Jump to content
Sign in to follow this  
vlad35

Scaun Auto Pentru Copii

Recommended Posts

Constat, cu rusine :> , ca sunt printre putinii sau chiar singura care nu foloseste scaun pentru copil.

Cand am luat masina Calin avea 4 ani si cum este super neastamparat nici nu am incercat sa-i iau scaun. Am incercat sa-l tin in centura da nu a vrut sub nici o forma...ba ca-l strange la burtica, ba ca una , ba ca alta...

Acum are aproape 5 ani ...mergem destul de des singurei in masina pe la rude (cam 100 km de Buc) si sta cuminte, sub amenintarea ca altfel este coborat din masina si, de obicei, pana la iesirea din Buc adoarme intins pe bancheta din spate.

Acum sper [-O< sa nu avem incidente...macar cand suntem amandoi...la ultima iesire in decor eram singura :D .

Share this post


Link to post

Cuisor, eu nu iti pot recomanda decat sa urmaresti inca o data spotul ala cu fetita care se joaca in spate, fara centura, cu ursuletul...

Share this post


Link to post

Mi se pare o crima sa nu-ti protejezi copilul, chiar daca nu ti s-a intamplat nimic. Ajunge o data...

Share this post


Link to post

Acu, poate oi fi io un caine de tata... da' al meu sta la el in scaunel cu centura si cind ma tarai bara la bara prin Romana!

Cred ca maxim de 2 ori a mers cu masina fara sa stea in scaunel. O data cind se plictisise si facea ca toti dracii, dar atunci eram bara la bara pe Stefan cel Mare, deci pericol redus... asa ca l-am lasat la ma-sa in brate... si a doua oara nu mai stiu (da' stiu ca a mai fost o data, tot asa).

 

In rest, si cind l-am adus de la spital, la 3 zile dupa nastere, tot in scaun l-am adus! E drept ca mai lin ca atunci n-am mers niciodata! :uff:

Share this post


Link to post

Am facut toate masuratorile posibile la gazulica mea, numita Laura, si mi-au iesit in felul urmator:

- 9 ani si 8 luni (varsta la vremea excursiei), face 10 ani in decembrie;

- 26 de kg greutatea (exista scaun special pentru greutatea asta?);

- 1 m si 40 cm inaltime (ajunge numa' bine sa stea cu centura din spate, lateral).

A primit "sarcina de serviciu" sa se faca de un metru jumate pana cand plecam in excursie! :) )

Acum, serios, unde sa ma incadrez cu ea? Ca are sub 12 ani si peste 135 de cm, cum spune regula europeana anuntata anterior! In plus, daca o pun pe un scaun de ala, nu da cu capul de tavan? Unde pot capata niste informatii oficiale despre acest subiect? (in afara de ghidul ala pe care l-am cumparat de la librarie!)

Edited by Leone

Share this post


Link to post

Eu zic ca daca ai de unde, imprumuta un astfel de scaun pe durata excursiei sa nu ai probleme. Cat despre tipul de scaun, ti-am trimis niste linkuri in PM. Personal mi se par cam scumpe , dar daca doresti sa iti cumperi... :D Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc mult! Intr-adevar, sunt cam scumpe, mai ales ca, dupa ce iesim anul asta in Austria, cred ca o sa implineasca gazulica 12 ani cand vom iesi din nou prin parta aia de Europa! La noi, aici, am fost si in munti, cu ea in masina, legata cu centura din spate. N-au fost probleme. Am sa incerc sa vad de unde as putea sa imprumut unul ca asta. Daca nu, o sa-l cumpar ca sa am ce vinde! :(

Share this post


Link to post

@ Leone. Am gasit ceva sreferitor la transportul copiilor in Europa.

 

Transportul copiilor in locurile din fata ale autoturismelor de pasageri (Varsta/Statura)

 

Tara :Austria - Permis in scaune de siguranta pentru copii sau copiilor cu o statura mai mare de 150cm dar care sa aiba 12 ani

Din cate vad se refera doar la transportul copiilor pe locurile din fata ale autoturismelor. De locurile din spate nu zice nimic. Ceea ce legea nu interzice, este permis, deci...s-ar putea sa nu ai nevoie de scaun pentru copil, pe locurile din spate. Nu pot sa certific aceste informatii, in consecinta ar fi bine sa te informezi eventual si la biroul politiei rutiere. Cred ca politistii sunt mai in masura sa iti dea lamuriri. Totusi incearca sa iei cu imprumut un astfel de scaun, pentru orice eventualitate. :) Bafta!

 

L.E. Pe de alta parte ar trebui sa citesti si ce scrie in urmatorul articol http://www.4-cars.ro/Articol.aspx?id=85

Altceva numai zic...simt ca incurc mai rau :D

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Interesante lucruri...dar din cate am vazut eu pe scaunelele pentru copii pana la 3 ani, nu este indicat sa montezi scaunul pe locul din fata daca masina e dotata cu airbag. Eu sunt de parere ca nu are ce cauta deloc in fata copilul.

Share this post


Link to post

Well, Steff a trecut de 16 kg binisor iar la inaltime are aproape un metru deci a venit timpul sa trecem la un scaun 15-35 kg. Am gasit mai multe modele si nu stiu daca sa iau unul cu centuri proprii sau unul in care copilul este asigurat cu centura masinii... Advices anyone?

Share this post


Link to post

Buna ziua, As aprecia daca m-ati ajuta cu raspunsul la intrebarea urmatoare, mizez pe faptul ca sunteti mai bine informati in acest domeniu: exista cumva un producator roman de scaune de masina pentru copii? dupa indelungi cautari pe internet, nu am reusit sa gasesc absolut niciunul si ma mira acest lucru.Daca cunoasteti, Va rog frumos sa reveniti cu un raspuns. Multumesc in avans.

Share this post


Link to post

Nu cred sa existe un producator roman de scaune pentru copii.

Share this post


Link to post

Far East Trading Bucuresti, mai mult importa de afara dar au si produse fabricate aici...daca nu ma insel cumva, pe scaunele de copii pentru auto am vazut fabricat in Romania, acum nu stiu daca e pe bune sau nu.

Share this post


Link to post

Brandul lor este Primii pasi, dar sincer sa fiu sunt cam nasoale produsele lor, produsele sunt oricum importate din China ei nu produc nimic aici, nici macar termopanele :D

 

Conform testelor efectuate cel mai bun scaun pt bebe e BRITAX (forward facing) si Chicco (rear facing).

Eu am luat Chicco pt ca acum avem doar 7 luni si cand ne facem mari o sa trecem pe Britax si o sa vedem si vitezometrul :D

 

Cu siguranta copiilor nu prea merita sa ne jucam .

Share this post


Link to post

Nu sunt producatori romani de scaune auto; am cautat si eu si nu am gasit. Pot sa iti recomand in schimb scaunele auto de la Cybex Germania. Sunt foarte bune

Share this post


Link to post

Din 2010 o fi gasit deja un scaun...

Share this post


Link to post

Nu sunt producatori romani de scaune auto; am cautat si eu si nu am gasit.

Dar Deva in ce tara este? Cauta DHS, or face ei biciclete dar fac si scaune auto pentru copii.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...