Jump to content

Photo
* * * * - 2 votes

AUTOMODELISM

• Please log in to reply
303 replies to this topic

#21 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Ford
  • Model:Mondeo Mk3
  • An:2002

Posted 19 August 2004 - 15:58

Am vorbit cu ei, erau deja in Austria si erau foarte bine dispusi! Au zis ca daca tot au batut ai nostri aseara, o sa faca si ei figura buna acolo!

Si, ca sa vedeti la ce nivel se alearga, va dau cateva extrase din Regulamentul EFRA (forul european de automodelism), traduse complet si corect:

"3.9.2. Penalizări în timp, tururi sau descalificare, date de Directorul de cursă :
a. Comportament nesportiv.
b. Tăierea intenționată a virajelor.
c. Când un model reintră în cursă prin alt loc decât cel în care a ieșit din cursă (nu este cazul când motorul s-a oprit – modelul va pleca de la boxe)
d. Când modelul este reparat în afara boxelor.
e. Când modelul este împins peste linia de sosire (trebuie să o treacă neajutat).
f. Când modelul nu se întoarce la boxe după terminarea cursei.
g. Pilotarea pe contrasens, în orice moment al cursei.
h. Dacă nu sunt respectate comenzile arbitrilor.
i. Dacă nu sunt respectate prevederile prezentului [url=http://www.gmclub.ro/forum/index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules]regulament[/url] tehnic.
j. Dacă un pilot își schimbă întreg modelul, indiferent de motiv.
k. Dacă un pilot schimbă frecvența fără aprobarea Directorului de cursă.
l. Dacă un pilot nu depune emițătorul imediat după terminarea cursei.
m. Penalizări fixe, în timp sau tururi, pentru start furat.
n. Purtarea necorespunzătoare a oricărui pilot sau mecanic față de un alt competitor în timpul competiției, fapt care poate dăuna imaginii sportului. o. Toate avertismentele și penalizările trebuie marcate pe foile de arbitraj, de preferință în roșu

10. 1/10 IC Track 235mm
10.1. Modelele vor avea patru roți motoare. Ele trebuie dotate cu frână acționată mecanic, doar pe puntea spate. Transmisia va avea maxim 2 trepte de viteză.
10.2 REGULI GENERALE – MOTOR
Motoarele vor fi răcite cu aer, vor avea o valvă rotativă frontală, aprindere în 2 timpi și maxim 4 canale, incluzând și canalul de evacuare. Marginea exterioară a pistonului trebuie să fie cel mai înalt punct al pistonului. Nu este permisă nici o formă de admisie forțată sau de variație a diametrului gurii de admisie a carburatorului. Este permisă doar aprinderea prin bujie standard ¼ UNF. Nu sunt permise găuri în piston sau alte găuri în fusta lui.

10.5. REZERVOR Rezervorul de combustibil, inclusiv filtrele și tubulatura până la carburator, poate avea o capacitate de maxim 75cc. Nu sunt permise inserții libere în rezervor.
10.6. EȘAPAMENTE Modelul trebuie echipat cu un eșapament care să nu producă mai mult de 80 decibeli măsurați la 10 metri distanță și 1 metru înățime.

10.11. JENȚI Diametrul maxim pentru jențile față și spate este de 51 mm. O nervură în interiorul jenții, de maxim 2mm grosime și 3mm înălțime, este permisă. Orice dispozitiv de fixare sau alte echipamente aflate în interiorul jenții nu pot ieși în exteriorul acesteia.
10.12. CAROSERII ȘI ARIPI DEPORTANTE Caroseriile vor fi reproduceri la scarăale modelelor Touring Car (Sedan), versiuni cu 2 sau 4 uși, așa cum aleargă în Campionatul Internațional 2.0 litri. Nu este permisă folosirea de caroserii GT sau SportCars.
O gaură de răcire poate fi dată în parbriz, cu o dimensiune maximă în orice direcție de 50 mm. Doar geamurile laterale față și luneta pot fi decupate, parțial sau total. Celelalte geamuri trebuie să rămână transparente.
Aripa deportantă este permisă doar dacă ea era prezentă pe modelul original, trebuie să fie în poziție originală și nu trebuie să depășească în înălțime acoperișul caroseriei. Aripi laterale pot fi montate pe aripa deportantă, dar să fie o reprezentare rezonabilă a celor montate pe original.

