Jump to content
Sign in to follow this  
marckcos

Curea De Distributie

Recommended Posts

Salutare...am o intrebare :...aveti idee cat costa o curea de distributie pt Cielo...trebuie sa o schimb ...+ set fise?

Share this post


Link to post

Pt.Espero vine asa: curea distributie,curea AC, curea alternator + rolele aferente - 2.500.000

Share this post


Link to post

si musai tb sa le iau pe toate...nu pot sa cumpar doar cureaua de distributie????? :shock:

Share this post


Link to post

Numai cureaua de distributie e/era in jur de 600 de mii... (la Cielo SOHC)

Share this post


Link to post

Deci e in regula daca inlocuiesc doar cureaua de distributie...celelalte curele respectiv:curea AC, curea alternator + rolele aferente... nu sunt critice?

Share this post


Link to post
Deci e in regula daca inlocuiesc doar cureaua de distributie...celelalte curele respectiv:curea AC, curea alternator + rolele aferente... nu sunt critice?

Cureaua de AC nu e critica, dar daca o auzi ca scartzaie trebuie sa o schimbi. Cea de alternator daca se duce nu se mai incarca bateria. La Dacie aceeasi curea antrena si pompa de apa asa ca motorul nu mai avea racire. Nu stiu la cielo cum e, poate ne spune altcineva.

Share this post


Link to post

Domle' nu sunt critice ca distributia: se rupe AC...n-o sa mai ai AC.Si tot asa.Cert e ca toate sunt garantate 60.000 de km.

In general se schimba absolut toate.plus rolele aferente.Asa este elegant.Dar tu faci cum vrei.Asa ca mai stai un pic si daca tot faci o treaba fa-o pana la capat.

Share this post


Link to post

Trebuie sa schimbi cureaua de distributie. Rolele numai daca prezinta zgomote anormale.

 

Celalalte poti sa le mai amani daca au aspect corespunzator.

 

Daca rolele au zgomot, e musai sa le schimbi, ca daca se blocheaza una, iti rupe cureaua de distributie si ca rezultat se distruge motorul. Nu stiu la Cielo exact, dar la altele daca se rupe cureaua de distributie se rupe axa cu came, si supapele.

 

Cristian

Share this post


Link to post

Daca ai Cielo SOHC(pina'n 2000) daca se rupe cureua de distributie am inteles ca nu e nici o problema , pistoanele nu ajung la supape dar nu incerca :nonono: La Cielo DOHC daca se rupe cureaua e dezastru total .

Daca schimbi cureua de distributie e indicata si schimbarea rolei intinzatoare(la firme care se respecta vine la kit cu cureaua) . La celelalte : alternator si AC daca ti se par scumpe poti incerca Dayco(pirelli) ceva mai ieftine si bune . :wink:

Share this post


Link to post

Da asa este la sohc motorul nu pateste nimic la ruperea curelei de distrbutie datorita faptului ca pistoanele au camera de ardere in cap exact ca cele diesel si chiar daca raman supapele deschise pistoanele nu aqjung la ele.

Schimbarea curelei de distributie este obligatorie.Restul de curele si intinzatorul curelei de la distributie mecanicul decide daca mai merg sau nu.

Share this post


Link to post

Si daca mecanicu' e :heavydrinker: , atunci trebuie schimbat odata cu cureaua :?: :lol:

Share this post


Link to post

Eu a trebuit sa schimb pompa de apa si mecanicul mi-a spus ca este pacat sa dea jos "jumatate" de motor si sa nu schimb si curelele.

Eu am masina second hand si eu nu mai schimbasem niciodata curelele.

 

Cind le-a dat jos mecanicul mi le-a aratat pe toate ca erau crapate.

 

Asa ca... tu decizi daca le schimbi pe toate sau nu. Eu le-am schimbat si nu erau ele problema principala.

Share this post


Link to post

E pacat sa mai dai odata jos toata distributia ptr o rola, macarstii ca ai totul nou si 60.000 de km nu te mai doare capul. De ce sa stai cu o grija sa asculti zgomote ciudate de la motor, mentinand in viata o piesa pentru care producatorul nu mai garanteaza.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mai ales ca se aproprie iarna si timpul friguros si dinproprie experienta va spun ca daca rolele sunt uzate cat de cat iarna vor aparea problemele.

