Jump to content

Recommended Posts

Salve in primul rand nu vreau sa fac tuning dar aci cred ca trebe sa pun intrebarea. Am un preten care are niste gume Michelen ( nu mai tin minte modelul ceva ok oricum) intretinute bine si mi le da la un pret bun (cred ...) dar problema e urmatoarea: ele sunt ceva de genu 185/55/R14. Io acum am R13 si deci trebe sa iau jenti de 14 care se pare ca gasesc la 1 milion toate (de Audi cica - model de tabla evident). Asadar masina coboara un pic in inaltime si pe deasupra cineva mi-a spus ca groapa nu stie de firma cauciucului si cu cat inaltimea cauciucului e mai mica cu atat se face mai usor o galma.

 

 

Deci se merita chestia asta doar pt ca sunt Michelin sau sa imi iau mai degraba niste cauciucuri noi R13 -sau chiar si r14 dau de 60 - si daca da cam ce imi recomandati.

 

BAfta tuturor

Share this post


Link to post

Ramai pa 185/70/13 pentru ca avand un talon mai mare ai mai putine sanse sa faci jentile patrate.

Share this post


Link to post

@Vlaicu : vezi ca Michelin sunt cauciucuri foarte moi care se strica foarte des in RO motiv pt care se gasesc rar ,personal am avut asemenea cauciucuri si de noi am avut probleme cu cele de pe fata care dupa nici 6 luni s-au taiat iar unul a facut galma dupa "o cearta" cu o bordura .

 

Parerea mea este ca nu merita desi sunt foarte bune in conditii de plaie ,vezi ca se uzeaza foarte repede si SH nu merita .

Share this post


Link to post

Cauciucuri pe 55 nu merita in Romania. Lovesti jantele de nu-i adevarat la fiecare denivelare mai mare si trebuie sa merge cu masina super-grijuliu. Dupa mine minim inaltime pt romania este 65.

 

Cat despre Michelin eu am o parere foarte buna despre ei. Am avut 4 cauciucuri la Reno, m-au tinut vreo 35kkm(erau uzate, luate odata cu masina) si s-au uzat f uniform, control fffff bun(debica sau kormoran NU se compara) si uzura f uniforma. :thumbl:

Share this post


Link to post

michelin nu prea se gasesc in ro pt ca sunt FOARTE SCUMPE! nu pt ca ar fi proaste.

Orice cauciuc poate face galma la contactul cu o bordura.

Cu cauciucurile sh treaba e f complicata. E greu de stabilit daca sunt bune pt ca si daca arata bine ele pot fi vechi si cauciucul isi va fi putut pierde din calitati.

Eu zic ca daca iti cumperi niste cauciucuri mai calumea nu e nevoie sa-ti schimbi jentile (apropos, daca le iei tot sh pot fi foarte dezechilibrate) si nu cred ca suferi tu din cauza diametrului...

 

Sfatul meu dintotdeauna: In loc sa va luati cauciucuri super late si jenti pe 16-17" mai bine puneti cauciucuri noi de firma pe jentile de 13...

Share this post


Link to post

Dar care-i treaba Michelin - Montana . Au cunmparat fabrica sau ce?

Am vazut la un magazin .

 

Parerea mea ca daca vrei caucioace bune R13 , n-o sa gasesti ceva super calitativ. Calitatea incepe de la R15 in sus .

Eu am Dunlop Sp Sport de vara R14 ( ca asa-i la espero ) si-s multumit de ele . Nici macar la 170 nu grohaie . Dar nu cred ca se simt bine dfe la 170 in sus

Share this post


Link to post

michelin au cumparat montana demult, pe cand apartinea lui tofan... dar este un contraexemplu de cum se schimba calitatea atunci cand o firma mare cumpara o firmulitza...

pe de alta perte, se intampla si la alte case, mai mari, de exemplu goodyear gt2 cu care vin echipate cliourile nu sunt f bune, sunt mediocre spre naspa, in special pe asfalt umed...

Surpiza placuta la mine a fost cu sava care desi sunt ieftine, sunt destul de bune. au un raport calitate pret imbatabil. am luat la tico si sunt mult mai bune decat kumho sau hankook care au un pret aproape dublu si care sunt f laudate de posesori (1mil fata de 1.8 kumho).

Share this post


Link to post

Cineva mai sus imi recomanda sa raman pe 185/70/13, dar io am 175/70/13, asta inseamna sa-mi caut de 185(sunt mai bune???).