Ma opresc aici... Sunt 48 de pagini...

#22 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 20 August 2004 - 22:20

Tocmai am terminat de vorbit cu baietii nostrii (sunt ai nostri, nu?) si sunt foarte incantati de ce se intampla in Elvetia! Nivelul la care se alearga este extrem de ridicat (sunt piloti de uzina cu masini modificate in laborator, ca la cursele de masini mari!) care alearga incredibil! Cu toate astea delegatia Romaniei a fost primita in aplauze (nu se asteptau la participarea Romaniei, nu aveau pregatita nici macar imaginea steagului Romaniei de pus pe site...) si au fost extrem de bine apreciati! Au fost chiar intrebati de cati ani piloteaza, ceea ce arata nivelul de pregatire al baietilor nostri.

Ii puteti vedea pe pagina http://www.mrtm.rcca...818/drivers.htm , au gasit pana la urma si steagul Romaniei...
De asemenea, camerele video functioneaza si transmit live: http://www.mrtm.rcca.../040818/cam.htm

Maine (sambata) incepand cu ora 10 ora Romaniei se da startul in Calificari!

#23 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 22 August 2004 - 12:20

Echipa Romaniei pentru clasa 1/10 235mm:

Posted Image

#24 hitman

hitman

Mic Burghez

• Membru
  • 1448 posts
  • Auto:Ex-Daewoo owner
  • Model:Ex-Cielo & Matiz
  • An:2004

Posted 22 August 2004 - 15:36

Vipere io nu intzeleg chestia limitele de la motor. La F1 intzeleg, protectzia soferului sa nu mearga cu viteza prea mare etc, safety rules ok. Dar la aste mici care-i treaba de impun limitari, ca nu pot sa faca rau la nimeni. Limitariile iau din spectaculozitate, nu?

#25 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 22 August 2004 - 22:11

Sunt spectaculoase oricum, nu e problema! Uite, in septembrie e etapa finala la termice in Bucuresti, va iau pe toti cu mic cu mare (nu accept absente!!!) si le veti vedea pe viu! Ideea e sa nu se faca tuning prea dur (poti face din motoarele astea niste monstri daca te chinui un pic)! Si ar fi pacat, oricum au cam 50.000rpm si peste 2.5CP, asa ca nu mai are rost... A, si pot fi extrem de periculoase! Au cam 3kg si pe linie dreapta merg cu 80-100... Daca decoleaza si intra in public... Nu mai zic, au fost cazuri destule...

S-a terminat si CE din Elvetia. Baietii nostri au fost OK, locurile 15 si 19 din 20, asta in conditiile in care a fost prima participare la un asemenea nivel si au avut sub ei piloti cu licente de tip superior (A2 fata de B2 cat au ei)! A, un alt motiv foarte crunt si adevarat (pur romanesc, de care ma lovesc si eu in acest sport...): lipsa totala a oricarui SPONSOR!!! Se sponsorizeaza ORICE spanac, dar daca aduci vorba de automodelism (sau orice alta ramura sportiva a modelismului), lumea se uita la tine de parca ai fi gol in Piata Unirii!!! Da, dragii mei, acesta este un SPORT si nu este DELOC ieftin!!! Echipamentul pentru a face fata la un nivel international (nu neaparat de CE!) costa MII de EURO! Dar iarasi ma aprind degeaba....

BRAVO LOR! Peste ei au fost doar piloti de categorie A!

#26 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 04 September 2004 - 18:56

Ii anunt si pe aceasta cale pe forumistii din Bucuresti (si nu numai) ca in perioada 10-12 Septembrie, pe pista din spatele Palatului Copiilor din Bucuresti, se va desfasura Etapa a 3-a din Campionatul National de Automodelism, la clasele 1/10 termic si 1/8 2WD si 4WD termic. Intrarea este libera (dar lasati masinile mari afara, ca e de rau cu gardienii si amenzile!). Vineri pe 10 sunt doar antrenamente, sambata incep calificarile (de la ora 9 dimineata) si vor tine probabil pana pe la 15-17 dupa-amiaza, eventual cu Finala la 1/10, iar Duminica 12.09 se vor desfasura Finalele la 1/8 2WD si 4WD, tot incepand cu ora 9. Eu voi fi prezent doar ca spectator, eventual mecanic la echipa mea. Voi aduce si radarul ca sa ne distram un pic.

