Jump to content
Sign in to follow this  
Petrica_CBD

Daewoo Cielo 1995 Rosu

Recommended Posts

Cum ai gasit inelele de prindere iala deschidere usi...am tot cautat si nimic....spor la mantaj...

Share this post


Link to post

toate-s pe comanda :D ...de pe site de la Radacini(comanda pe site...ai reducere 10%)...cu specificatia...ridic personal din Magazin(e in drumul meu spre munca)

 

Edited by Petrica_CBD

Share this post


Link to post

sunt buni aia 10℅ mai ales la comenzi peste 2000 lei :P

Edited by mirceajo

Share this post


Link to post

Astazi avand nevoie de un mijloc de transport...si neavand chef de RATB...am decis sa scot CBDul de sub prelata(ultima ieseala avand loc vinerea trecuta)....fapt pe care nu-l regret...facand si ea "putina miscare"....bucurandu-ma maxim de ea(incepusa sa imi lipseasca :P )

Am achizitionat un set original GM de placute spate Opel Vectra A...ale mele fiind undeva la jumate...am decis sa cumpar noi si originale...avand in vedere ca am dat doar 15 lei pe setul nou :D ...la vara o sa schimb si cele de spate si cele de fata(pe care urmeaza sa le cumpar...dar nu m-am decis inca la producator)..si o poza cu masina...in parcare langa "bunicul" Kadett E combi cu care isi petrece majoritatea timpului :D ...in rest toate bune...sunt in continuare foarte multumit de consum...mai ales in oras(unde era foarte "setoasa" pana sa ii pun injectoarele de Logan,ECMul de la RBNe si reglajul de CO2)

post-38483-0-14297100-1358614535_thumb.jpg

post-38483-0-78382100-1358614540_thumb.jpg

Edited by Petrica_CBD

Share this post


Link to post

ECM-ul ala a ajuns la tine pana la urma? :) )

Da-mi si mie un PM sau posteaza aici de unde ai luat placutele, ca vreau si eu un set.

Share this post


Link to post

ECM-ul ala a ajuns la tine pana la urma? :) )

Da-mi si mie un PM sau posteaza aici de unde ai luat placutele, ca vreau si eu un set.

 

ECMul este cel de pe EBE...nu cel a lui Costi...sunt 2 :D ...placutele le-am gasit pe okazii.ro a avut doar un set...a dat masina si ii ramasesera...

Share this post


Link to post

inca o piesa de rezistenta pe care am "reconditionat-o" si i-am montat rama rosie proaspat achizitionata(cea originala o am pe masina cu masca fara semn si am colantat-o cu imitatie de carbon negru)...unul dintre putinele accesorii care arata vechimea masini si originalitatea :D

post-38483-0-85619000-1359889300_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Astazi m-am trezit cu chef de treaba si daca tot este sambata...am decis sa ma ocup putin de masina...

-Am schimbat gurile aeratoarelor stanga si central(foarte multe de dat jos pentru inlocuirea lui...dar merita)

post-38483-0-68388600-1360417258_thumb.jpg post-38483-0-86310800-1360417261_thumb.jpg post-38483-0-81677500-1360417269_thumb.jpg post-38483-0-04042400-1360417278_thumb.jpgpost-38483-0-34173200-1360417265_thumb.jpg,

 

-Am schimbat degetele percutor(bolturile de la usi...cele de care se prinde usa cand o inchizi...am reglat din nou toate usile...o chestie care imi place la nebunie)

post-38483-0-90031800-1360417285_thumb.jpg

 

