Jump to content
Sign in to follow this  
gabi-gabi

Chevrolet Epica 2.0 Diesel

Recommended Posts

post-43310-141104170416_thumb.jpgpost-43310-141104173063_thumb.jpgpost-43310-141104176094_thumb.jpg

Daca este cineva care ma poate ajuta:caut jante aliaj 114,3 x4 R17

Accesorii tuning pentru Epica.

Va multumesc.astept pareri,opinii.

post-43310-141104219788_thumb.jpgpost-43310-141104222154_thumb.jpgpost-43310-141104224854_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Oau, 2 Epica una langa alta, ceva rar :p.

 

Pentru jante incearca la Sigemo, au Rial, eu am avut pe Nubira si am fost foarte multumit: http://www.sigemo.ro/8-jante .

Pentru tuning vezi ca ti-am scris la compatibilitati, acolo unde ai scris prima data.

 

Spune si tu povestea masinii, ce varsta are, cati km etc.

 

Poti sa descrii un pic cum functioneaza LED-ul din bord de la senzorii de parcare? Clipeste in functie de distanta sau sta aprins cand functioneaza senzorii?

Unitatea audio/ navigatie ce marca este? Poti pune o poza mai de aproape sa vad cum se incadreaza in bord?

Share this post


Link to post

Iti multumesc pentru informatiile detaliate.

Pun poze cum nu.

Povestea masinutei mele incepe asa:

Pana acum eram foarte pasionat de masinile sport(in principiu Honda-sper sa nu se interpreteze gen reclama etc),trecand ceva timp...am decis impreuna cu sotia mea sa trecem la o treapta mai superioara,numita masina de familie :)

Atunci ne-am hotarat sa cautam o masina mare,spatioasa,4usi portbagaj incapator,diesel si cat se poate de accesoriata km cat mai putiti si la bani rezonabili.

In prima faza am cautat audi A6 2.0 tdi 140cp.dar si cu km multu stateau undeva la9000euro si nu avea accesiriile Chevroletului.dupa multe luni de cautari si documantari pe net,am dat de aceasta Epica din2008.km 50000.carte service unic proprietar.

Mi-a placut foarte mult culoarea,si faptul ca era,este foarte ingrijita.

Cateva detalii despre ceea ce m-a convins sa o cumparam.

Anul2008(an bun zic eu)

Km50000(demonstreaza nu doar carnetul servici,dar si masina)

Fara zgarieturi,indoituri..etc.piese schimbate mai stiu eu ce.

Interior:full piele-incalzire in scaune-scaune cu reglaj electric-comenzi pe volan-cruise control-sistem audio de inalta calitate-navigatie-touch screen-telefon-bluetooh-mp3-memorie(hard),

Oglinzi reglabile,retractabile electric si incalzite+functia oglinzii dreapta la mersul cu spatele de ati arata cat esti de aproape de bordura.bord nezgariat,volan ca si nou.ce sa mai zic interior ireprosabil.

Cat despre motor spre curiozitatea mea si teama de a da-o in bara,am ramas surprins placut si nu mi-a schimbat parerea pana acum.peste15zile voi fi deja la al doilea schimb de ulei filtre...etc.

Am crezut ca este o masina costisitoare,dar pe departe fata de alte marci.nu consuma gram de ulei,nu si-a schimbat sunetul...absolut nimic.pot sa zic ca la banii pe care am cumparat-o si la ceea ce ofera nici cu5000euro de ce gasesc acum audi A6nu il cumpar.sincer.

Singura problema ca este ca se devaluteaza,dar asta nu din vina ei calitativ ci din vina oamenilor,samsarilor...etc.

Primul schimb de ulei-motor,filtru ulei,filtru aer,filtru combustibil,habitaclu,m-a costat277lei.(eu zic ca se poate intretine usor,nu?)doar piese mann filter am luat.

Cat despre senzorii de parcare este o mica problema.

A ramas ledul pt senzori aprins din cauza inghetului de anul trecut.

(Vina mea)am spalat masina fara sa sterg cu carpa dupa si am un senzor defect.

post-43310-141111855017_thumb.jpg

Am uitat sa spun ca mai are:senzori lumina,senzori ploaie,4geamuri electrice,xenon,proiectoare slim ceata,paravanturi geamuri(fumurii)cotiera cu spatiu depozitare gigant(pt.mn)

Share this post


Link to post

Nu te amara tu degeaba din cauza devalorizarii. Daca tu esti multumit asta conteaza, nu cat poti obtine pe ea daca vreo s-o vinzi. Toate masinile se devalorizeaza, mai putin cele ale samsarilor care intineresc pe drumul Germania-Romania.

 

Cum misca motorul ditamai limuzina? Candva si eu am cochetat cu ideea, insa au scos-o din vanzare inainte sa apuc sa ma hotarasc.

Share this post


Link to post

Nu ma amagesc si nici nu ma gandesc sa o vand prea devreme.scopul cumpararii a fost cel de mai sus enumerat si nici decum cat o sa mai iau pe ea cand o sa o vand.

Motorul este bestial din punctul meu de vedere...110kw nu sunt nici multi,nici putini.

Se comporta foarte bine,cinsumul este chear foarte ok.(am trecut de pe benzina pe diesel)

Iar la drum silentios si raspunde foarte bine deja din1800ture pana prin4000.am facut ceva teste.

Iar la depasiri nu se pune problema sa dai inferioara cand stai la90cu a5-a.

Pentru mine si sotia mea momentan masina asta este foarte buna.singurele imbunatatiri pe care vreau sa i le aduc sunt:jante ceva cu buza cromata si miez ori de culoarea masinii ori negru.arcuri sport doar pt a o cobora putin nu ca nu ar avea stabilitate.

Si am sa-i fac un soft safe dupa care va ajunge la185cp si in jur de400nm

Atat.

Iar cand o sa ma gandesc sa o vand,daca nu apare altceva in decizia noastra si in viata noastra am sa optez pentru Chevrolet Malibu,sau Impala.

De ce nu si noul Chevrolet Captiva.

Cred ca raman la gama asta de masini.

Nu e costisitoare,iti ofera confort chear si la pretul mic de vanzare pe care il are,fata de alte marci,am ajuns la concluzia ca si Chevrolet sunt masini foarte bune.

Urasc ideea oamenilor de genul...baa in afara de Bmw si Mercedes restul nu-s masini.

Hai sa fim seriosi...ma lasi?da ce crezi ca alea nu se strica sau ce?haha.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...