Jump to content
Sign in to follow this  
Coma21

Fuzeta Cielo

Recommended Posts

Salutare baieti, se pare ca am devenit client fidel acestui forum.

O informatie daca ma poate ajuta. Aseara cand sa plec cu masina am observat ca s-a dus naibii filetul la fuzeta spate dreapta. practic axul central al rotii ce prinde oala .

Cielo 96 korean am, ma interesa , pot schimba doar fuzeta http://www.pieseauto.ro/fuzeta/daewoo/espero/fuzeta-punte-spate-cielo-espero-2062114081.html gen asa sau trebuie sa schimb toata puntea ... :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger: ?

Share this post


Link to post

La 96 din cate stiu e la noroc. Unele au fuzete detasabile, unele n-au. Desfa si vezi ce ai acolo

Edited by tunning4life

Share this post


Link to post

De nu ma insel cea existenta ii fixa. Cauta un atelier bun unde sa iti taie filet (pas marunt) nou, daca doar filetu-i problematic.

Share this post


Link to post

Am mai desfacut odata si a trebuit sa schimb rulmentii ca persoana aici de fata , adica eu, n-a fost in stare sa stranga cum trebuie la loc piulita aia..., plus ca piulita aia a fost luata la ciocan de al meu mecanic pentru a cat de cat semiprinda, desi din cate vad ... s-a dus naibii ... ideea e ma interesa daca pot afla fara sa desfac, trebuie sa ajung si la mecanic cumva daca am noroc sa pot schimba sau gasi o anumit piesa.


Nu exista atelier bun in orasul asta, am fost la aproape toate pana acum, masina mea e campioana la stricat.

Share this post


Link to post

Alea demontabile is pe flanse, nu incorporate in punte. De arunci un ochi in spatele platoului vei observa de cum stau lucrurile. Nu cred ca trasurile din '96 sa aibe flanse.

 

Altfel, un strung bun tot gasesti in tot orasul ... altfel se complica situatia.

Share this post


Link to post

Super, nu m-a dus capul, aseara am ajuns acasa cu chiu cu vai, pc-ul crapacit si ala, am stat pana la 2 dimineata ca na, am nevoie pt servici pe urma la 5 m-am trezit si du-te la munca. Strung am si eu la servici dar nu cred ca pot pune puntea pe strung.


Deci daca e sa nu fie demontabil tre sa schimb toata puntea, nu ?

Share this post


Link to post

Cielo 96 fabricat in Coreea nu are fuzetele detasabil(sunt sudate de punte...cel putin asa este la mn)...Cielo fabricat in Romania are fuzetele detasabile

Share this post


Link to post

Mie-mi pare a fi o gluma, doar . Avind in vedere ca puntea spate ii inzestrata cu rulmenti conici ceea ce nu expune supra tensionarea piulitei ce la rindul ei ii prevazuta cu siguranta ... ceva mai greu sa-i bulesti filetul, dar ma rog, pe mine nu prea mai e ce sa ma mire pe lumea asta ...

 

Ce iarasi nu pricep, ce cauta mecanicosu' cu ciocanul in zona ?

 

Sa presupunem ca astfel stau lucrurile. Ar fi culmea sa se dea puntea jos si dusa la strung . Poate fi rezolvata la fata locului, meseriasii stiu ce au de facut , metode de indepartare a filetului existent si aplicarea filetului nou.

Share this post


Link to post

Baieti eu is mai tantalau la mecanica si pe deasupra si rupt in gura de somn, am atasat o poza, e detasabila sau nu?

http://prntscr.com/czxg2a

Edited by Coma21

Share this post


Link to post

Este . Esti un norocos.

Share this post


Link to post

Crede-ma, e prima oara cand am noroc, cris06 stie. Baieti , va multumesc foarte mult pentru ajutor, adevaru e, nu stiu ce ma faceam fara voi, daca-mi cautati postarile o sa observati ca ai mei mecanici mi-au reparat masina de multe ori prin incercare... Daca nu aveam sfaturi de aici cine stie cati bani aruncam.

 

Cu respect,

 

Razvan


P.S. : Mecanicul vroia sa schimbe puntea!

Share this post


Link to post

Schimbe puntea ... mda.

 

Da' ce, banii tai nu merg ?

 

:mrgreen:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am schimbat o fuzeta acum ceva ani in aproape 2 ore cu tot cu spalat pe maini. Se face relativ usor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...