Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

Rola intinzatoare Nubira II - 149,6 Ron

Galet Nubira II - 50 ron

Montaj 70 Ron

Acum tre sa schimb piesele defecte, care au cedat din noiembrie anul trecut pana acum, la fix 7200 km... :mda:

Detalii aici

Share this post


Link to post

Iar am fost in service si am schimbat cuplaj ax volan (arbore intermediar parca ii spune), 2 L ulei Castrol 5W40, manopera, total 420 lei.

Share this post


Link to post

Castrol 5W40 e recomandat de producator?

Share this post


Link to post

Pentru Dacie NU, pentru alte masini nu se recomanda marca ci doar specificatiile.

Share this post


Link to post

Fratii mei... Unde gasiti voi filtru de polen la 50 RON??? Peste tot caut si sub 70 nu gasesc... Detalii ceva...

Edited by m-i-l-k-a

Share this post


Link to post

Eu am luat cu 45 de pe Ferdinand, pe langa service Radacini sau Grand Garage.Alte piese : -filtru ulei 8 ron : ulei Daewoo 120 4 litri : garnitura culbutori 26

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Filtrele de polen nu sant sub 100 ron.Cea ce cumparati sant filtre de aer climatizare la care pretul recomandat este 35 lei.

Share this post


Link to post

Ultimele preturi:

 

Ulei Mobil1 Super 10W40: 85 RON - Carrefour

Filtru ulei + manopera schimbare ulei: 25 RON (+ 5 RON la baiatu ca sa ma tina minte ;) )

Filtru aer: 15 RON

Filtru aer climatizare: 33 RON

 

Alarma auto MAAT 679 + senzor perimetru + manopera montare: 520 RON

 

Schimbul de ulei l-am facut ceva mai sus de fostul service Radacini de pe Iuliu Maniu, spre Facultatea de Automatica. Se pare ca si astia apartin de Radacini, ca mi-au pus stampila cu Radacini in cartea de service. Langa intrarea in service e magazinul cu piese auto Daewoo si tipul cu alarme.

Share this post


Link to post

Off-topic : E vorba de dacie sau de nubira?Daca e vorba de nubira e foarte nasol.Folosesti un ulei neadecvat.

Share this post


Link to post

Revizie 10.000 km, Romintrade Brasov:

Filtru Aer Conditionat - 32.4 RON

Filtru Ulei - 9.7 RON

Saiba Etansare Filtru Ulei - 1 RON

Ulei Daewoo 5w 30 99.84 RON

 

Preturile sunt fara TVA. Total 142.49 RON. Total Cu TVA 169.56

 

Manopera: 91 Ron :dizzy: adica 2,6 ore de manopera.

 

Total: 260.5 RON + 10 RON o mica la mecanic pt. niste verificari ce nu au fost trecute pe factura :D .

 

Partea nasoala e ca la revizie s-a curatat filtrul de gaz si pe drum am simtit miros de gaz in habitaclu si dupa ce am oprit masina am facut o verificare si se aude un sfarait in dreptul acelui filtru (cu motorul oprit) ce a disparut dupa cca. 2 minute. O sa fac la amiaza o noua vizita la service si revin cu detalii in alt topic.

 

Pretul e acceptabil, cu toate ca se mai puteau economisi cativa roni, dar m-au obligat sa fac revizia cu piesele lor.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

Eu caut in disperare un adaptator pentru pompa de alimentare cu GPL. Eu am sistemul olandez/belgian, iar in Ro e identic cu cel din Franta sau Germania de ex. Si putine gazarii au adaptator... In Galati am gasit una singura (Bulrom, care e si instalator de gaz), insa nu e de vanzare.

Stie cineva unde as putea gasi unul sa zicem pe o raza de 250km? :D

Sau macar un desen cu cote ca sa-l faca un strungar?

Share this post


Link to post

Cauta la firmele care instaleaza GPL, este imposibil sa nu gasesti; si eu am adaptor, pentru ca mufa de alimentare este dupa sistemul olandez, adaptorul mi-a fost dat odata cu montarea instalatiei. Intamplator am intrebat la alta firma daca au mufe de alimentare ce se pot monta langa alimentarea cu benzina si mi-a fost aratata o asemenea mufa cu adaptor. Adaptorul n-ar trebui sa coste mai mult de 50 RON, cat mi s-a spus ca e diferenta intre o mufa normala (montata pe aripa) si una de dimensiuni mici, sistem olanda.

Share this post


Link to post

Spune-mi te rog de unde l-ai luat, si daca se poate un numar de telefon ca sa intreb daca mai au si vin la Bacau dupa el :)

Share this post


Link to post

Multumesc :)

Au sediu si la Braila, poate am noroc si au acolo ;)

Share this post


Link to post
Off-topic : E vorba de dacie sau de nubira?Daca e vorba de nubira e foarte nasol.Folosesti un ulei neadecvat.

 

Scuze de raspunsul intarziat, dar am fost f opcupat cu serviciul. Era vorba de Nubira. Masina a mers pana acum numai cu Mobil1 10W40. Indicativul 10 merge pana la -20 grade, deci din punctul meu de vedere e ok. Am verificat si pe site la Castrol si pentru Lanos (are motorul de Nubira vandut la noi in tara 1.6 16V) recomandau 5W40, iar ca alternativa 10W40. Avand in vedere ca la noi in tara temperaturi sub 20grade nu prea sunt si daca sunt nu merita sa pleci cu masina (consum f mare) pt mine 10W40 e cat se poate de portivit.

Share this post


Link to post

E alegerea ta.Citeste in subiectul ''Ulei motor'' ce ai de facut daca nu vrei sa ajungi la reparatii .

Share this post


Link to post

Bielete bara egalizare fata + manopera 120ron

Calorifer 290 ron - manopera schimbare 300 ron

Incarcat climatizor (400g freon) - 120 ron

 

Toate la service daewoo in galati :)

Share this post


Link to post

Ai dat 300RON doar pt manopera de la schimbarea caloriferului?

Share this post


Link to post

Preturi din data de 20 august 2006 in Constanta pentru Nubira 1

Arbore cotit=4,5 mil

Disc ambreiaj=1,3 mil

Segmenti=700.000 setul

Simeringuri supape=32.000 bucata

Simering Volanta=170.000

Cuzineti arbore cotit=1,3 mil

Share this post


Link to post

@Jonin

Cu caloriferul, e aproape o zi de munca, de dimineata pana seara. Demontatul si montatul bordului e un puzzle pentru masochisti... Tipului din Liege i-a fost si jena sa spuna cat ar costa... insa mi-a spus sa nu ma astept sa fie gata intr-o zi si nici sa coste cu totul sub 750 euro...

Share this post


Link to post

Am schimbat vineri la Autonet sonda lambda (250 ron) si 1 L ulei Castrol (ca era insetata :) ) ) + 50 ron manopera.

Share this post


Link to post

Bielete antiruliu fata 66 ron

Bucsa bascula 2x 12 ron

Total 90 Ron - una bucata rola distributie cu care am avut necazuri, am mai achitat 10 ron

Multumiri @nicubarbu pentru promptitudine si amabilitate. In 24 de ore am avut curierul la usa. :drinkers:

Share this post


Link to post

Io am alta intrebare: Ce se schimba la o revizie de 10 000 KM efectuati pe GPL si cam cat costa o asemenea revizie?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...