Jump to content

Recommended Posts

Am primit din Ungaria urmatoarele elemente de tuning pentru Kalos:

- paravinturi din sticla acrilica (de la Szatuna Ungaria)

- cotiere centrale (intre scaune)

- bandouri laterale

- protectii colt

 

Toate sint special concepute pentru Kalos si nu necesita nici o modificare sau ajustare pentru a fi montate.

PM pentru detalii.

post-431-1117726150_thumb.jpg

post-431-1117726165_thumb.jpg

post-431-1117726173_thumb.jpg

post-431-1117726186_thumb.jpg

post-431-1117726201_thumb.jpg

post-431-1117726218_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si ce-i cu secretomania asta? Pune si tu preturi, ca toata lumea cred ca e interesata. Iar de publicitate nu poate fi vorba, atata timp cat detii monopolul pe piata. :>

 

Ar fi interesant sa vedem si produsul final, adica o masina cu bandouri si coltare.

Share this post


Link to post

Omul a pus preturile unde le sunt locul, adica la bursa..check it out...

Share this post


Link to post

Desi cotiera mea este tot din Ungaria, nu arata asa.

Share this post


Link to post

Produsele prezentate mai sus sint importate de la firma Ratipur din Ungaria. E posibil sa mai fie si alte firme care fac asa ceva, dar eu cu Ratipur am contractul.

Share this post


Link to post

Aha, excelent. Ai vreun Kalos sa pui macar ca idee bandourile pe el sa vedem cum arata?

 

deci, ai asa:

- bandouri

- cotiera

- paravant

...

ce mai e?

 

Stergatoare ai cumva? :-?

Share this post


Link to post

Mai am covorase de interior tip tavita (pe spate au niste tzepi astfel incit acest tip de covorase nu aluneca de la locul lor).

Share this post


Link to post

Special pentru Kalos? Pune poze te rog, ma intereseaza foarte mult.

Share this post


Link to post

Sint acelasi tip de covorase cu cele pentru Matiz prezentate la adresa http://www.autodaewoo.ro/tuning.php

Produsele sint prezentate si pe site-ul producatorului la adresa http://www.riderauto.hu/?page=talalatok&fa...%25&mehet=Keres

Edited by nicubarbu

Share this post


Link to post

Am primit si tavi protectie portbagaj pentru toate modelele de Kalos.

In citeva zile vom primi si un model mai ieftin de cotiera (dar nu va avea reglaj pe inaltime).

Share this post


Link to post

merge oare cotiera pe cielo ? si eu as fi interesat.

Edited by neonne

Share this post


Link to post

Da , exact: merge cumva cotiera si pe Cielo ? (asa ca sa arate frumos :) )

Share this post


Link to post

Am uitat sa zic: luni am primit bandourile de lateral si colt de la Nicu.

Arata bine "la rece". Astept putin soare sa le pun.

Dupa aia, poze...

Au aceeasi forma cu cele prezentate pe situl indicat de Nicu (riderauto), doar ca la "coada" mai lata e un oval in care scrie KALOS cu fonturi asortate (la cele de la spate) si "prinse" intr-un plastic transparent. Arata bine, desi poate ar fi trebuit sa fie un pic mai discret (daca ar fi fost si un background la culoarea masinii era si mai traznet, dar poate ii pun leduri albastre, ca la adidasi, he, he, he?!)

Alea de colt sunt preformatate pentru a micsora tensiunile astfel incat sa tina ca lumea lipitura si au un profil lungitudinal care se asorteaza cu muchia de la bare (aia unde se termina bombeul si incepe suprafata orizontala).

Sincer, mi s-au parut cu adevarat "personalizate" si cu gust (dulce, cel putin pentru mine).

 

Dupa ceva timp: Poze

post-482-1118475323_thumb.jpg

post-482-1118475340_thumb.jpg

post-482-1118475359_thumb.jpg

post-482-1118475380_thumb.jpg

post-482-1118475400_thumb.jpg

post-482-1118475416_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cum faci sa montezi draciile astea fara sa gresesti, adica sa nu fie drepte samd?

Share this post


Link to post

Mda, am uitat sa spun cum am facut.

Una la mana, draciile vin cu cate o pagina de instructiuni in care iti arata cu poze si cateva cuvinte cum trebuie sa procedezi si cotele de ghidare fata de diferite repere.

Cu un marker (evident nu unul permanent) se traseaza cateva puncte/liniute pentru pozitia orizontala si unul din capete.

Acum vine marea smecherie "inventata" de mine: se ia o papiota de ata "contrastanta" se lipeste la un capat un petecut de scotch si se fixeaza la un capat pe masina putin dincolo de marcajul de inceput si la nivelul (pe verticala) corespunzator; se mai ia un petecut de scotch si se repeta manevra la celalalt capat (dincolo de unde va ajunge dracia), urmarind ca ata sa se aseze pe marcajele facute cu carioca si sa fie bine intinsa.

Acum ai o "linie" suficient de dreapta ca reper pentru montaj.

Pentru cei ce pun mana pe alte modele si nu au instructiuni o sa scanez luni la servici instructiunile de la draciile astea si o sa le public pe aici.

Share this post


Link to post

Wow bandourile alea din fata arata exact ca semnalele zici ca ia doua randuri de sabii "Jedi" :D

Share this post


Link to post

Frumos, AbramBurel!

 

Cred ca vor da bine niste bandouri laterale si pe 5d-ul meu rosu...

Cat de curand cred ca le va primi!

Share this post


Link to post

Felicitari, arata super!

 

Iete ca mie nu mi-a dat prin cap sa folosesc ata! Eu le-am pus la ochi... da' cum am ochi de artist, au iesit bine! :D

Share this post


Link to post

Stii cum am pus eu ) la indicatia unui meserias in 98 la dacie ornamentele ?

Se ia o ata ,se pune in praf de creta se aseaza apoi pe caroserie si se scutura usor , rezultatul , ramane o dara subtire de praf de creta !E beton!

Bafta

Share this post


Link to post

Si lipirea efectiva a draciilor (vad ca a prins) cu ce se face?

Share this post


Link to post

Au ele lipici, protejat cu hartie d-aia lucioasa.

Tot asa sunt lipite si literele de pe... fund (al masinii evident, adica Chevrolet si Kalos)

Share this post


Link to post

Scopul intrebarii: daca la un moment dat vrei sa le scoti... ?

Share this post


Link to post

Probabil ca asta s-ar intampla daca te busesti cumva.

Cred ca in cazul asta, tragi cu incredere de ele si pe urma te chinui sa pui alt scotch dubla fata rezistent la toate cele (am vazut prin Praktiker). Asta dupa ce te chinui sa-l dai jos pe ala vechi.

Dar, sa fim optimisti, in fond astea sunt puse sa te mai si protejeze, macar asa putin...

Share this post


Link to post

Damn, la cit costa sa-ti repari o usa, poti sa mai incarci nota si cu un nou set de bandouri, ca nu se mai simte!

Share this post


Link to post

Dar daca nu imi mai place de ele si vreau sa le dau jos... no can do, no?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...