Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Aparate Foto Digitale

Recommended Posts

Imi puteti recomanda un aparat marfa cam pana in 200Euroi. Dar sa fie misto, sa nu plang dupa bani.

Share this post


Link to post

Nou/second, cu/fara factura, etc?

 

aprox. 155 EUR CU TVA (factura, garantie 1 an):

 

DIGIMAX 301 - 3,2 Mpixel, ZOOM Digital 3x, 16Mb memory, SD Card, MMC

 

http://www.samsungcamera.co.uk/content/235/1062

 

Asta la noi la firma... In general, daca poti sa ti-o aduci de afara e MULT mai bine, la noi in RO preturile sunt umflate cu pompa... Exemplu:

 

HP 945 in Germania e cam 420EUR cu TVA si card de 128MB, la noi e aproape dublu, cu cardul standard de 32... S.a.m.d...

Share this post


Link to post

Intervin aspectele foarte importante de autonomie pe acumulatorii proprii si interfata de conectare la comp., precum si conlucrarea optica/electronica ... la ora actuala sint multe camere digitale pe piata noastra cu performante multumitoare ca si calitate a imaginii si cu preturi pina in 200E, dar cu autonomie mica si "certuri" in soft ... parerea mea e ca la banii astia gasesti un clasic compact destul de bun ... o digitala buna are Shenck, dar a fost simtitor mai scumpa decit 200E.

Share this post


Link to post

Oricum in zona 200EUR nu poti avea mari pretentii la partea optica... Cat despre conectare, cam toate vin pe USB acum (nu ca bunicutza mea, pe port serial...) iar cu acumulatori potenti iti poti face treaba binisor. Cat despre soft, vei avea probleme doar daca (,) camera e vreun ilustru no-name plin de "functii" si etichete colorate. Daca e facuta de o firma cunoscuta, in XP cel putin nu apar probleme.

 

Exemplu: am vandut anul trecut un Olympus C720UZ cu 320EUR, cu 32MB. Superba la banii ei, dar nu perfecta. Zoom optic 10X, 3MPixeli, etc... Inca o regret, dar asta e... Deci ocazii se gasesc, depinde de graba, preferinte, buget, etc...

Share this post


Link to post

Eu in special de alea multi-functii, ieftine si "performante" vorbesc ... si de firma la 200E nu stiu ce gasesti ...

Share this post


Link to post

Cannon A60 costa 11.600.500 LEI

 

http://www.digitalworld.ro/categorie.php?idcat=422

Este o scula de cea mai buna calitate/pret

digitalworld e a lu' spot si poti sa cumperi direct de la ei.

Date de contact:

http://www.spot.ro/contact.php

 

Altfel, daca ai cunsotintze care pleca p'afara poti licita pe

ebay.com. Asa am luta-o eu pe asta a mea Toshiba M25.

Am luat-o cu 150$, si am dat in tara diferntza pina la 200E pe incarcator (ca la americani e cu 100V si nu mi-am cumparat) si pe acumulatori.

Share this post


Link to post

La Canon A60 ma uitam si eu. Acum nu am pretentii sa fie noua, dar din ce m-am mai uitat pe net, as vrea sa aiva zoom optic 3x, si supraexpunere ca sa pot face poze si noaptea.

Share this post


Link to post

Zi-mi te rog cat de tare te arde... A70 e OK, dar 360EUR...

 

Aceeasi camera e cam 240 afara... Ar veni cam maxim 270 in RO...

 

Am dat sfoara in tara la prieteni sa vad cine mai are camere de dat, o sa-ti trimit raspunsurile.

Share this post


Link to post

Mai baiezti eu fiind un "clasi"si conservator vreau si eu un aparat d-asta de face poze da'unu'din ala clasic din gama zenit E sau TTL dk avezti pe acasa asa ceva si vrezti sa va descotorisiti de el sunt amator!!!!

Share this post


Link to post
Aceeasi camera e cam 240 afara... Ar veni cam maxim 270 in RO...

Costa mai mult transportul. Era sa ma intzep pa o faza d'asta. Ma

costa transportul din State pina aici 85$

 

@Luci tu ai zis 200E d'ast ti-am recomdat A60 fiind un pic mai ieftin, A70 e si mai ok.

Share this post


Link to post

Pai daca pot sa iau ceva mai fain, mai stau si mai strang bani. Ca e pacat sa ma grabesc.

Share this post


Link to post

Am gasit preturi cam mici la www.xdata.ro

Nu stiu cat de serioasa este firma dar ca si prezentare OK

Share this post


Link to post

Nu costa mai mult daca ai ce trebuie... Eu imi aduc din Germania prin cineva de acolo, si cam la 2 saptamani are transport incoace. Nu ma costa nimic! Ma costa doar scula, transportul pe teritoriul Germaniei si un mic procent cat il costa pe el operatiunile bancare. Asta din prietenie. Asa mi-am adus masina, statia, etc...

Share this post


Link to post

Si crezi ca mai incolo un pic cand o sa strang banii ma poate ajuta cu un A70?

Share this post


Link to post

Nici o problema! Chiar daca e neamt, omul e super. In plus, e de incredere (are un business imens cu mobila, lemne etc pe ruta Romania - Germania). Tot asa o sa-mi iau si eu camera foto, ca din RO nu-mi convine...

 

Nu am reusit insa sa il conving la faza cu recuperatul TVA-ului, ca a zis ca nu are chef de stat la vama in Austria pentru foi...

Share this post


Link to post

Mda, erau si acolo niste bani, dar e de inteles. Aceste formalitati sunt facute in asa fel incaty saa renunti.

Share this post


Link to post

Iti multumesc mult ptr oferta si daca s-o mai putea o sa apelez la tine cand o sa ma decid sa cheltyui banii

Share this post


Link to post

Oricand cu placere, e pacat sa aruncam cu banii...

Share this post


Link to post

Deci n-are nime'Zenit nu!?!?!

Share this post


Link to post

Luci, mai e o treaba pe care trebuei sa o ai in vedere: in momentul cind cumperi d'afara, gata 0 garantie. Ideea e ca cine iti cumpara sa o testeze bine 2-3 zile si dupa aia sa o aduca. Eu mi-am asumat riscul si docamdata nu-mi pare rau.

Share this post


Link to post

Daca e o firma mare cu garantie internationala nu conteaza.

Share this post


Link to post
Daca e o firma mare cu garantie internationala nu conteaza.

Sony de ex nu onoreaza free.

Share this post


Link to post

Depinde, e interesant la Canon daca exista. De exemplu la Swatch am garantie in Europa si SUA, indiferent de unde il cumperi.

Share this post


Link to post

Mishto, dar RO e considerata in EUroPA?? :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...