Jump to content
Sign in to follow this  
george_radu

Semnalizare Usi Deschise

Recommended Posts

Salut!

Am montata la masina o alarma de tip Eaglemaster. La un momendat am avut nevoie sa o scot complet din bord dar la repunerea pe pozitie am constatat ca nu-mi mai indica faptul ca portierele pasagerilor sunt deschise (prin aprinderea luminilor de avarie).

Totodata am observat ca usile se autoblocheaza dupa scurgerea celor 50 de secunde de la deblocarea din telecomanda.

Nici becul de la plafoniera nu mai "simte" usile deschise, desi manual (din buton) becul lumineaza!

Imi poate da cineva un indiciu, o idee ce s-a dereglat? :)

Share this post


Link to post

Ia vezi intrerupatoarele de la portiere.

Share this post


Link to post

Toate simultan se unesc intr-un singur fir care trimite minusu la dracu, pardon, la unde trebuie. Verificaaaaaaaaaaa :D

Share this post


Link to post

aceeasi problema o am si eu la matiz...ai idee pe unde anume se unesc firele alea sa ma uit si eu la mine?

Share this post


Link to post

mersi Tomis, aveam si eu schema electrica a "supozitorului" dar nu am cautat... am sa ma uit dupa firul alb...

Share this post


Link to post

am cautat si am tot ras cautat... nu stiu unde ajung firele alea albe de la fiecare "senzor" de usa deschisa... oricum, nu e nicio siguranta arsa, nu-mi dau seama cum de toate 4 usi au ramas cu problema asta...

 

PS nu mai aceaseaza niciun electrician de la daweoo acest forum ca sa ma lumineze si pe mine!?

Share this post


Link to post

La Euro3 e data o schema mai simpla, zice ca firele merg la plafoniera.

post-3919-0-90198400-1383058846_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Toate simultan se unesc intr-un singur fir care trimite minusu la dracu, pardon, la unde trebuie. Verificaaaaaaaaaaa :D

 

pai am gasit eu pe sub bord, in inghesuiala aia nenorocita, timpit a fost ala care a gandit ca blocul de sigurante din habitaclu sa fie bagat intr-un loc atat de greu accesibil, am gasit intradevar 4 fire albe care se unesc, dar vorba ta... unde duc, duc la dracu, trebuie sa dau tot bordul jos ca sa ajung la ele...

faptul ca plafoniera sa aprinde manual dar nu si la deschiderea portierelor indica oricum clar ca nu sigurantele sunt de vina...

ramane ideea ca firele care se unesc nu mai ajung unde trebuie ori ca nu mai am masa la caroserie, acolo unde se monteaza "senzorii", dar e stupid sa nu am masa la caroserie... nu ar mai merge nimic, inclusiv plafoniera pe manual...

Share this post


Link to post

Îmi spune cineva va rog unde anume se întâlnesc cele 4 fire albe de la portiere de se unesc intr-unul de pleacă la plafoniera?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...