Jump to content

Recommended Posts

6 minutes ago, Viktor said:

M-o strigat careva ?😉

Categoric! 😀

7 minutes ago, Viktor said:

tragi un capat de teava pe piulite apoi cu un arzator de cositorit tevi din cupru incalzasti foarte bine prezonul in apropierea galeriei timp in care, cu ajutorul tevii tragi prezonul in directia dorita, il indrepti defapt

Buna idee, multumesc! O sa incerc - am arzator.

Share this post


Link to post
3 hours ago, mihai_ said:

Buna idee,

Un "vecin" spunea cindva ca ideia are la baza anii si experienta ! Io ii dau crezare ... 😉

  • Thanks 1

Share this post


Link to post

Mi-ar putea cineva confirma tipul de antigel pentru Nubira1, cu radiator din aluminiu? In manualul de utilizare scrie: "Sistemul de racire este umplut cu antigel pe baza de etilen glicol". Asta inseamna G11? Desi am tot citit pe internet cum ca G11 nu e potrivit pentru radiatoare din aluminiu.

Situatia este in felul urmator: am comandat antigel G12/rosu de pe internet (de la un vanzator renumit si serios), printre altele, dar am primit albastru (Opel "B24 9002 32/01" / "95599870"). Avand in vedere ca urmeaza sa fac un "flush" oricum, e OK sa pun antigelul asta albastru? Culoarea originala a antigelului de pe masina nu o mai stiu, si am trecut de multa vreme pe G12/rosu, tinand cont de radiator.

Share this post


Link to post

E G11. Culoarea e irelevanta in prezent, exista si verde, si roz, si mov...

Ai radiator si chiulasa din aluminiu, G12 este indicat.

Share this post


Link to post

Interesanti colorantii astia, care o fi sectretul mov-ului spre ex ? Tine mai bine la jeg ori mai putin vizibil de e contaminat ori ba ? Libidosenii in toata regula. Acuma, mai tine si de consumatori de le da apa la moara ori ba. Eu unu folosesc doar G12 rosu si lichid de frina alb-galbui, nimic altceva ! O regula de la care nu ma abat !

Share this post


Link to post
13 hours ago, Geo_ZGA said:

E G11.

Raspunsul se refera la tipul de antigel din manual, pe care-l punea Daewoo pe vremuri pe Nubira1? Scuze, e vina mea ca am pus mai multe intrebari in mesajul de mai sus.

11 hours ago, Viktor said:

Interesanti colorantii astia, care o fi sectretul mov-ului spre ex ?

Ca sa fie confuzia si mai mare legata de produsul "Dex-Cool / Concentrate Longlife" de la Opel, avem asa:

  • Cumparat in 2020 (expira in 20-01-2026), are cod 93170402 (cod de bare B24 9002 32/01, cod QR 312144), -38C, culoare rosie
  • Cumparat in 2024 (expira in 19-10-2026), are cod 95599870 (cod de bare B24 9003 07/15, cod QR 312145), -37C, culoare albastra, iar pe un sticker scrie de mână, cu pixul "93170402".

Nu are nici o norma trecuta pe recipient.
Am gasit pe un site nemtesc aici ca "95599870" ar fi noul cod pentru "93170402", si ca sunt interschimbabile.

Pareri? Sa-l folosesc?

Share this post


Link to post
59 minutes ago, mihai_ said:

Raspunsul se refera la tipul de antigel din manual, pe care-l punea Daewoo pe vremuri pe Nubira1? Scuze, e vina mea ca am pus mai multe intrebari in mesajul de mai sus.

 

Raspunsul se refera la cel Opel pe care l-ai mentionat. Este G11 si eu nu l-as folosi.

Nu stiu ce puneau pe Nubira 1, dar eu cand am luat Cielo nou in 2006 avea antigel G12 (roz). Cu G12 a mers toata viata lui.

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
6 minutes ago, Geo_ZGA said:

Raspunsul se refera la cel Opel pe care l-ai mentionat. Este G11 si eu nu l-as folosi.

Nu stiu ce puneau pe Nubira 1, dar eu cand am luat Cielo nou in 2006 avea antigel G12 (roz). Cu G12 a mers toata viata lui.

Inteles, multumesc pentru clarificare! Incerc sa-l schimb la vanzator atunci.

Share this post


Link to post

Eu unu nu dau vrabia din mina pe cioara de pe gard ! Cu alte cuvinte, daca pina in prezent am folosit G12 rosu fara probleme, n-as schimba pe alta culoare nici in ruptu' capului. Cind nu s-o mai gasi rosu pe piata e altceva da' pina atunci ... dau pagina la lichide curcubeu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...