ai pierdut.

Multumiri pentru informatiile date pe forum! :happywave:

#42 zeneseu

zeneseu

Clubul Violatorilor de Idioti

• Membru
  • 1790 posts
  • Din:oradea
  • Auto:daewoo
  • Model:cielo std - transformer
  • An:2006

Posted 27 January 2013 - 21:59

Astazi am fost din nou la sectia financiara ... unde mi sa spus ca am terminat cu fiscul dar ar trebui sa merg la Politie ca sa o radiez si din evidenta lor .Acum  stiu ca trebuie sa mai umblu ceva deoarece nu am talonul si numerele dar sper ca pana la urma sa o rezolv.

Din pacate singura cale de a scapa in totalitate de calitatea de posesor de drept al autovehiculului este aceea de a apela la instanta.

Ai putea chema in judecata pe cel cu care ai facut ultimul comodat dar si pe acel sef service. Consulta un avocat in acest sens pentru a analiza toate variantele/problemele acestui demers. Problema pare destul de complicata.

#43 Crystal1980

Crystal1980

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts
  • Auto:Daewoo
  • Model:Tico
  • An:1999
  • Nr. Inmatr.:B79PCN

Posted 03 October 2017 - 09:48

Buna ziua,

Am si eu o problema destul de grava.

In afara de masina pe care o am acum, am acceptat sa inregistrez pe numele meu (la Fisc) o masina a altcuiva, din pacate cu o capacitate cilindrica mare (2.5 TDI), care nu a fost a mea si pt. care de 5 ani platesc impozit mare 900-1000 lei pe an), desi era vorba ca in acelasi an sa gaseasca o ruda de-a lui pe numele careia s-o treaca si nu s-a intamplat asta. Persoana care a luat-o are amenzi neachitate si are nevoie de permis, deci nu a vrut s-o inscrie pe numele lui, eu n-am inregistrat-o la Politie pt ca era si timbrul de mediu foarte mare si n-am reusit sa-l conving pe respectivul sa ia masina de pe numele meu.

Masina era la el, nu la mine si nici nu mergea, avea motorul gripat, eu doar plateam impozitele si masina statea in parcarea din spatele blocului lui.

In august anul acesta l-am intrebat ce fac cu masina si a zis s-o radiez ca el a dat-o in iunie cuiva  de pe internet pt. piese, si cand i-am cerut actele doveditoare a zis ca nu are niciun act, a dat-o fara niciun proces-verbal de distrugere, nici contract de vanzare cumparare, fara sa ia numerele de inmatriculare inapoi ca el nu a stiut ca asa se procedeaza si ca ar fi trebuit vreun act, cel care a luat-o i-ar fi spus ca nu trebuie niciun act.

Nu mai stie cui a dat-o, are mai multe numere de telefon la care a sunat in perioada respectiva, insa nimeni nu recunoaste ca ar fi luat vreo masina.

Am inteles ca are si un martor cum ca a dat-o cuiva care a venit si a ridicat masina. Problema e ca mie nu mi-a zis nimic si m-am trezit in fata faptului implinit, ca trebuie sa achit pana la sfarsitul vietii 1.000 lei pe an pentru aceasta masina care (probabil) nu mai exista.

Eu am toate actele masinii, n-am vrut sa i le dau, am banuit ca poate face o tampenie si bine am facut. Problema este ca am ramas cu actele, masina nu mai exista (sau nu stiu exact ce se intampla cu ea si unde este) si nu pot s-o radiez. 

Mi-a propus respectivul (cel care a dat-o fara acte) sa fac un contract de vanzare-cumparare cu cineva pe care il va gasi el, dar ce sa vand??? Daca nu am masina, nu pot sa fac asa ceva, ce vand? Este ilegal.

Nu vreau sa-i fac rau nimanui, vreau doar sa scap de masina si de impozitul care am inteles ca de anul viitor va fi si mai mare, dar  cel la care era masina spune ca nu mai da de cel caruia i-a dat-o. Eu pe cine dau in judecata? Ca nu stiu nimic despre cel care a luat-o, nu eram de fata, iar daca nu-l intrebam pe cel care a dat-o nu aflam nici acum, ca nu si-a dat seama ca este important sa-mi spuna. 