 

Mersi de raspunsuri ,astept in continuare propuneri de gume noi la un pret/calitate optim.

Share this post


Link to post

Si apropo daca e sa pun gume noi n-ar fi bine sa pun si jenti noi , adica cum as putea evalua ca e cazul sa-mi schimb si jentile (unde se poate masura ca sunt descentrate???)

Share this post


Link to post

Poti sa-ti pui jante si anvelope de 185/60/R14 asa cum au EXEC-urile.

Cit despre Michelin, eu am astfel de anvelope de aprox. 9 ani si nu s-au uzat excesiv (am circulat si putin cu masina ce-i drept, aprox. 60k km ), poate la cele noi o mai fi scazut calitatea.

Share this post


Link to post

Acum depinde si cat esti dispus sa dai pe ele.

Eu am de aproape 4 ani Bridgestone Turanza ER70 pe 185/65/R14 cu indice de viteza de maxim 210 km/h, dar costa intre 2,5 si 3 milioane lei

Pot sa-ti spun ca in momentul de fata nici la jumatate nu s-au uzat iat la rulare sunt super : silentioase la viteze mari (am mers constant cu 180-190 km/h), acvaplanare redusa (testat pe autostrada Bucuresti - Pitesti pe o ploaie torentiala la o viteza de 130-140 km/h), insa pe timp de iarna se schimba foaia pentru ca se intaresc foarte tare si numai ai nici un pic de aderenta si chiar risti sa le spargi la un contact mai serios cu vreo groapa sau o bordura.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Share this post


Link to post

Si eu am o dilema asemanatoare - poate are cineva ceva povesti de bine si pentru mine.

Am pe masina jantele alea negre (R13) default si nu am capace => arata destul de urat ... asa ca de ceva timp ma bate gandul sa fac o investitie si sa imi iau un nou set de jante + cauciucuri motivat fiind si de faptul ca s-au cam dus cauciucurile (masina e din 99 si nu cred ca au fost schimbate vreodata :D ).

Am tot auzit pareri pro si contra jantelor din aliaj (or AL, whatever) ... si as cam fi dispus sa risc ! (in favoarea look-ului).

Dupa cate am inteles, daca imi iau jante pe 14 nu e nici o problema cu talonul de 60 la cauciuc - dar daca sar si imi iau de 15 ? Care este talonul max pe care pot sa il pun ca sa nu indoi/crap/dezechilibrez jantele la prima groapa mai serioasa (care din pacate sunt destule) ?! 55 oare ? exista/merge ?

Si inca ceva - un prieten care lucreaza la un service/dealer mi-a facut o oferta de jante (nu shtiu ce firma) +cauciucuri (Marangoni - sau ceva de genul) pe 15 la 10mils (1000 RON :D ) - a auzit cineva de firma asta ? e ok ?

 

Pe de alta parte, am vazut niste jante din alea ieftine (dar dragute) - CMS cred - la Metro si f ieftine - gen 1.5 mils / buc ... ce spuneti ?

 

huh - sper ca am inclus toata problema !

break a leg ! :)

Share this post


Link to post

salutare

marangoni, din cate stiu eu sant resapate... nu stiu daca sant bune sa rele

alte sfaturi nu am

Share this post


Link to post

Am avut CMS 2 ani juma' si am dat cu ele in toate gropile (sunt adeptul sistemului mai bine groapa decat pe ala din stanga/dreapta). Indreptate/echilibrate + geometrie la 6 luni si inca le am.

 

Solide ca naiba. Bine, asta nu inseamna ca poti sa urci borduri la 90 la ora sau ca poti sa te pui cu sinele de tren. Dar am luat gropi care mi-au facut CDu sa sara (si nu e vreo bascalie) si n-au avut nika. Cauciucuri /70 si nu prea m-am zgarcit.

 

Nu stiu cat de bune sunt alea care le-ai vazut tu. Ce pot sa zic e ca am avut CMS si n-am avut niciodata probleme.

 

Stai ca mint. Jantele aveau conul mai mare decat axul si mi-am facut niste adaptoare din teflon, pe comanda. In consecinta fara ele vibrau la 120.

Share this post


Link to post

Marangoni produce si cauciucuri resapate sub denumirea de Marix (se gasesc la Praktiker), iar cele orig. Marangoni sunt f bune. Pe 15" am vazut anvelope cu dim 195/50/R15.

