Jump to content
Sign in to follow this  
oldjimmy70

Manual Service Spark

Recommended Posts

Salutari tuturor celor de aici!

Am rasfoit tot ce este pe aici, referitor la problema aparuta la masina mea,dar nu am gasit inca solutia salvatoare.

Pe scurt, de ceva vreme(cca 5 luni de zile), Spark-ul de 0,8 litri, se balbaie in timpul mersului, undeva la turatiile 2500-3000, iar acum o saptamana s-a aprins si becul check engine. Am fost cu el la un garaj, iar pe tester a aparut P0300 - eroare cu misfire. Mecanicul a zis ca poate sa fie: bujii, fise, bobina de inductie, injectoare sau senzorul de impulsuri de pe volanta. Am desfacut bujiile (NGK) si sunt curate, nu sunt innegrite sau rosiatice. Au cca 10000 km de cand le-am schimbat. Folosesc benzina de la Petrom si rareori de la Rompetrol. Am scos pe rand fisele de la bujii in timpul functionarii mototrului, si pistonul caruia ii scoteam fisa nu mai lucra, se simtea ca motorul merge in 2 pistoane, deci am concluzionat ca fisele si bobina de inductie ar fi bune. Senzorul de volanta nu stiu unde este si de aceea va rog cu un manual de service care m-ar putea lamuri unde este si ce si cum pot masura la el.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

De un manual de service pentru Spark-ul 2009 cu motor de 0.8 meu as avea si eu nevoie.

 

Multumesc anticiapt!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...