Multumesc anticipat!

#44 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 70 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Cielo Executive

Posted 03 October 2017 - 11:10

asa se intampla daca pui botul la oameni. Te-a inselat
Ar trebui sa-l chemi pe el in instanta ptr inceput.

#45 Crystal1980

Crystal1980

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 03 October 2017 - 11:28

Buna, Paneuroil,

Vroiam sa evit asta pt. ca este un individ foarte razbunator si oricum nu percepe faptul ca mi-a facut un rau, insa daca acesta este singura solutie, nu voi avea incotro.

Multumesc pentru raspuns.

#46 mr_

mr_

Forumist

• Membru
  • 2498 posts
  • Din:Lume
  • Auto:Skoda,
  • Model:Suberb 1.8TSI
  • An:2010

Posted 03 October 2017 - 11:37

De ce nu încerci sa povestești la politie, și sa vezi ce soluție îți propun?
In alte tari pentru radiere nu trebuie decât sa pui placa și certificatul de înmatriculare într-o cutie postala și atât, n-ai de dat nicio explicație și nici macar vreun formular de completat.

#47 andrew

andrew

Forumist

• Membru
  • 872 posts
  • Din:Bucuresti/Constanta
  • Auto:Ford
  • Model:Focus

Posted 03 October 2017 - 14:19

Acum vreo 10-12 ani, parintii mei au vandut o Dacie veche unui vecin, intelesi sa plateasca el impozitul in fiecare an. La un moment dat vecinul a casat-o si nu a pastrat chitanta de la remat (inca nu era programul rabla). Stiu ca s-a rezolvat cu o declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost casata.

Merita sa incerci si la impozit sa intrebi daca nu merge o treaba de genul asta.

#48 vrazvanc

vrazvanc

Forumist

• Membru
  • 929 posts
  • Auto:DAEWOO
  • Model:Matiz/E
  • An:2007
  • Nr. Inmatr.:B 34 TNE

Posted 04 October 2017 - 11:10

Am un prieten, care a rezolvat asa ceva, cu o cunostinta la taxe si impozite. A transferat masina pe numele unui decedat dintr-o localitate din "Cucuieti". O idee. Vanduse masina intreaga pentru piese, dar fara sa faca vreun act; nu a stiut.

#49 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 3268 posts
  • Din:Budapesta
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 04 October 2017 - 15:45

Ma intreb: cite rable o detine la ora actuala raposatu' ... ;))

N-o mai avea loc pentru inca una ?

#50 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 05 October 2017 - 08:31

Solutia propusa de Razvan este cea mai simpla. Gasesti un decedat si ii vinzi masina. Cu contractul te duci la fisc si o radiezi.

Mai poti sa te intelegi si cu unul care are nevoie de acte pt o masina adusa din afara. Vinzi cu contract de vanzare cumparare "masina" (de fapt actele masinii) si ala le foloseste ca sa inregistreze o masina adusa din afara fara acte. Varianta asta mi se pare mai periculoasa decat prima, nu stii ce face ala cu actele...

Mai poti obtine pe naspa si un certificat de distrugere de la REMAT, doar ca si acolo trebuie sa stii pe cineva...

#51 tunning4life

tunning4life

Forumist

• Membru
  • 463 posts
  • Din:Buzau
  • Model:Espero
  • An:1997

Posted 05 October 2017 - 11:04

Eu stiam ca merge sa declari pe proprie raspundere ca ai o proprietate privata unde poti depozita masina si sa ceri radierea. Mergi la primărie si vezi exact

Sent from my Vodafone Smart ultra 6 using Tapatalk

#52 vrazvanc

vrazvanc

Forumist

• Membru
  • 929 posts
  • Auto:DAEWOO
  • Model:Matiz/E
  • An:2007
  • Nr. Inmatr.:B 34 TNE

Posted 05 October 2017 - 11:22

@Viktor: Pai l-au ales fetele la intamplare, din calculator, unde se fac acte de VC :)) Nu e musai aceeasi persoana.