Share this post


Link to post

ai schimbat ce trebuia? poti sa dai niste preturi?

de vreo 500 km se aude un huruit ce creste o data cu viteza. banuiala mea se indreapta catre rolele intinzatoare sau ce mai e pe acolo. cureaua e schimbata de max 5000 km si n-am de ce s-o invinuiesc (asta scartaie din cate stiu).

rulmentii uzati cum se manifesta?

Share this post


Link to post

ute tocmai am schimbat intinzatorul de la cureaua de distributie. Cand acceleram peste 3000 de ture se auzea un suerat cam ca o sirena. Acum nu se mai aude. A fost 1,3 milioane piesa si 900 de mii manopera.

Share this post


Link to post
ai schimbat ce trebuia? poti sa dai niste preturi?

de vreo 500 km se aude un huruit ce creste o data cu viteza. banuiala mea se indreapta catre rolele intinzatoare sau ce mai e pe acolo. cureaua e schimbata de max 5000  km si n-am de ce s-o invinuiesc (asta scartaie din cate stiu).

rulmentii uzati cum se manifesta?

 

Rola face ca si cand ai avea masina diesel.Tacane.Dar este f.putin probabil sa se buleasca rola de la distrinutie.In general cea mai repede se duce aia de la AC.Pt.Espero 1.5 toate rolele cat si cele trei curele sunt 2.500.000.Originale.Sa mai vedem si de prin Buc( Viper). :)

Share this post


Link to post

Salve !

Am si eu o nedumerire si poate ma lumineaza cineva.

La cat se schimba cureaua de distributie ?

Am (dupa ce i-am schimbat cureaua ) masina fiind sh si cump la 32.000km, inca 35.000 km si 3 ani.

Trebuie schimbata sau o mai tin.

Eu stiam ca undeva la 40.000 km se schimba setul de curele .

Asa e?

Mersi !

 

 

AAAA si inca ceva ,ce operatii ar trebui sa ii mai fac la 70.000 km?

Share this post


Link to post

La 60.000 km se schimba cureaua iar daca prima data cand ai schimbat-o nu ai schimbat si rola intinzatoare acum este obligatoriu sa o schimbi.

Share this post


Link to post

Salutare la toata lumea,

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine,am cumparat un espero mai acum 4 luni, si nu i-am schimbat cureaua de distributie si rolele, am cu masina 108.000 km, nu stiu daca vechiul proprietar a schimbat-o, dar ma intereseaza si pe mine daca aceasta curea cand este pe duca da vreu semn,(ma refer aici la sunete scartaituri s.a) si ma intereseaza cam cat costa tot pachetul adica curea distrib. si rolele intinzatoare, si de unde pot sa il cumpar,binenteles care este cea mai ieftina varianta :D .

Pe topic-ul de piese nu prea mi-a fost clat,sunt din bucuresti.

P.S. ma mai intereseaza daca aveti vreun mecanic care stie sa le schimbe si cam cat ar costa.

Multumesc mult,

Bogdan

Share this post


Link to post

Pe topicul de piese am postat eu tot kitul de distributie la vreo 3.500.000.Uita-te mai atent

Kit- curea de distributie,curea AC, curea distributie, 2 role distributie,1 rola AC..

Piesele le gasesti la magazinul de pe Colentina ( pe dreapta cum vii dinspre Obor) sau la magazinul de la Apaca.(in afara de rola AC).

Mecanicul poate sa-si dea seama de starea curelei de distributie desfacand capacul la ea si uitandu-se la zimtii ei(sa nu fie crapati).Dar sa faci aceasta operatiune numai la mecanic pt.ca trebuie dat jos filtrul de aer , curea de AC si uitat intr-un punct anume la zimti.

Daca erai din Bz iti dadeam nr.mecanicului meu care mi-a luat pt. treaba asta vreo 500.000 lei.

succes. :thumbl:

Share this post


Link to post

vezi ca daca face "poc", demontezi jumatate din motor ca sa o repari...si nu-ti spun cat costa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...