Jump to content
Sign in to follow this  
miborion

Schimare Amortizoare Fata Matiz

Recommended Posts

Buna,

Doresc sa-mi schimb amortizoarele pe fata pe Matiz (troncane foarte urat cand trec peste orice denivelatura, iar acum mai bine de 2 ani, un mecanic mi-a spus ca unul din amortizoare ar pierde ulei), insa uitandu-ma pe siteul cu piesele necesare m-am cam pierdut in atatea componente.

Mai exact, comand: 1 amortizor fata st, 1 amortizor fata dr, Rulment suspensie fata 2 bucati si acum intrebarea mea este ce trebuie sa mai iau? Bucse, palieri? Trebuie sa schimb si arcul de pe fata? Sau e suficient doar amortizoarele si ce am mai intrebat eu?

Precizez ca Matizul meu este din 2007, are cca. 58.000 Km si nu i-am mai schimbat nimic pana acum, legat de suspensii sau directie.

 

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre,

Bogdan.

Share this post


Link to post

Buna,

Doresc sa-mi schimb amortizoarele pe fata pe Matiz (troncane foarte urat cand trec peste orice denivelatura, iar acum mai bine de 2 ani, un mecanic mi-a spus ca unul din amortizoare ar pierde ulei), insa uitandu-ma pe siteul cu piesele necesare m-am cam pierdut in atatea componente.

Mai exact, comand: 1 amortizor fata st, 1 amortizor fata dr, Rulment suspensie fata 2 bucati si acum intrebarea mea este ce trebuie sa mai iau? Bucse, palieri? Trebuie sa schimb si arcul de pe fata? Sau e suficient doar amortizoarele si ce am mai intrebat eu?

Precizez ca Matizul meu este din 2007, are cca. 58.000 Km si nu i-am mai schimbat nimic pana acum, legat de suspensii sau directie.

 

Multumesc anticipat si astept sfaturile voastre,

Bogdan.

Cumperi amortizorul care curge si bucsa suspensie,careeste din cauciuc si costa 9 lei pe Radacini.Rulmentul de distruge destul de greu sau deloc si este si destul de scump,asa canu recomand sa-l cumperi.Daca ai bani de cheltuiala poti schimba ambele amortizoare altfel il poti schimba doar pe cel cu probleme.Eposibil ca zgomotul pe careil acuzi sa fie si de la alte componente de la directie/suspensie,gen pivot,cap de bara ,bieleta de directie,sau bucsa caseta directie.Asta se poate afla dupa o verificare prealabila.

Share this post


Link to post

Neata`...Avand in vedere ca ultima constatare a fost acum 2 ani ,te sfatuiesc sa mai treci pe la un service innainte de a cumpara orice alta piesa.Ca si idee : amortizoarele trebuie inlocuite inpreuna st+dr cu tot cu flansele superioare...

Share this post


Link to post

Neata`...Avand in vedere ca ultima constatare a fost acum 2 ani ,te sfatuiesc sa mai treci pe la un service innainte de a cumpara orice alta piesa.Ca si idee : amortizoarele trebuie inlocuite inpreuna st+dr cu tot cu flansele superioare...

De ce ambele amortizoare si, mai ales, de ce cu tot cu( asa cum le zici tu) flanse?

Share this post


Link to post

...pt ca cu un amortizor nou pe o parte si unul de 60.000 km pe parte opusa masina se va comporta ciudat...atat directia cat si franarea vor avea de suferit...iar flansele se inlocuiec obligatoriu la montarea unui amortizor nou

Share this post


Link to post

Astea sunt pareri personale sau au o baza de documentatie?Pe mine personal povestea nu m-a convins deloc.Fara suparare,dar amortizoarele nu se evalueaza ochiometric,iar montura superioara nu se inlocuieste daca nu are uzura la nivelul bucsei sau a rulmentului."Obligatoriu" e un pic cam fortat.O recomandare era binevenita.Va doresc numai bine.

Share this post


Link to post

Recomandarile gen "obligatoriu" pt acea piesa ,le fac din experienta ,iar experienta mea va garantez este foarte mare...O seara placuta.

Share this post


Link to post

Sincer o recomandare si din partea mea daca imi este permis,cauta posturile userului @pepino si o sa te convingi ca are suficienta experienta pentru a oferi sfaturi competente.Iar in legatura cu amortizoarele,oare daca unul e nou si mai "tapan" decat celalalt nu o sa incline masina pe franare mai tare pe partea cu cel "moale"? Eu nu sunt expert,asa ca te rog sa nu iei postul meu prea in serios.

 

Toate cele bune. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...