Jump to content
Sign in to follow this  
Kristian

Aer conditionat Tico

Recommended Posts

buna are si sotia un matiz din 99 si scapa freon prin partea din spate a compresorului capacul acela rotund pe la imbinare exista ceva garnitura acolo multumesc

 

Share this post


Link to post

buna are si sotia un matiz din 99 si scapa freon prin partea din spate a compresorului capacul acela rotund pe la imbinare exista ceva garnitura acolo multumesc

 

Exista un oring acolo dar nu se gaseste de cumparat :) singura solutie este un alt compresor care costa cat jumatate de masina :) ))

Share this post


Link to post

da asa este stiu din pacate cel mai ieftin 1600 ron si mai scump 2300 ron


desteptii de mecanici l au desfacut au schimbat semeringul de la ax si atat umplut cu freon dar tot scapa prin spate si mi au scos si saiba de la ambreiaj zic ei pt o cuplare mai ferma ca avea joc acum si scapa si fluiera cateodata dinpacate in oradea nu avem meseriasi pt clima doar carpaci dibaci


mi au luat si 450 de lei reparatia a tinut o saptamana probabil ma voi duce si ai voi lua de gat cu siguranta

Share this post


Link to post

buna seara o intrebare am si eu la mine la matiz ac functioneaza incontinu doar cand accelerez mai tare s au brusc decupleaza compresorul este normal? multumesc o seara faina

 

Share this post


Link to post

buna seara o intrebare am si eu la mine la matiz ac functioneaza incontinu doar cand accelerez mai tare s au brusc decupleaza compresorul este normal? multumesc o seara faina

 

Da..este normal...la accelerari bruste se decupleaza A/c pt o putere mai mare a motorului...apoi cand ridici un pic piciorul de pe acceleratie cupleaza din nou. Si mai decupleaza uneori cand scade prea mult temp termistorului ( nu stiu cum se numeste exact ) are acolo un senzor de temperatura.

Share this post


Link to post

ok mersi fain mai am o bora 16 16 v dar are clima si nu decupleaza niciodata si este normal sa se puna in bot in ultimul hal matizul cand are cuplat ac acum l am reparat si inainte scapa la greu atunci cupla si decupla din 15 in 15 secunde

 


mecanicul mi a scos ceva saiba de la ambreiaj pt o cuplare mai ferma zicea ca este prea mare distanta intre fulie si ambreiaj

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...