#53 mr_x4you

mr_x4you

Forumist

• Membru
  • 63 posts
  • Din:Timisoara
  • Model:Matiz
  • An:2000

Posted 06 October 2017 - 07:45

Eu stiam ca merge sa declari pe proprie raspundere ca ai o proprietate privata unde poti depozita masina si sa ceri radierea. Mergi la primărie si vezi exact

Declaratia aia il ajuta sa o radieze de la Politie (unde predai talon,numere, iar pe CI va aparea "radiat"), de la fisc nu poti sa o radiezi, pentru ca tot o detii in proprietate, am patit si eu cu o masina, pana nu o vinzi sau predata la Remat nu o poti scoate de la fisc, nu stiu poate alte primarii accepta asta, cel putin in Timisoara nu a mers cu depozitare.

#54 Crystal1980

Crystal1980

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 08 October 2017 - 12:19

Buna tuturor,

Va multumesc pentru raspunsuri, am incercat cu adevarul la poilitie si au spus ca singura solutie este sa depun plangere pentru abuz de incredere si sa-i fac  individului dosar penal, insa in primul rand nu vreau sa-i fac rau nimanui, iar in al doilea rand daca as proceda astfel si respectivul s-ar alege cu dosar penal n-ar mai avea nimic de pierdut si ar deveni foarte periculos (il cunosc si stiu de ce este in stare).

Am stabilit sa fac un contract de vanzare cumparare cu el pentru a iesi din sfera penala si apoi sa-l ajut sa scape de ea. Va fi complicat, pentru ca el are amenzi multe cumuland o suma foarte mare, neachitate de mai multi ani.

Nu inteleg insa de ce nu doreste s-o declare furata, cand i-am spus ca o declar furata a spus ca ma combate pentru ca el a dat-o cuiva, chiar daca acea persoana nu i-a dat niciun act si nci numerele si ca acest lucru iese din discutie

Daca ar declara-o furata, oare ar putea-o scoate din evidentele DITL chiar daca are amenzi neachitate (avand in vedere ca nu se poate achita niciun impozit la DITL pana nu se achita amenzile - lucru imposibil datorita sumei mult prea mari pentru posibilitatile lui)?

#55 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1325 posts

Posted 09 October 2017 - 09:42

Se pare ca l-ai gasit bine pe omul asta - si de "incredere" si cu amenzi neachitate. Daca e de acord sa o ia pe numele lui, atunci ai scapat, nu te mai intereseaza. E si cea mai buna solutie. Sa nu uiti sa scrii pe talon numele si data cui ai instrainat-o. Doar asa vei fi acoperit in cazul in care ala care are masina va lua amenzi sau va face accidente.

#56 tunning4life

tunning4life

Forumist

• Membru
  • 463 posts
  • Din:Buzau
  • Model:Espero
  • An:1997

Posted 10 October 2017 - 00:08

Poate cumpara masina cu amenzi, nu poate vinde. Da-i fiscalul si lasa-l sa se spele pe cap cu impozitul ala pe care n-o sa-l plătească

#57 Crystal1980

Crystal1980

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 10 October 2017 - 08:23

Buna tuturor,

Am reusit sa-i vand masina ieri, am scapat definitiv de ea, slava Domnului, va multumesc tuturor pentru sfaturi. 

Acum trebuie sa-l scap si eu de ea (asta a fost intelegerea). M-am interesat ieri si se poate scoate din evidentele DITL, chiar daca persoana are amenzi.

Va merge la politie, va declara adevarul, ca a dat-o cuiva si ca nu mai da de persoana respectiva, asadar se va incadra probabil la furt. Va depune hartia de la politie la DITL si se suspenda plata impozitului, iar dupa 1 an, daca declara ca renunta la cercetari, depune alta hartie de la politie si i-o radiaza DITL din evidenta.

Sper sa reuseasca si cu ocazia asta sa scap de orice problema din partea lui.

#58 paneuroil

paneuroil

Forumist

• Membru
  • 70 posts
  • Din:Calarasi
  • Model:Cielo Executive

Posted 10 October 2017 - 16:20

nu mai e problema ta. Lasa-l pe tzepar sa se spele pe cap si sa-i vina impozite in continuare + amenzi de platit. Asa merita !!!

Cat despre faptul ca ti-e frica, daca da in tine il dai pe mana politiei, il bagi la puscarie unde i-a fost locul de la bun inceput.

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users