Jump to content
Sign in to follow this  
Zetics

Anvelope Tico

Recommended Posts

Hi guys.

 

Intrucit gumele Ticalosului meu au trecut de venerabila (zic eu) virsta de 60k, luna aviatoare tre sa imi iau macar 2 gume. Gasisem prin iarna, la magazinul de la gara Hankook cu vreo 1200k bucata.

Eu am avut pina acu doar Kumhoo, (ma rog, si o Montana pe rezerva, gratie unui vecin de treaba care mi-a aranjat un cauciuc irecuperabil cind avea masina doar o luna. I-am aranjat si eu usa de la apartament, ceva mai recuperabil de aceasta data)

 

Am fost foarte multumit de originale. Problema e ca aceste Hankook par putin mai inguste...si nu prea imi convine. E cineva care a mers cu ambele tipuri? de asemenea am vazut de curing pe la Carrefour niste Pirelli pe la 1500k, care chiar pareau late bine!

 

Si mai vreau un loc unde se face o geometrie ca la carte. Ultima (si prima) oara am fost la Radacini pe Plevnei, si a fost dezastru, era sa intru intr-un stilp dupa ce am iesit de la ei, cind luam o curba volanul raminea asa, nu mai revenea ...ce mai , a fost JALE!

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Eu am Hankook de 62000km, super gume. Nici o pana in aceasta perioada, erodare uniforma, elastice in continuare la 6 ani de la fabricatie. Marfa.

Share this post


Link to post

Hankook am avut eu originale si am fost foarte multumit de ele si le-am schimbat abia in toamna dupa ce si-au facut datoria onorabil timp de 6 ani. Acum am niste DEBICA, all weather, care sunt ceva mai inguste dar nu am avut pana acum probleme cu ele sau sa zic ca am aderenta mai scazuta, iar pe timp de iarna s-au comportat foarte bine.

Nu iti recomand montana ca nu mai sunt ceea ce au fost, iar ca firma Debica sunt foarte bune, (mama lucreaza in domeniu).

Share this post


Link to post

Se pare ca Hankook are deja niste bile albe, despre geometrie un atelier stie cineva? astia de la CityCenter (parca asa le zice la aia pe Dorobanti, linga ASE) sint reliable? Fac asa ceva? Alte sugestii? :thanks:

Share this post


Link to post

Eu la Dcaia mi-am facut geometria la un atelier pe Campia Libertatii(am fost trimis de baietii de la service ha) si am fost foarte multumit.Ei numai cu asta se ocupa.

Share this post


Link to post

SI eu tot p'aia i-am incercat. Sint vis a vis de pitzaria Hustin. Singura kestie neplacuta: nu avea manometru bun si mi-a bagat in roti 2.2 in loc de 1.9 da mi-a placut :) Ce au misto: au aparat de intreptat jentile, nu le fac la ciocan cum mi-au propus astia de pe Vacaresti

Share this post


Link to post

Sper sa nu ofuskez pe nime', dar am o vaga impresie ca nu am fost inteles. Caut un service care sa regleze ca lumea rotile, sa fie paralele, sa nu roada cauciucurile nu stiu cum, sa nu traga volanul, chestii d-astea! Eu asta numesc a face geometria, a regla directia altfel spus!

Share this post


Link to post

Pai omule eu despre geometrie(adica rotile sa fie paralele,sa nu traga volanul) povesteam adica pus niste chestii pe roata si citit si reglat unghiurile pe computer,nu despre echilibrat roti,care e cu totul altceva.Eu ti-am spus ca de la service m-au trimis la ei,eu ma dusesem tot pentru geometrie.

Share this post


Link to post

Si inainte de a face geometria, n-ar strica un echilibrat/indreptat jante/verificare presiune, asta ca sa n-ai surprize ... e posibil sa traga intr-o parte cu roate neechilibrate.

Share this post


Link to post
Si inainte de a face geometria, n-ar strica un echilibrat/indreptat jante/verificare presiune, asta ca sa n-ai surprize ... e posibil sa traga intr-o parte cu roate neechilibrate.

 

Exact, o sa iau 2 gume, fac rotile, apoi geometria. Nu am inteles insa unde e acest atelier, nu stiu nici acea pizzerie. Stiu str Libertatii aia de linga Casa Popoului, Cimpia Libertatii pe unde e?

 

Thx

Share this post


Link to post

Campia Libertatii este in Balta Alba,intra Blv Basarabia si Blv Baba Novac.