-Am schimbat mansonul de la frana de mana cu unul nou original...urmeaza sa imi vina comanda si cu cel de la schimbator tot original

post-38483-0-17300700-1360417289_thumb.jpg

-Am inlocuit plasticele de la scaunele de Opel(cele din spate...am cumparat noi de culoare neagra...ca cele vechi erau gri)

post-38483-0-17511300-1360417281_thumb.jpg

-Si o poza cu bara stabilizatoare(vine intre bascule) ...piesa de rezistenta si rigidizare care imi lipsea...am achitionat-o de ziua mea(de fapt au fost cadoul dorit)...este luata de pe un Kadett din Timisoara care este o adevarata legenda pe la diverse concursuri(VTM...etc)....urmeaza sa o mai intaresc eu putin cu niste ranfortari(este putin indoita pentru a intra SFIul pe masina)...si o vopsea rosie profi...apoi urcata pe masina...

post-38483-0-43237900-1360417295_thumb.jpg

 

Donez deget percutor 4 buc Joi la intalnire o sa le am la mine..pentru cei interesati

Cele 2 plastice de la scaune pleaca spre Slobozia Luni

post-38483-0-25158200-1360417292_thumb.jpg

Edited by Petrica_CBD

Share this post


Link to post

bravo. te asteptam joi sa le atingem si noi..

Edited by mirceajo

Share this post


Link to post

bravo. te asteptam joi sa le atingem si noi..

 

prezent Joi... :D

Share this post


Link to post

Chiar sant curios daca face ceva bara aia?

Share this post


Link to post

Petrica faci o treaba minunata, pacat ca nu mai postezi si pe vechiul forum!! Poate te mai gandesti totusi. Ne-am rasfirati care pe unde a putut si este pacat sa nu fim toti stransi la un loc!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

Petrica faci o treaba minunata, pacat ca nu mai postezi si pe vechiul forum!! Poate te mai gandesti totusi. Ne-am rasfirati care pe unde a putut si este pacat sa nu fim toti stransi la un loc!

 

Alex iti multumesc de aprecieri... sunt aici dinainte sa fiu pe celalalt forum...acolo sunt cativa(printre care si admini) pentru care nu merita efortul postarii...nu ai observat ca din Bucuresti din cei vechi nu mai intra nimeni pe acolo...te asteptam si pe tine joia la intalnirea de la polivalenta...numai bine!

Share this post


Link to post

Si eu am cont dinainte sa postez acolo insa nu prea mi-ai placut cei care postau pe aici si am renuntat la topic. Din cate am observat baietii respectivi nu au mai postat pe aici. Oricum si aici activitatea este destul de slaba!

Share this post


Link to post

A existat vreodata celalalt forum ?! Petrica, iti impartasesc ( desi nu as fi crezut) :) ) parerile.

Share this post


Link to post

Azi fiind Duminica...si cu toate ca este frig am avut chef de lucru pe la masina...am schimbat ledurile de la pozitie fata,un bec xenon de la far,cateva leduri pe la bord(am renuntat la ledurile pe care le facusem eu acum cativa ani sa se aprinda...cel de la ABS,PWR si AIRBAG)si am reusit sa sadisfac placere unui bun prieten(nu dau nume stie el cine e :D ) si anume sa fac zona rosie a turometrului sa fie rosie :D ...in rest am terminat de montat tot ce am luat nou pe la bord(grile,partea de deasupra torpedoului,manson schimbator)si am reusit sa adaptez maneta schimbator de Opel Astra G(fiind mai mare putin...si avand un sistem mai bun de manevrabilitate...masina intra mult mai bine in viteze)...am montat grila fata originala(cu rama rosie si emblema dublu d)...geamul oglinzii dreapta a fost si ea inlocuita ca am reusit sa o sparg(am facut-o si pe cea noua cu incalzire...recuperand rezistenta de la cea sparta)...

post-38483-0-80297900-1361724487_thumb.jpg

post-38483-0-72998600-1361724540_thumb.jpg

post-38483-0-88288100-1361724548_thumb.jpg

post-38483-0-24951500-1361724554_thumb.jpg

post-38483-0-74635800-1361724562_thumb.jpg

post-38483-0-91050200-1361724568_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Vezi ca mai ai zona rosie de la acele de benzina si temperatura :P

Acolo sa te vad.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

se rezolva :D

Share this post


Link to post

arata tare frumos, dar nu te deranjaza culoarea la drum lung..

