Jump to content
Sign in to follow this  
cornel_balan

Tija Mecanism Usa Cielo

Recommended Posts

Va salut!

Mi-a sarit capatul inferior de la tija mecanismului de la usa soferului si nu stiu unde trebuie prinsa la loc. Atasez (de pe net) doua imagini cu tija si cu mecanismul de inchidere. Capatul inferior al tijei (nu se vede in imagine) este curbat la aprox. 90 grade.

Multumesc.

post-19030-0-16518500-1485603411_thumb.jpg

post-19030-0-32602000-1485603417_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Lucrurile stau cam asa:

- inainte se pune urechea tijei (carja) de la actuator la gaura clemei (rondelei) albe si se trece tija indoita cu buton prin rondela alba si urechea sus amintita si se bloclheaza cu siguranta tip potcoava a rondelei. Carja de la actuator se pune cu carligul catre interiorul usii;

- la rondela albastra se cupleaza tija lunga orizontala de la manerul de deschidere din interior.

 

E mai greu de desenat. Daca nu reusesti, desfa usa dreapta si vezi exact acolo. E exact acelasi lucru privid in oglinda.

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut-o si eu. Deobicei se rupe potcoava (siguranta) clemei albe. Avand o bormasina mica, am practicat la capatul tijei indoite la 90 grade o gaura de 1 mm prin care am trecut, dupa instalarea tijelor in tot mecanismul a unei sarme pt. siguranta.

La mecanismele astea se mai rupe un arc care tine tija cu buton in sus. Cel indicat cu rosu.

Daca tot umbli prin zona, scoate tot mecanismul, curata-l cu putin diluant sau spray pt curatat franele si unge-l cu ulei. Nu cu vaselina!

post-9166-0-51172600-1485677470_thumb.jpg

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Daca nu am inteles gresit capatul tijei se introduce in zona marcata cu rosu. M-am uitat cu mare atentie si la capatul tijei (indoita la 90 grade) nu exista niciun orificiu pt. siguranta. Probabil sta prinsa in plasticul alb, unde se vede intr-una dintre imagini o crestatura. Voi verifica daca ale plastic mai este la locul lui.

Atat vreau sa stiu, daca zona marcata cu rosu este cea unde se infige tija.

 

Multumesc mult.

post-19030-0-12934300-1485687619_thumb.jpg

post-19030-0-48681400-1485687626_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Exact, aceea este. La mine s-au retezat picioarele despicate ce intra in urechea metalica. Am gasit de cumparat clema albastra si s-a potrivit foarte bine in locul celei albe/bej. Am specificat in postul de mai sus ca eu am facut gaura pt siguranta!

Uite schema:

post-9166-0-82729300-1485701109_thumb.jpg

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Daca nu e cu suparare, unde ai gasit clema respectiva? Tnx!

Share this post


Link to post

Am gasit clema de cumparat la Autodaewoo Iasi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...