Share this post


Link to post

gingiu2k : La Praktiker, Marix (195/50/R15) resapate arata ca acestea si costa 1.300.000 asa ca poti sa calculezi si tu daca merita sau nu sa dai 10 mil .

Share this post


Link to post

Tipul care mi-a facut oferta imi este prieten - deci cred ca nu "uita" sa omita un amanunt atat de important, si anume ca ar fi reesapate (cauciucurile). Daca este asa atunci nu am de gand sa ma zgarcesc si sa iau toate vechiturile - am vazut la Carrefour Dunlop (R14) cu 2.5 mils si Firestone cam la 2 mils parca - deci destul de ok zic eu.

 

Cat despre CMSuri, este interesant ce spune Ndi - o sa ma gandesc la ele ca la o alternativa serioasa - pana acum le consideram ca cele mai obosite jante existente si imi imaginam ca la prima abatere se indoaie/sparg ... deci nu prea le luam in calcul cu toate ca am vazut pe destule masini.

 

Deocamdata inca sunt in expectativa - o sa va anunt ce am realizat in saptamanile urmatoare.

 

Mersi pentru sfaturi !

Share this post


Link to post

Salut,tuturor!

 

CMS+Bridgestone noi(nu mai stiu modelul) am avut mai demult(prin '93-'95) pe un Audi 100 CD si timp de cca 3 ani cat am avut masina nu-mi amintesc sa fi avut probleme.

 

CMS Light Alloy Wheels

 

Toate bune!

Share this post


Link to post

gingiu2k, daca vrei pe 15'' poti sa-ti pui anvelope cu urm. dimensiuni : 195/50/R15 sau 205/50/R15; prin urmare ar fi mai convenabila a 2 a varianta pt. ca ai un talon mai mare (50% din 205mm fata de 195mm), dar daca vrei un look mai adevarat poti merge pana la jenti pe 17 cu anvelope pe 205/40/R17 sau 215/40/R17.

post-1219-1116192664_thumb.jpg

post-1219-1116192736_thumb.jpg

Share this post


Link to post

avem frun importator de CMS in tara? banuiesc ca da.. nu in metro ca au doar 1-2 modele...in buc sau craiova m-ar interesa..daca stie cineva... :-?

Share this post


Link to post

Esperache: cred ca varianta 205/50/R15 e cea mai plauzibila din cate imi dau seama. La 17 deja cauciucurile costa mai mult si cred ca exista si riscul ca atunci cand incarc masina putin sa imi atinga de tabla ... au mai fost discutii de genul asta pe aici

 

Post sa spun ca mi-am schimbat putin impresia despre CMS - toata lumea cu care am discutat pana acum era ORIPILATA de CMS - de parca erau leproase, m-am intrebat si eu - ca doar jantele nu incep cu BBS, OZ (etc) la fel cum nici parfumurile nu incep cu D&G & co. :D

 

Oricum, investitia cred ca o sa o fac peste vreo 1 luna, cam asa - ca deocamdata mi-am schimbat arcurile spate si mai trebuie sa si recuperez actele masinii (pe care le-am pierdut imediat dupa ce am cumparat-o, FARA sa o inmatriculez in prealabil ) :D Cred ca numai mie mi se putea intampla :)

 

10x

Share this post


Link to post

giungiu2k : scuze omule, eu de-abia acum am vazut ce masina ai, Cielo nu ? Pai la tine nu merg decat 195/50/R15; mii de scuze eu am crezut ca ai Espero, tocmai din acest motiv ti-am postat poze cu espero.

 

avem frun importator de CMS in tara? banuiesc ca da.. nu in metro ca au doar 1-2 modele...in buc sau craiova m-ar interesa..daca stie cineva... :-?

 

Importatorul CMS este RADACINI, daca te uitai pe cutiile din Metro vedeai si tu asta.

Share this post


Link to post

jentile nu sunt expuse in cutii... :spumelagura: mersi oricum :thumbl:

Edited by satori

Share this post


Link to post

Ba sa jantele sunt in cutii dar tb sa ridicii ochii mai sus pe raft ,si asa e scrie mare pe ele Radacini .

Share this post


Link to post

Stie cineva pe unde imi pot "umfla" si eu aripile spate la cielo si cat costa (buc sau craiova)?

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...