Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

ma intereseaza daca a inlocuit cineva tapiteria plafonului interior la o Nubira 2, cat costa si alte informatii.

Problema care ma deranjeaza este ca in dreptul lunetei, din cauza soarelui, este cam deformat.

 

Numai bine! :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu a mai facut nimeni nici o schimbare la fetele de usi de atunci (Sep 26 2008)? Pentru espero a facut cineva treaba asta?Daca da, de unde a cumparat vinilin (piele ecologica).Ceva preturi daca se poate.

Ms anticipat

Edited by Devourer

Share this post


Link to post

In obor gaseti toate materialele pe care le doresti

Share this post


Link to post

stii si ceva preturi...mai exact unde in obor?...in magazin?

ms anticipat

Share this post


Link to post

pai nu stiu exact, dar am vazut ca au piele de toate culorile, vinilin, plush, depinde ce vrei.

in magazin la parter.

Share this post


Link to post

ia uite ce mi-a iesit mie, trebuie dezlipit buretele acela daca vrei sa iese ceva frumos, materialul este cumparat de la un nene care tapiteaza si zice ca il importa la randul lui, este bun pentru ca are un fel de burete pe spate la care adera prenadezul foarte bine ,

2mnm88z.jpg

Spunemi te rog cum ai reusit sa modelezi pielea unde este tip "gaura" panoul usii fara ca sa aiba cute pielea respectiv vinilinul, deoarece cand pun materialul si vreau sal modelez face numai cute mari si nu vad cum il pot intinde...

 

Etapele sunt simple si cu materiale potrivite (multa rabdare) puteti scapa de tapiteria veche si prafuita de pe usi

 

1.Scoateti fata de usa cu grija; - la usile din spate nu exista suruburi in schimb o sa gasiti niste cleme, cleme care daca nu ai grija se rup foarte usor

- la usile din fata gasiti 3 suruburi destul de vizibile (la usa din dreapta mai este un surub in cotiera).

2.Aveti grija cum scoateti comutatoru pentru geam

3.Dupa ce ati demontat fata de usa o sa vedeti ca partea cu materialu este prinsa cu ajutorul a 12-13 surubele, demontatile cu grija si nu le pierdeti

4.Curatati materialu, inclusiv buretele, folosind ceva ascutit sau daca aveti calm un smilgher

5.Aplicati prenandezu pe ambele suprafete, lasati cateva minute sa se usuce, dupa care fiecare cum il duce capu

6.Ca sa nu se creeze cute intindeti cat puteti materialu insa aveti grija sa nu-l rupeti

 

Am postat si niste poze pentru cei care nu inteleg ce au citit, si poate o sai ajute la ceva. Bafta si sa auzim numai de bine

 

Spunemi te rog cum ai reusit sa modelezi pielea unde este tip "gaura" panoul usii fara ca sa aiba cute pielea respectiv vinilinul, deoarece cand pun materialul si vreau sal modelez face numai cute mari si nu vad cum il pot intinde...

 

Ok, ieri am desfacut fetele la usile din fata si am uns macaralele de la geamuri. Cu okazia asta am cercetat si modul de prindere a tapiteriei. Vesti bune: totul e prins in holsuruburi, deci poate fi schimbat lejer... Trabuie insa croit cu grija materialul, oricare ar fi el, deoarece exista niste coturi mai ciudate, dar cu putina indemanare cred ca se poate rezolva. Am observat ca sub material este si un burete subtire, care eventual s-ar putea sa se poata refolosi... Inca ma gandesc daca fac o schimbare, dar cred ca ar fi ok cu o imitatie de piele neagra, sau poate rosie... Masina mea e visinie...

 

Spunemi te rog cum ai reusit sa modelezi pielea unde este tip "gaura" panoul usii fara ca sa aiba cute pielea respectiv vinilinul, deoarece cand pun materialul si vreau sal modelez face numai cute mari si nu vad cum il pot intinde...

Share this post


Link to post

Nu e nevoie sa citezi cu acelasi mesaj mai multe posturi...

