Jump to content

Photo
* * * * * 2 votes

Ulei - Motor

• Please log in to reply
2007 replies to this topic

#2001 alexinno

alexinno

Forumist

• Membru
  • 537 posts
  • Din:Braila
  • Auto:Dacia (ex Daewoo Cielo)
  • Model:Logan, 1.5 dci, 90 cp
  • An:2017
  • Nr. Inmatr.:BR-77-RED

Posted 07 December 2017 - 23:07

Fan Redline până la capăt! Am pus în Cielo 5w-40 (merge cu el și acum), am pus și în noul lighean 5w-30 (fac ceva cu garanția dată pe Dacia Oil). 

#2002 SAR

SAR

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts
  • Din:Koln
  • Auto:Rolls Royce
  • Model:Ghost
  • An:2013

Posted 09 December 2017 - 19:46

+1! Amsoil 0W-40 Extreme Power ai încercat vreodată?

Edited by SAR, 09 December 2017 - 19:48.

#2003 alexinno

alexinno

Forumist

• Membru
  • 537 posts

Posted 10 December 2017 - 16:05

Nu am avut mașină pt așa ceva, m-am rezumat la Redline 5w-40, respectiv euro 5w-30 acum, îmi trebuie norma C3.

Edited by alexinno, 10 December 2017 - 16:06.

#2004 SAR

SAR

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 14 December 2017 - 01:34

Dacă ai avut pentru RL 5w-40 ai avut și pentru Amsoil-ul ăla.
Oricum e reconfortant să mai cunoști și alți pasionați care măcar au auzit de uleiurile americane de nișă.
Mulțumesc pentru momentul oferit!

#2005 alexinno

alexinno

Forumist

• Membru
  • 537 posts

Posted 16 December 2017 - 16:07

Vad cum merge aproape perfect un motor de Lanos euro 3 pe Cielo la aproape 200k km dupa ce am folosit numai 5w-40 schimbat la 6k-7k km, respectiv dupa ce i-am dat in ultimii 100k km numai Fuchs Pro Race si Redline. La 160k km s-a umblat la garnitura de chiulasa, motorul arata absolut ok, nici urma de uzura pe undeva, doar garniturile s-au schimbat, incluiv cele de la simeringuri. De-ar fi la fel si cu motorul ligheanului dupa vreo 250k km ar fi mai mult ca perfect...

#2006 SAR

SAR

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 20 December 2017 - 21:51

Vedeai tu ce pățeai dacă postai asta acum vreo 7-8 anișori...:) !
Cum ți se mai explica ce dublu "overkill" ai "comis"! După ce că folosești două dintre cele mai bune și mai scumpe totodată, uleiuri, worldwide, le mai și schimbi la 6-7 k km. Cum ți s-ar mai fi explicat că un "amărât de Cielo", colac peste pupăză, cu un implant de Lanos 1.6, adică o mașină invechită moral etc.etc.etc. Eu nu mă mir deloc că întreținut astfel, " fierul" nu are strop de uzură. Aș fi în stare să garantez că în stilul ăsta el va ajunge fara vreo uzură sesizabilă, la un milion de km.
Sunt Audi-uri, Mercedes-uri ori Porsche-uri care nu sunt ingrijite la modul ăsta și nu numai din pricina zgârceniei proprietarilor.
În fine...bla, bla, bla...
Sărbători fericite!

#2007 alexinno

alexinno

Forumist

• Membru
  • 537 posts

Posted 20 December 2017 - 22:07

M-am ghidat întotdeauna după faptul că sunt prea sărac să mă îmbrac ieftin; de obicei țin mașinile cam 10 ani, dar vreau să fie ceas elvețian în intervalul ăsta, nu mă interesează rugina sau esteticul în general, ci funcționalitatea.Uleiurile poliesterice sunt folosite intensiv în aviație, acesta fiind principalul motiv al alegerii mele. http://www.nyco.fr/e...nycoil-600-igt/

Sărbători fericite tuturor!

Edited by alexinno, 20 December 2017 - 22:07.

#2008 SAR

SAR

Forumist

• Membru Ón rodaj
  • 4 posts

Posted 21 December 2017 - 11:12

Da, sunt folosite în aviație și, da, Red Line este în afară de Renewable Lubricants singurul untdelemn disponibil la romînica, ce folosește o bază preponderent poliolesterică. Asta trezește o aversiune greu de explicat pe forumuri și o serie de explicații care parcă nu se mai termină de ce nu trebuie să folosești așa ceva. Că aprobările, că eficiența financiară, că ești in solda celui care îl vinde etc.
Până la urmă dacă insistai erai avertizat și, dacă nici așa nu te "potoleai" erai banat fără milă.
Asta s-ar fi întâmplat și aici pe când forumul era mai " în vogă".
Acum că el este cvasipărăsit ca și marca pe care o deservește, nu ți se mai întâmplă nimic. Citesc doar eu și mă amuz.
Ia postează tu asta pe VWForum, ClubFord ori Volvo club și povestește-mi apoi în câte ore ai fost banat "ca o măsea stricată"! :lol:
Cu agresivitatea mediocrității nu te poți juca!
Sărbători fericite!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Google (2)