#27 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 26 October 2004 - 22:21

Intre 29 si 31 Octombrie va avea loc la Arad Cupa de Iarna la Automodelism, cu participare internationala. Clasele de concurs vor fi 1/10 Touring si 1/18. Cursele se vor desfasura in sala, pe mocheta. Pentru detalii va astept cu intrebari.

#28 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 27 October 2004 - 13:53

Pentru cei care vor veni la Arad, s-a schimbat locatia: sala este pe strada M.Eminescu, in centrul Aradului, in zona Teatrului. Are la strada un panou care zice cam asa " CSM ARAD - Complex tenis de masa". Aveti atasata o mica harta.

A, o chestiune importanta (ma rog, nu stiu daca e numai pentru participanti care sigur vor calca si pe mocheta, sau si pentru spectatori...): accesul in sala este permis numai cu incaltaminte de sport curata.

#29 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 03 November 2004 - 22:05

2 poze de la sfarsitul concursului:

#30 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 11 November 2004 - 17:43

Si cum de la anul devine clasa oficiala de concurs, nu m-am putut abtine si am luat si una la scara 1/18...

#31 Satori

Satori

Clubul Violatorilor de Idioti

• Admini
  • 10014 posts
  • Auto:Honda, Honda, Yamaha, Honda
  • Model:Jazz, Civic, FJR, Hornet
  • An:2008, 2007, 2005, 2008

Posted 11 November 2004 - 18:26

http://www2.towerhob...FHU2A2&P=V#tech
banuiesc ca asta este. nu inteleg cat costa fara accesoriile recomandate de ei, desi sunt sigur ca unele dintre ele sunt absolut necesare. :?

#32 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 11 November 2004 - 20:07

Nene, esti tare!!! Ea este. Dar accesoriile sunt optionale! In cutie am asa: Masina completa (roti, amortizoare, etc), caroseria (vopsita dar decal-urile le pui tu), radiocomanda, receptor, servo pentru directie, electronic speed controller cu reverse, acumulatori + incarcator pentru masina, baterii alkaline pentru radiocomanda, suport de baterii normale pentru masina!!! Adica mai montezi 3 dude si ii dai drumul! 2 diferentiale, totul e pe rulmenti, transmisie pe curea dintata = 4WD. La cum o vad ca merge cred ca duce pe la 35-40km/h top speed.

#33 iso

iso

Forumist

• Membru
  • 1130 posts
  • Din:Galati
  • Auto:Opel
  • Model:Insignia
  • An:2010

Posted 28 November 2004 - 15:37

...nenea Viper scuza te rog intruziunea , da' mi'am cumparat si eu pentru copil , fireste :lol: , un model scara 1/10 , kinezarie normal din metro cu 860.000lei care are : suspensie cu arc si amortizor pe fiecare roata , diferential cu doua viteze , cauciucuri moi , radio-comanda tip pistol , accumulator de 9,2V inclus + incarcator si baterie de 9v pentru radio-comanda . Constuctia modelului e facuta pe shasiu de plastic cu finisaje chiar reusite si e destul de usurica , banuiesc ca e o clona dupa ceva de firma , oricum la banii astia ... :wink:
Pe linga micul "tuning" pe partea electonica(in vederea conservarii energiei din acumulatori) si ceva mecanica -- ungerea articulatiilor si a lagarelor in frecare(chiar daca e plastic vor aluneca mai bine -- pierdere de energie evitata chiar si partial) , ce mai recomanzi , la o bizdiganie de jucarie , care are de gind sa ia viata in serios :!: :lol:

P.S. Poate deseara cind doarme sa-i fac poze , ca e de mosh craciun . :wink:

#34 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 28 November 2004 - 16:40

Discutia e lunga, dar in principiu nu o poti ridica de la rangul de jucarie. Poti sa-i faci ceva upgrade-uri, dar mai bine nu. Am si eu ceva asemanator, o masina de Formula 1 (Jordan din 2002), ma bate gandul sa-i pun servo pe directie (acum ai directia actionata de un simplu motor), un variator electronic de turatie si sa o fac proportionala. Dar nu stiu daca mecanic vorbind e in stare sa duca noile modificari, mi-e sa nu se rupa ceva... Fa-i poze sau zi-mi exact producator + model. Dar, inca o data, mai bine o lasi asa cum este sa se joace Junior-ul (si nu numai, nu e o rusine sa se joace si adultii!!!) si daca te bate gandul, te invit pe aici cand o sa dam drumul la sala sa vezi automodelele pe viu, in functiune. Aboa atunci vei vedea diferenta.