Pielea sintetica se intinde prin incalzire, cu un feon de casa sau un pistol cu aer cald. Lipesti si intinzi pe portiuni mai mici, nu te arunci sa lipesti dintr-o bucata toata fata de usa.

Share this post


Link to post

Scuze pt mass, multumec ft mult pt raspuns, maine ma apuc sa le fac, multa sanatate

Edited by Salex

Share this post


Link to post

a incercat cineva sa schimbe manerul de la usa dreapta fata ? si sa puna unu din spate ?

intreb pt ca am rupt de doua ori manerul din fata ... oare se potriveste ?

Share this post


Link to post

Nu se potriveste.

Share this post


Link to post

cam cat material va intrat pt toate usile ?

ar ajunge o bucata de material de cate 1m cu 1.5m ?

sau trebuiesc doua bucati ?

Share this post


Link to post

@jerk: Ajung 1m x 1.5m pentru toate cele 4 usi, ai grija cum orientezi materialul.

 

Eu am facut operatiunea cu vinilin negru pe fosta Nubira 2 si a iesit rezonabil, dar sincer nu as mai face a doua oara stiind ce iese. Cred ca ieseam mai bine dpdv al timpului daca luam fetele de usi complete de la o masina dezmembrata adusa din afara, unele vin cu o tapiterie mai durabila (la Nubira 2 fetele plusate se tocesc usor).

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Salutare tuturor. Imi puteti spune si mie un tip de adeziv un nume care sa fie bun sa pot lipi pe piele ecologica pe fetele de usi la espero , acelea interioare pe care e materialul sintetic .

Share this post


Link to post

Ia de la Bison ceva, eu am folosit pt plafon (asta am gasit atunci, in graba, in Bricostore) adeziv pt linoleu. Mai exista si pt mocheta, chiar si adeziv special pt vinilin sau, separat, pt textil.

Pt fetele de usi am folosit Prenandez, dar nu recomand, nu e stralucit.

 

edit: pe suprafete lucioase nu prea prinde nici un adeziv bine. Trebuie "matuite" inainte si degresate, ca sa adere adezivul bine.

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

Salutare, am nevoie de un sfat privind reparatia unor fete de usi. Mai exact se pare ca dupa un timp se dezlipeste materialul acesta sintetic de cartonul presat pe care este lipit.

Cum as putea sa il lipesc ?

post-13547-0-16117000-1460218106_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea, mare lucru nu se poate face intrucat plasticul a "intrat la apa" si nu mai poate fi intins astfel ca sa fie posibila lipirea. Acelasi fenomen se manifesta si la bordurile mai vechi si "incercate" la agresiunea agentilor externi. Singura varianta pe care o intrevad este recolantarea cu un alt material.

Share this post


Link to post

Se poate :) . Cu grija si cu un feon responsabil. Presupune dezlipirea intregii zone afectate, intinderea graduala cu ajutorul feonului si relipirea cu un adeziv sanatos.

Share this post


Link to post

Am luat un adeziv bun, la spray, din Dedeman. E vreo 40 si ceva de lei tubul, adezivul in sine e bun, ce nu-mi place e duza care "scuipa" cam dubios, dar te descurci, cu grija sa nu dai si pe langa.

Desfaci fata de usa, dai cu adeziv pe ambele parti (si carton, si vinilin), lasi 5-10 minute sa se usuce putin si dupa aia le lipesti.

Share this post


Link to post

Mda se pare ca nu se pot relipi fara urme. Pana acum nu am reușit mare lucru iar sa desfac tot materialul este un chin complet, deoarece se rupe buretele care este intre vinilin si cartonul acela dur. Mai studiem. Adezivul gasit este SikaBond AT Universal, este foarte bun în sensul ca face priza imediat si nu se desface.

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Da, dar fiind un mastic nu va fi simplu de intins pe toata suprafata. Produsul este bun, dar nu cred ca e bun si ptr aplicatia asta. Mai degraba un adeziv la spray, Sika nu are asa ceva.

Share this post


Link to post

Cel mai potrivit este sa puneți pielea peste materialul deja existent și sa l prindeți in capse pe spate sau chiar prenadez, pt a fi mai confortabil

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...