Share this post


Link to post

Cum vi dinspre Unirii ajungi la Muncii, treci intersectia si mergi inainte pe b-dul Basarabia si la primul semafor o iei la drepta.

Daca nu cunosti zona, intersectia de la Muncii are o biserica pe linga care treci, lasind-o pe partea dreapta.

Share this post


Link to post

Gata, m-am prins, thx guys

Share this post


Link to post
Eu la Dcaia mi-am facut geometria la un atelier pe Campia Libertatii(am fost trimis de baietii de la service ha) si am fost foarte multumit.Ei numai cu asta se ocupa.

 

Ovidiu, in ce parte a Campiei e atelier-ul, in capatul dinspre Basarabia sau spre Baba Novac? Si cam cat costa geometria?

 

mersic!

Share this post


Link to post

Este mai aproape de Baba Novac.cum te duci sprea Basarabia,pe dreapata.Eu am fost de ceva timp asa ca nu ma pot exprima asupra pretului,ar zic un max 500.000 rol.

Share this post


Link to post

Am trecut p'acolo si e 400Klei/punte

Share this post


Link to post

bey...nu shtiam ca strada mea e asha de cunoscuta... :D

Share this post


Link to post

Eu am avut Pirelli P3000 si nu se compara cu cele coreene de origine. Sa vedeti frane si stabilitate dupa. Sunt ceva mai scumpe dar merita toti banii.

Share this post


Link to post

Subscriu la ce zice Pedala, si io am tot P3000, musca mai bine asfaltul decat Montana. N-am auzit inca sa scartzaie pe asfalt la vreo frana ... parca totusi masina trage nitzel mai greu ... doar o parere.

Share this post


Link to post
Eu am avut Pirelli P3000 si nu se compara cu cele coreene de origine. Sa vedeti frane si stabilitate dupa. Sunt ceva mai scumpe dar merita toti banii.

 

poate mai scumpe decit hankook.

kumho original de tico...e 1800000rol bucata...tot atita e si pirelli p3000.

Share this post


Link to post

Vrand sa-i iau gume noi ticalosului, dupa doua zile de efort si foarte multe telefoane am de ales intre:

- Uniroyal 1.050.000 lei

- Sava 1.000.000 lei

- Khumo 1.100.000 lei

- Kleber 900.000 lei

- Montana 900.000 lei

- Michellin 1.100.000 lei (?)

- Pirelli 1.900.000 lei.

 

Cam astea sunt marcile (si preturile) care se vand in Bucuresti! Altceva n-am mai gasit. Inainte de a-mi cumpara o sa dau o fuga si prin targ (Vitan) la recomandarea unor amici...

 

Voi ce ati alege din lista de mai sus? Astept un sfat sau daca stiti alte preturi si alte marci...

Share this post


Link to post

Pai nu-ti lua Montana ca-s naspe, nici Kleber de care eu unul n-am auzit. Restu sunt ok, asa ca poti sa-ti iei unu de fiecare si vezi care tine mai bine. :lol: :D :lol:

 

Acu, serios, ma cam mira pretul mic de la Michelin, despre Kumho am auzit numai de bine, iar Pirelli am eu si sunt super!

Personal as lua Pirelli (sau Kumho, functie de bani)

Share this post


Link to post

hankook nu se gasesc? Le am de 6 ani/40kkm

Share this post


Link to post

Astazi am fost in Vitan si am regasit aceleasi marci (Montana, Uniroyal si Debica de 135). Kumho avea un singur tip dar un vecin de-al lui -"binevoitor" - imi zisese ca-s vechi de 4 ani!? Din cate am inteles Debica nu mai fac nici ei 155/70/12.

Hankook nu am gasit decat la Craiova, la 1.068.000 lei, dar cum Craiova e departe o sa aleg ceva din Bucuresti...

Share this post


Link to post

Celor care isi permit, le recomand cu caldura anvelopele Kumho (aderenta foarte buna, rezistenta la uzura exceptionala) sau Pirelli P3000 (aderenta exceptionala dar rezistenta la uzura cam lasa de dorit).

 

Pentru ceilalti, recomand Debica 135/12 (profilul pentru iarna este exceptional - am mers prin zapada de peste 30 cm fara probleme, sau profilul pentru toate sezoanele - in ciuda faptului ca sint mai inguste veti fi surprins sa constatati ca aderenta scade insesizabil).

 

In fine, ca raport pret/performanta cred ca Debica sta cel mai bine.

 

Nu recomand Montana (le-am dat jos dupa nici 2000 km pentru ca aderenta era jalnica - e un pericol sa mergi cu asa ceva)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...