Keep in touch, sunt un pic haotic in gandire acum.

#35 iso

iso

Forumist

• Membru
  • 1130 posts
  • Din:Galati
  • Auto:Opel
  • Model:Insignia
  • An:2010

Posted 28 November 2004 - 18:53

Un rind de cauciucuri si jante(app din ce sint facute ?) cam cit costa ?

#36 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 28 November 2004 - 22:02

Pentru 1/10 cele mai ieftine jante sunt minim 10-12$/pereche. Uite un exemplu:

http://www2.towerhob...p?&I=LXHUM5&P=0

Mai departe vezi pe site-ul respectiv si alte modele. Astea pe care ti le-am aratat sunt din plastic superrezistent si cu gume din cauciuc. Adica te poti da in concurs cu ele.

#37 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 29 November 2004 - 19:12

In sfarsit, visul erotic al oricarui automodelist s-a implinit!!! A aparut cel mai adevarat, cel mai realist, cel mai tare SIMULATOR de automodelism!!! Virtual RC!!! Poti alege masini 1:8, 1:10, 2WD, 4WD, facute de marii constructori, poti alege tipurile de gume (tot facute de mari firme), poti hotara ce motorizare sa ai (tot nume grele), si chiar ce statie sa folosesti!!! Mai mult, pentru doar 30$ iti poti lua un adaptor pe USB cu care sa legi propria statie de radiocomanda de PC!!! Asa simulatorul devine total!

Adresa minunatiei: http://www.virtualrc.com

Minimum system requirements:
- Windows 98, ME, 2000 or XP
- Processor with 1 GHz or better
- 128 MB RAM
- Graphics card with hardware T&L e.g. GeForce 3, Radeon 9000 or similar
- Game-port
- 56Kbps dial-up Internet connection

Recommended system requirements:
- Windows XP
- Processor with 2 GHz or better
- 512 MB RAM
- Graphics card with hardware T&L e.g. GeForce FX5600, Radeon 9800 or similar
- USB port
- ADSL, DSL or cable Internet connection

#38 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 29 November 2004 - 19:31

Jocul e free, vine cu 2 piste si o tona de masini, restul pistelor costa cam 7$/bucata. Va trebuie conexiune internet pentru activare. Si acum ceva poze:

#39 Alinake

Alinake

Fotograf DaewooClub

• Membru
  • 169 posts
  • Din:Bucuresti; Slobozia
  • Auto:Daewoo
  • Model:Matiz cu nume Nake
  • An:2005

Posted 21 December 2004 - 11:51

Salut...

VIPER nici nu banuiam sa dau pe acest forum peste iubitori de Modelism (navo, auto aero indiferent)... eu sunt un ex in domeniu (cat am fost in liceu am participat activ la toate regatele de veliere din tara si am reusit in ultimul an de participare un excelent loc 2 pe tara la juniori - ca sa ma laud un pic :)) )... din pacate nu am mai putut participa fiind f ocupat cu facultatea... acum ca am terminat.. as cam reveni la vechiul hobby, modelismul... insa as trece de la navo la auto, pt ca vitezele sunt mult mai mari (e adevarat ca si la navo sunt suparaciunile alea cu motoare termice de zboara pe apa)... Stii vre-un club de automodelism in Bucuresti? vre-un forum ceva? mi-ar placea sa vin si eu la etapele si concursurile care au loc in bucuresti macar spectator pt inceput.. si as vrea sa gasesc undeva calendarul competitional pe 2005.. ai idee?

#40 VIPER

VIPER

1Q

• Gold Member
  • 3299 posts

Posted 21 December 2004 - 13:07

Calendarul Competitional pe 2005 o sa-l postez aici cum va fi votat. Forum de modelism este, cel al RHC-ului (cauta si tu cu google ca nu e elegant sa pun aici link, chiar daca nu e forum concurent). In plus, se vor deschide 2-3 sali pentru automodele, din care una pentru termice. Poti, daca vrei, sa vorbim si aici, ca de aia e rubrica de Automodelism. Stiu si cluburi inBucuresti dar eu, de exemplu, alerg de 1 an pentru CSM Arad. Mi s-a cam luat de bucuresteni...

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users