Share this post


Link to post

Ai schimbat toata maneta de astra sau doar nuca?Poti sa dai mai multe detalii ,te rog?

Share this post


Link to post

merge si doar nuca(dar trebuie si plasticul ala de care ridici pt masalier)...eu am schimbat cu totul pana timonerie de Astra G



arata tare frumos, dar nu te deranjaza culoarea la drum lung..

 

nu ma deranjeaza..si merg des noapte in afara localitatii...o sa ii "trag" si un dimer de espero...dar cu ele reduse...ma cam trage la somn...mai bine sa imi sara putin in ochi

Share this post


Link to post

am mai facut inca 450 de km cu masinuta...merge bine...am mai "mesterit" pe la ea sambata...reglat rulmenti spate(misto ca puntea de Vectra A are rulmenti ca la Cielo...bine ca nu am luat modelul cu rulmenti cu ABS...care costa 300 ron unu)...am prins toba cu niste bride speciale de metal...sa stea mai sus si mai fix...curatenie...dupa iarna...am facut in inspectie...puntea spate avea usoare urme vizibile de rugina si fuzetele ei(ele fiind puse anul trecut dupa tratamentul cu ulei si valvorina...care a fost expusa masina).....i-am aplicat si acolo tratament cu ulei si valvorina sa nu apara...la bara spate are o bara de tabla ce prezenta mici urme de rugina...am curatat-o bine si am "imbracat-o" in vaselina...sa nu mai aiba probleme cu apa...la primavara o sa dau arcurile fata jos sa le scurtez sa coboare masina ca in poza asta...adica maxim o spira sa o tai(nu vreau sa schimb arcurile alea deoarece sunt foarte comfortabile la drum lung...Mirceajo stie ce zic)...trebuie doar 2 cm mai jos..atat..

 

post-38483-0-91551400-1362336778_thumb.jpg

 

in rest toate bune...

 

Drept rasplata am dus-o sa intalneasca cu sora ei..ca nu se mai vazusera demult

 

post-38483-0-19131200-1362336631_thumb.jpg

post-38483-0-83520400-1362336638_thumb.jpg

post-38483-0-32320000-1362336646_thumb.jpg

Edited by Petrica_CBD
  • Like 1

Share this post


Link to post

Hai sa-ti zic 2 chestii....

1,nu taia din arcuri.

2,rulmentii dublii,cei cu ABS,nu au moarte....nu am auzit niciodata de probleme la ei.

In rest,am ramas si azi,iar uimit cat de bine se tine sora roscata,felicitari.

PS,Totusi,nu as monta buza aia de Laguna......

Share this post


Link to post

La 2 subscriu, am schimbat 3 randuri de rulmenti pana acum, ii prefer pe aia cu abs din cauza mentionata plus ca discuri de-astea pentru conici nu se mai gasesc.

Share this post


Link to post

Hai sa-ti zic 2 chestii....

1,nu taia din arcuri.

2,rulmentii dublii,cei cu ABS,nu au moarte....nu am auzit niciodata de probleme la ei.

In rest,am ramas si azi,iar uimit cat de bine se tine sora roscata,felicitari.

PS,Totusi,nu as monta buza aia de Laguna......

1. o sa tai din ele doar pentru a mai cobora 2-3 cm...nu le inlocuiesc cu alte arcuri...ca sigur dau de ceva mai rigid care nu ma va incanta...si imi va schimba iar impresia de suspensie sport...ori tai din ele...ori pun arcuri spate sa o inalt sa stea mai ok pt cele de fata(cea ce nu prea vreau..)

2.eu cu puntea ei originala am schimbat in 4 ani un singur set de rulmeti...iar la cea cu discuri asta e primul rand(am optat eu sa pun noi sa nu am treaba)...discuri se gasesc grupa mare..$ sa ai...

...buza de Laguna abia astept sa o vad pe masina...ii da un + :D

masina se tine bine...abia astept sa strang bani sa o fac mata :D

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...