Jump to content

Photo
- - - - -

Acte necesare la iesirea din tara cu masina

• Please log in to reply
274 replies to this topic

#261 NFS

NFS

Membru Fondator

• Super Moderatori
  • 5,515 posts
  • Din:B u c u r e s t i
  • Auto:Hyundai / VOLVO
  • Model:Getz / XC90
  • An:2007 / 2010

Posted 26 September 2011 - 07:54

... o picanterie legata de kosovo:singurul loc din lume unde poti sa NU ai numere de inmatriculare sau sa ai 2 randuri de numere unele sarbesti si unele kosovare.

Asta pt ca ei mai trec de colo colo, majoritatea kosovarilor cunosc limba sarba la perfectie, asa ca ies din Kosovo, se opresc pe marginea drumului si-si schimba placutele de inmatriculare cu cele sarbesti, in felul asta evita sa fie recunoscuti si linsati de sarbi. Plus ca si comportamentul la volan li se schimba radical, fata de cum se circula la ei, kosovarii sunt cei mai cuminti soferi din Serbia! :)

In ceea ce priveste circulatia din Kosovo, nu se deosebeste prin nimic de cea din Bucuresti. Eu m-am simtit ca pestele in apa. Niste colegi mai din vest, pe care i-am plimbat pe acolo, au ramas cu gura cascata de cat de in largul meu conduceam prin Pristina, dar le-am explicat ca nu-i nici un mister, doar sunt bucurestean. :))

#262 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 250 posts
  • Din:drobeta turnu severin
  • Auto:CHEVROLET
  • Model:AVEO SEDAN
  • An:2008
  • Nr. Inmatr.:MH 33 JUS

Posted 03 October 2011 - 08:46

chiar ca in bucuresti se conduce.asa e.ai dreptate!

Edited by VAXXi, 03 October 2011 - 11:31.
Nu mai cita mesajul anterior, foloseste Add Reply

#263 ches

ches

Forumist

• Membru
  • 1,017 posts
  • Din:Bucuresti
  • Auto:Chevrolet
  • Model:Epica/ Lacetti HB
  • An:2007/ 2009
  • Nr. Inmatr.:B-900-LMT

Posted 07 October 2011 - 14:15

Am vazut ca multi zic ca poti circula cu masina altuia fara procura in tarile UE. Asta este cat se poate de fals. La granita trebuie sa dovedesti ca masina ti-a fost incredintata de proprietar. Intr-adevar, poate unii dintre noi am trecut fara sa ne ceara documentele, dar legea spune ca este necesara procura. Nu cred ca vreunul dintre voi vrea sa fie intors de la granita pt ca nu are documentele. Daca ai acelasi nume de familie cu persona de la care ai masina si/sau adresa de domiciliu este aceeasi cu cea trecuta in talon, atunci POATE te vor lasa sa treci in cazul in care verifica actele cum trebuie.

Eu i-am dus masina (inmatriculata in Romania) cumnata-mii in Italia deoarece s-a mutat acolo. Mi-a trimis procura in limba italiana pe care am tradus-o si legalizat-o in limba romana. Le-am luat pe amandoua, si originalul si traducerea. In procura era specificat ca atat eu, cat si sotia si prietenul cumnata-mii avem dreptul de a conduce masina pe teritoriul Europei. Asta pentru ca daca te opreste politia (control de rutina, ai facut accident, ai comis vreo neregula in trafic), iti verifica actele si in cazul in care numele tau nu este pe actele masinii, nu primesti amenda, ci mergi cu ei la sectie. Si acolo nu e tocmeala ca la noi, deci nu va jucati cu asta. Chiar si prietenul cumnata-mii care este cetatean italian circula cu masina numai cu procura asupra lui.

Unde-i lege, nu-i tocmeala (cel putin in tarile civilizate).

Edited by ches, 07 October 2011 - 14:19.

#264 laurentziu83

laurentziu83

Lorenzo de la Ivești

• Membru
  • 5,722 posts
  • Auto:Renault
  • Model:Megane 3
  • An:2009
  • Nr. Inmatr.:ZoHaN

Posted 07 October 2011 - 19:35

Sunt mii de romani care ies in afara tarii cu masinile si n-am mai auzit sa li se mai ceara imputernicire la masina cand iau o amenda.

#265 andrew

andrew

Forumist

• Membru
  • 847 posts
  • Din:Bucuresti/Constanta
  • Auto:Ford
  • Model:Focus
  • An:2006

Posted 13 October 2011 - 09:25

Eu cand am iesit cu masina parintilor in primavara catre Bulgaria am sunat la notar sa intreb de procura cat costa si daca imi poate face.
Raspunsul primit a fost: "eu pot sa iti fac dar iti iau banii degeaba ca nu te controleaza nimeni la bulgari".
Posibil sa se schimbe situatia daca ai un incident in trafic (sau parcare) pe acolo.

