Jump to content
Sign in to follow this  
kikosro

Problema Incalzire

Recommended Posts

Buna seara .. de 2 saptamani am o problema cu incalzirea . Cand dau pe treapta 1 , dupa ce se incalzeste masina baga aer caldut , pe urma dau pe treapta 2 baga aer mai rece ca pe 1 dar caldut , iar pe 3 si 4 baga din ce in ce mai rece . Daca merg cam 5 minute pe 2 sau 3 si reduc pe treapta 1 baga aer fierbinte , dar cand revin la 2 din nou aer mai rece ca prima data . Daca mai merg pe treapta 2 mult incepe usor usor sa bage aer caldut dar nu fierbinte cum baga inainte . Care ar putea fii cauza problemei ? Stiu ca este putin cam ciudata treaba ..

Pana acuma am verificat radiatorul frontal , nu are scurgeri . Robinetul se aude cum se deschide cand invart de el pe cald/rece sau unde sa bage aerul in habitaclu .

Mi-a zis cineva ca ar fi din cauza termostatului ca a ramas blocat pe deschis dar acul in bord imi urca normal . El a pus mana pe furtunul din stanga cum te uiti la motor si a zis ca e fierbinte si ar trebuii sa fie rece , cel care duce in radiator si pe urma , pe cel din dreapta care era rece si trebuia sa fie cald , care pleaca din radiator catre caloriferul din bord

Share this post


Link to post

Da sunt cele de la aeroterma . Am citit o buna parte din acel dar nu am intalnit problema ca a mea sau poate nu am inteles eu :-?

Share this post


Link to post

Topicul respectiv este foarte bun si cuprinzator, exista mai multi colegi care s-au plans de aceeasi problema. Eu m-as risca sa suspectez caloriferul, cred ca este (partial) infundat.

 

Se inchide aici.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...