Jump to content
Sign in to follow this  
soricaadrian

Reconditionare Arbore Intermediar Coloana Directie Nubira Ii - 96337591

Recommended Posts

Salut,

Dupa cum spune si topicul, intentia mea este sa dezvolt o metoda de reconditionare arbore intermediar coloana directie pentru Nubira 2 - cod GM 96337591

Cred ca nu sunt singurul care este iritat de pretul fenomenal ale acestei piese - minim 400 de lei precum si de durata de viata scazuta.

Din cate am vazut, asta este una dintre marile bube ale acestui model.

Daca totul merge OK, o sa postez un tutorial.

Intentia mea este sa inlocuiesc doar partea de articulatie cardanica care intra in axul casetei de directie, din cate stiu articulatia din interior nu se uzeaza sau se uzeaza foarte rar.

Lucrez in domeniul constructiei de echipamente pentru industria alimentara si sunt sigur ca pot gasi la furnizorii mei articulatii cardanice asemanatoare, noi la un pret decent si poate mult mai bune din punct de vedere calitativ.

Am nevoie si de ajutorul vostru, in primul rand am nevoie de o articulatie cardanica uzata pentru teste.

Astept sugestiile/comentariile voastre - poate nu sunt singurul care s-a gandit la acest lucru.

Mersi!

P.S. - sper ca am postat unde trebuie..

post-23010-0-28915600-1351087067_thumb.jpg

post-23010-0-17902200-1351087074_thumb.jpg

post-23010-0-97724700-1351087081_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Am facut si eu un transplant din asta pentru arborele MOSului (Reperul cred ca este acelasi !) Pot sa iti spun ca, sub sudura, vei gasi un ax cu caneluri.

Share this post


Link to post

Clar este un arbore canelat. Poate ne dai mai multe detalii despre operatiune. Pe interior nu are sudura?

Articulatia de unde ai procurat-o?

Share this post


Link to post

Din pacate vestile nu sint chiar asa de bune :) . Articulatia a provenit de la un alt arbore, un arbore recoltat de pe o Leganza cu volan pe dreapta. Asta a fost motivul pentru care nu l-am putut monta direct. Tot din cauza asta am fost nevoit sa "scot" doua articulatii.

 

Pe interior nu este nici un fel de sudura. Cu un flex si cu putina atentie se taie sudura de jur-imprejur fara a afecta axul. Este foarte importanta montarea pe pozitie corecta, in caz contrar volanul va sta strimb si va fi necesara ajustarea acestuia din partea superioara (demontat volan, repozitionat, etc).

Share this post


Link to post

Si pe langa neplacerile astea acel cardan poate fi intretinut foarte usor prin gresare periodica, caz in care nu mai are nici pe dracu...

Share this post


Link to post

O sa incerc sa o inlocuiesc cu o articulatie noua, eventual maintenance free. Nu mi se pare normal ca o piesa de acest gen sa necesite gresare periodica - cred ca nici in manualul de reparatie/intretinere nu apare nimic legat de intretinerea acestei piese. Poate se indura cineva sa doneze o articulatie uzata... Dau si o bere!

Share this post


Link to post

Putin ajutor colegi?? Nu are nimeni pe acasa o articulatie defecta??

Share this post


Link to post

Din pacate nu cred ca sunt prea multi. Eu spre exemplu am avut unul, dar l-am aruncat dupa schimbare (asta se intampla in urma cu vreo 3 ani). Daca-l mai aveam ti-l dadeam cu cea mai mare placere.

 

Edit: sunt unii pe Str Corod (aproape de iesirea din Bucuresti spre Alexandria) care dezmembreaza Daewoo. De la ei am cumparat bordul si alte cateva nimicuri. Preturile sunt OK, probabil unu deteriorat ti-l vor da gratis. E o curte cu gard albastru daca te hotarasti sa te duci.

 

Bafta!

Edited by ches

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca,articulatia aflata in discutie,trebuie gresata periodic?E cam nepotrivita solutia asta,daca e asa,dat fiind mediul in care lucreaza.Nu am avut Nubira,dar am avut Ford,din generatiile anilor 80.Articulatia axului respectiv era gresata definitiv,si era dotata cu simeringuri pe fiecare parte,asa ca a tinut aproape 30 de ani.

Dar,pe vremea aceea,piesele aveau alta calitate.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...