Jump to content
Sign in to follow this  
yany

Probleme Cv Tico

Recommended Posts

Toate datele de reglaj al ambreiajului se gasesc in manualul de reparatii. Ambreiajul se regleaza dupa nistre cifre nu dupa "ureche". Cititi ce scrie acolo si daca aveti nelamuriri postati.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

Salut!

Am o problema la cutia de viteze.

De 4-5 luni mi-a aparut o bataie (usoara la inceput) in cutia de viteze.

Zgomotul este sesizabil numai in mers :lavolan: (indiferent daca e cuplata cutia sau nu) incepand de la 25 Km/h.

Am crezut ca de vina sunt planetarele (pentru ca in viraj stanga aproape ca nu se aude) asa ca am schimbat articulatiile (dinspre roata) azi, la ambele dar zgomotul tot nu a disparut (e destul de puternic si aproape ca-l simt si in podea). :wallbanger:

Am ulei in cutie si in afara de zgomot cutia functioneaza super bine.

Sunt curios daca a mai patit cineva; ar fi a doua oara cand dau cutia jos de pe masina si imi vine sa turbez dar zgomotul nu-mi da pace.

Multumesc!

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca schimba greu!Ulei in cutie este cred!In doua zile mia picurat f.putin si de atunci nu a mai picurat!Am postat asta la pierderi planetara,se poate citi!unde se afla sincroanele astea?in timonerie?Adica atunci cand bag in viteza,parca imi atinge ceva pe acolo!Cutia de matiz,merge pe tico?

Share this post


Link to post

imi raspunde sui mie cineva?in trapta a5-a imi intra cel mai greu!

Share this post


Link to post

Ulei in cutie crezi ca este ? In primul rand trebuie sa elimini toate jocurile din timonerie si dupa aceea mai vezi ! Sunt convins ca bucsile din timonerie sunt varza, cati km are masinuta ?

Share this post


Link to post

TopSer, masinuta are 128.000!asa scrie pe bord,dar are sigur mai mult!Sincroanele alea,de fapt sunt niste bucse?Cam cat mar ajunge sa le schimb?

Share this post


Link to post

Mai Sergiule, ce-au mai sincroanele? Fara rautate, dar sunt multi termeni tehnici pe care-i amesteci. Topser ti-a spus de bucsile de la timonerie. Descarca de pe www.anagabriela.ro manualul de reparatii si vezi despre ce e vorba. Apoi, daca nu e asta cauza, intreaba de sincroane sau alte posibile cauze.

Share this post


Link to post

Domnu Mircea eu doar ma gandeam!Le amestec pt. ca nu stiu1Eu nu vreau sa deranjez pe nimeni!Am crezut ca bucsile alea se pot numi sincroane!Ideea e ca atunci cand stau pe loc sau e motorul rece,schimba usor!In timpul mersului imi schimba mai greu!

Share this post


Link to post

Pai eu ce zisei bre? Descarca manualul, vezi unde te indruma colegii, citeste si apoi intreaba. Daca intra greu dupa ce se incalzeste NU ai ULEI! Sau ai ulei necorespunzator. Si nu ma mai domni atat ca ti-o furi :P

Share this post


Link to post

Am citit manualul si in manual,scrie ca ulei nu ai in momentul in care scoate zgomote cutia!Paci pe undeva,scria ca daca intra greu la rece inseamna ca nu ai ulei!Eu ce sa mai cred?

Share this post


Link to post

Nu o lua si tu chiar asa dupa carte,practica la Tico cere un ulei subtire (s-a mai discutat ce si de fel) ,,zgomotele pot apare datorita unei ungeri deficitare cauzata de un ulei mai gros , uleiului insuficient (vezi daca ai pierderi )sau uzurii inaintate a cutiei . La kilometrajul tau nu s-ar zice ca ai uzura foarte mare ,acum depinde unde a facut cea mai mare parte din kilometri afara sau in oras ! Oricum sunt sigur,( dupa cum am mai spus) ca ai bucsile de timonerie uzate ! Schimba bucsile alea si verifica uleiul din cutie ,este singurul lucru pe care poti sa-l faci deocamndata , in ce a ce priveste sincroanele acolo este alta poveste !

PS vad ca ai tot intrebat daca se potrivesc piesele de la Matiz ,ai vre-un Matiz banca de organe cumva ?

Share this post


Link to post

Mersi TopSer pt raspuns!Am avut pierderi pe la planetara,doar in 2 zile!Si atunci foarte putin!Cam cat ar costa bucsile?Ai idee?Cat despre matiz,se gasesc la dezmembrari!