#266 safari hunter

safari hunter

Membru ratacitor prin lume

• Membru
  • 2,122 posts
  • Din:Constanta
  • Auto:Skoda / Peugeot
  • Model:Superb TSi / 207 HDi
  • An:2011/2009

Posted 15 October 2011 - 08:17

Te streseaza asa tare? Atata timp cat masina corespunde tehnic, are toate asigurarile necesare, ai bani de benzina si de distractie, mergi linistit unde iti doresti. In ultimii 2 ani nici macar nu au dorit sa se uite in certificatul de inmatriculare al masinii. Nici macar sarbii care nu fac parte din UE. :happywave:

#267 Viktor

Viktor

Forumist

• Membru
  • 2,494 posts
  • Din:Budapesta
  • Auto:Daewoo
  • Model:Nexia GLE 1.5, 8V
  • An:1995

Posted 15 October 2011 - 09:18

Intrebarea e ce te faci daca iti cere actul respectiv. Il mituesti? Probabil pe Garcea. Si intern trebue avut procura. Nu mi-au cerut vreodata procura in vama, nici unde, dar am in fiecare masina cite una ca-i mai simplu sa o prezint decit sa pierd timpul.

#268 laurentziu83

laurentziu83

Lorenzo de la Ivești

• Membru
  • 5,722 posts
  • Auto:Renault
  • Model:Megane 3
  • An:2009
  • Nr. Inmatr.:ZoHaN

Posted 07 January 2012 - 18:09

De 9 ani circul cu masini in leasing prin Romania si in afara, cel putin in Ro am luat suficiente amenzi si (exceptand Moldova si Ucraina) nu mi-a cerut nici dracu' vreo procura la masina. La fel fac mii de soferi in Ro care au masina de la firma. Ma indoiesc ca in afara ii intereseaza. Mai important e sa circuli corect, nu sa dovedesti ca esti imputernicit sa conduci o anume masina.

#269 darck_angel64

darck_angel64

Forumist

• Membru
  • 1 posts
  • Model:Cielo
  • An:1997

Posted 29 January 2012 - 15:20

Nu-ti cere nimeni pt ca in Comunitatea Europeana nu esti obligat sa faci dovada provenientei autovehiculului, in Romania, in schimb, vor sa indroduca iar prostia asta, printre altele, in codul rutier pt a reglementa oarecum circulatia masinilor inmatriculate in alte state.
Sa vezi in Turcia, nu numai ca trebuie sa ai procura dar trebuie tradusa in turca, legalizata si apostilata.

Edited by darck_angel64, 29 January 2012 - 15:24.

#270 NFS

NFS

Membru Fondator

• Super Moderatori
  • 5,515 posts

Posted 27 May 2013 - 11:37

Ce acte imi trebuie ca sa pot iesi din tara in deplina legalitate (destinatia BG, GR sau AT) cu o masina inmatriculata pe firma? Procura si atat? Mai trebuie ceva? Exista vreun tipizat?

Edited by NFS, 27 May 2013 - 11:37.

#271 NFS

NFS

Membru Fondator

• Super Moderatori
  • 5,515 posts

Posted 29 May 2013 - 09:14

Ce acte imi trebuie ca sa pot iesi din tara in deplina legalitate (destinatia BG, GR sau AT) cu o masina inmatriculata pe firma? Procura si atat? Mai trebuie ceva? Exista vreun tipizat?

Nimeni?

#272 ileana

ileana

Regina nopții / Casieră

• Membră Șefă
  • 2,685 posts
  • Din:Oltenița
  • Auto:Hyundai
  • Model:Ghiță tractoristu' 1,5 88CP
  • Nr. Inmatr.:JOI

Posted 29 May 2013 - 09:25

Nu exista niciun tipizat pentru asta, mie una nu mi-a cerut nimic. In GR nu am fost cu masina pe firma.

#273 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 250 posts

Posted 29 May 2013 - 09:26

dar pentru a iesi din tara cu copilul mai mic de 14 ani e nevoie de acte daca iese cu ambii parinti?stiu ca e offtopic dar ca sa nu creez un topic suplimentar.scuze anticipat moderatorilor de offtopic.exista vreo diferenta intre iesirea in UE si iesirea in non UE?

#274 papie

papie

Forumist

• Membru
  • 583 posts
  • Model:Cielo
  • An:1995
  • Nr. Inmatr.:B 128 DAN

Posted 29 May 2013 - 10:15

Da, are nevoie de pasaport. Chiar daca iese cu ambii parinti, fara un act cu poza nu poti dovedi ca respectivul copil este al acelor parinti.

Procura si atat? Mai trebuie ceva? Exista vreun tipizat?

Doar la trecerea granitei cu serbia s-au aratat interesati de acest aspect si a fost suficienta o procura (nu era tipizat) autentificata la notar (inclusiv apostila) in 2 exemplare RO + EG

Edited by papie, 29 May 2013 - 10:16.

#275 DUNE

DUNE

Forumist

• Membru
  • 250 posts

Posted 29 May 2013 - 11:49