Share this post


Link to post
... Paci pe undeva,scria ca daca intra greu la rece inseamna ca nu ai ulei!Eu ce sa mai cred?

Cand ai o masina veche despre al carei istorie nu cunosti ceva, schimbi toate consumabilele. Ca sa vezzi ca ai ulei pana unde trebuie in cutie exista o gura de vizitare prin care se face si umplerea. Uleiul trebuie sa fie pana la nivelul ei. Cand o cutie nu functioneaza la rece, nu insemna ca n-are ulei, poate avea uleiul care nu trebuie !

Share this post


Link to post

Revin,si va stresez cu problema mea!Am verificat uleiul!E ok!Dar tot greu intra in viteza?Ala de la service,spunea ca poate sa fie ambreiajul sau placa de presiune!Dar mie nu im caraie ambreiajul,nu imi sare din viteza...Ce e de facut?

Share this post


Link to post

Cum ai verificat uleiul?

Share this post


Link to post

la verificat mecanicul ala!nu eu!

Share this post


Link to post

Vezi ca sub masina unde se imbina maneta schimbatorului cu teava aceea care ajunge in cutia de viteze (scuze dar habar nu am cum se numeste bara aia) este un surub cu o piulita. Da-i cu o solutie antirugina si apoi mai slabeste putin piulita aia. La un momentdat si mie imi intra in viteze greu (dupa vre-o 15-20 minute de cand plecam de pe loc, cam cand se incalzea motorul - nici pana acum nu-mi dau seama ce treaba avea una cu alta) si aia a fost problema.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post
la verificat mecanicul ala!nu eu!

Te intreb pentru ca, mai mult ca sigur, a verificat doar nivelul, nu si tipul uleiului. Verifica si timoneria, asa cum au spus leutzu si topser.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Salut

O problema legata de cutia de viteza de Tico am si eu.

Am un uruit la cutie...initial am crezut ca sunt rulmentii sau planetarele. Am schimbat rulemntii ..planetarele sunt ok...problema este la CV.

Am schimbat uleiul...ulei vechi avea suficient si nu arata ingrosat sau inegrit.

In mers se aude un uruit...sub masina...se aude la orice viteza si indiferent daca este rece sau cald.

Am pus masina pe o rampa si am ridicat o roata pe cric, am bagat in viteza si am simulat rulajul. Clar la cutie se aude in mers un harat ...carat...deranjant.

A mai patit cineava sa ceva...

Multumesc

Share this post


Link to post

Eu patesc la fel dar cand e rece!Si eu astept un raspuns la ce am postat!

Share this post


Link to post

Zgomotul poate proveni si de la diferential care se afla tot in cutie . Nu ai specificat :ce rulmenti ai schimbat ? In mers daca o scoti din viteza sa mai aude ceva ?

Share this post


Link to post

Rulmentii de la roti i-am schimbat.

Se aude si cand scot din viteza .

Diferential... diferential stiam ca au masinile cu tractiune pe spate...!

Ce face la Tico diferentialul ?

Se schimba mai usor...?

Share this post


Link to post

Diferential au toate masinile. La cele cu tractiune fata face acelasi lucru ca si la cele cu tractiune spate: variaza turatia rotilor de pe puntea motoare in viraje, deoarece roata de pe interiorul curbei parcurge o distanta mai mica.

Diferentialul se afla in carcasa cutiei de viteze.

Edited by Pedala

Share this post


Link to post

stiu ce face diferentialul ! dar este separat de cutie sau este integrat?

daca este integrat nu are sens sa vb de el...ci de intreaga cutie de viteze.

 

daca este integrat schimb cv cu totul ,pun un sh!

Share this post


Link to post

Normal ca este integrat ,pt este cu tractiune fata cutia este corp comun cu diferentialul (ma-i dat gata cu intrebarea asta :dizzy: ).Daca iti iei cutie second mergi la risc se poate sa fie mai uzata ca a ta sau sa cada dupa un timp !

Huruitul poate proveni de la rulmentii diferentialului (doua bucati ,iesirile inspre planetare ) la care trebuiau efectuate din timp in timp operatiunea de stangere adica de micsorare a jocurilor ,daca nu s-a facut treaba asta rulmentii au functionat cu joc mare si s-au uzat prematur (zic eu )!

Asta este parerea mea . Consulta si tu manualul si-ti vei da seama despre ce vorbesc ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...